У Львові та області лютує грип: вірус грипу є заразнішим і має особливі симптоми
Про епідситуацію розповіли медики
У Львові та області лютує вірус грипу. Про те, чим цей вірус відрізняється від інших, які ще симптоми має та як розпізнати, грип це чи коронавірус розповіла епідеміологиня та пульмонологиня у матеріалі Tvoemisto.tv
Симптоми вірусу грипу, який домінує у Львові та на Львівщині - це гострий біль у горлі, біль голови, раптове підвищення температури, сильний і виснажливий кашель, ломота в тілі та суглобах.
У дітей – отити, сухий кашель, а в старших людей – порушення свідомості.
Цього року сезон грипу розпочався швидко і після нового року може досягти свого піку. Лише за минулий тиждень захворюваність на ГРВІ та грип у Львові та області стрімко збільшилася, кількість хворих зросла на майже 25%.
У області занедужали понад 13 тисяч людей, 49% із них становлять діти. Лікарі прогнозують, що пік захворюваності можливий одразу ж після нового року і різдвяних свят.
Загалом із початку епідсезону на Львівщині лабораторно підтвердили 821 випадок грипу: абсолютна більшість – вірус грипу А і лише кілька – грипу В. Також виявили риновіруси, аденовіруси, RS-віруси, метапневмовіруси та віруси парагрипу. Зі слів епідеміологині, генеральної директорки Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Наталії Іванченко-Тімко, із чотирьох штамів грипу, які циркулюватимуть в епідсезоні 2022/2023 в Україні (A/Victoria/2570/2019 (H1N1) pdm09; A/Darwin/9/2021 (H3N2); B/Austria/1359417/2021 (лінія B/Victoria); B/Phuket/3073/2013 (лінія B/Yamagata), домінує грип А.
«Зараз одночасно циркулюють і коронавірус, і вірус грипу. Але за результатами швидких тестів, які роблять сімейні лікарі у поліклініках, та лабораторних досліджень, тобто ПЛР-тестів, домінувальним є вірус грипу А», – стверджує епідеміологиня.
Вірус грипу А більш контагіозний, тобто заразний, аніж віруси грипу В чи С. Джерелом і резервуаром його є хвора людина. Інкубаційний період триває до семи днів, у середньому два-чотири дні. Передається недуга повітряно-крапельним шляхом. Із краплями слизу від хворого під час кашлю і чхання вірус грипу може долати відстань до трьох-трьох з половиною метрів. Зараження ймовірне через предмети хатнього вжитку (рушник, посуд, клямки, брудні руки тощо). Надалі можливе потрапляння вірусу на губи, в ніздрі, у ротову порожнину, а звідти – у дихальні шляхи.
Наталія Іванченко-Тімко зазначила, що грип цей легко розпізнати. Хворобу супроводжує гострий біль у горлі, біль голови, раптове підвищення температури, сильний і виснажливий кашель. Також може з’явитися біль в очних яблуках, ломота в тілі та суглобах.
Лікарка-пульмонологиня Другого ТМО Львова Ольга Сенців серед симптомів називає нудоту, діарею, порушення загального самопочуття. Усім хворим, але частіше дітям, може дошкуляти нападоподібний сухий кашель без мокротиння, який виникає раптово, а також висока температура – до 39 градусів та запалення вуха, тобто отит. У людей старшого віку – порушення свідомості аж до її втрати.
Однак вірус грипу може пройти й безсимптомно. Незважаючи на це, як каже Ольга Сенців, у людини зберігається імунітет, принаймні на сезон точно. Але також є певні стани, коли необхідно негайно звернутися до сімейного лікаря і не займатися самолікуванням. Це, зокрема, біль у грудній клітці, ціаноз (синюшність губ і носогубного трикутника), виражена задишка, кровохаркання й артеріальна гіпотензія, тобто низький тиск. Частим ускладненням грипу є геморагічний набряк легень, набряк-набухання головного мозку, які можуть за декілька годин чи днів призвести до смерті. Серцева недостатність також часто розвивається унаслідок грипу, погіршуючи перебіг фонових серцевих хвороб. Ускладненням може стати і приєднання бактеріальної інфекції у вигляді бронхіту чи пневмонії.
Убезпечитися від грипу можна завдяки вакцинації. Станом на цей тиждень у області доступна вакцина для щеплення людей із груп ризику та медичних працівників. На Львівщині уже вакцинувалися понад 2300 осіб.
Наталії Іванченко-Тімко повідомляє, що сімейні лікарі, маючи на обліку людей із груп ризику, а саме з ожирінням, цукровим діабетом, вагітних, людей із хронічними недугами чи хворобами дихальної системи, можуть запропонувати їм щеплення проти грипу. А оскільки вакцинація проти цього вірусу не обов’язкова, а рекомендована, її можна зробити власним коштом. У аптеках Львова є в наявності вакцина «ДжіСіФлю» (Корея) вартістю 350 гривень. Імунітет до грипу сформується упродовж семи – чотирнадцяти днів. Докладнішу інформацію про щеплення можна отримати в свого сімейного лікаря.
Малюків проти грипу можна вакцинувати з шести місяців. Якщо перше щеплення дитині роблять до дев’ятирічного віку, то мають бути введені дві дози вакцини з інтервалом 28 днів. Дорослих вакцинують раз на рік. Медики наголошують: якщо є підвищена температура, кашель або інші симптоми, не варто йти на роботу чи відправляти дітей на навчання, а негайно звернутися до лікаря!
Серед профілактичних заходів рекомендується:
- гігієна рук – миття та дезінфекція;
- носіння маски, особливо якщо є найменші ознаки застуди (маску, яку витягли із зимової куртки, використовувати не варто; надягати її треба чистими руками правильно – так, щоб закривала ніс, і часто змінювати);
- більше відпочивати, менше нервуватися;
- частіше перебувати на повітрі;
- не переохолоджуватися, тобто одягатися відповідно до погоди;
- споживати по можливості більше овочів та фруктів.
Також на Львівщину доставили 2 тисячі доз вакцини від грипу. Щепитися безкоштовно можуть поки що лише медичні працівники. Щеплення громадян вакцина надходить через аптечну мережу. Наразі доступна чотирьохкомпонентна вакцина «Джісі Флю», яка здатна захистити усіх, хто матиме бажання провакцинуватися. Щеплення є рекомендованим, а не обов’язковим.
Раніше повідомлялося, що на Львівщині лютує грип, який виснажує сильним сухим кашлем
varta1.com.ua: Новини
На Курщині загинув Герой зі Львівщини Роман Павлик
Вічна памʼять!
У Курській області загинув випускник УКУ
Вічна памʼять!
На Самбірщині відкрили Алею пам’яті з історіями 15 загиблих Захисників
Перелік імен
Коментарі