Чи можна оскаржити повістки в суді: роз’яснення від Верховного Суду

Немає сенсу

Чи можна оскаржити повістки в суді: роз’яснення від Верховного Суду

Повістка не може бути оскаржена в будь-якому суді, тому що цей документ є лише засобом оповіщення особи про необхідність виконати військовий обов’язок відповідно до закону. Відтепер немає сенсу оскаржувати повістки — бо ж всі суди повинні враховувати рішення Верховного Суду.

До такого висновку дійшов Касаційний адмінсуд у складі Верховного Суду, пише «Судово-юридична газета».

Позивач через суд намагався оскаржити наказ про зобов’язання прибути в пункт збору згідно з врученою повісткою.

Суди першої та апеляційної інстанцій відмовилися відкрити провадження в справі, мотивуючи тим, що цей спір не належить до юрисдикції адміністративних судів, оскільки складення повістки не є рішенням чи дією суб’єкта владних повноважень у розумінні КАС України, а саме не існує публічно-правового спору.

Верховний Суд залишив рішення судів попередніх інстанцій без змін.

Касаційний адмінсуд у складі Верховного Суду дійшов до висновку, що повістка не може бути оскаржена в будь-якому суді, бо це — лише засіб оповіщення про необхідність виконати військовий обов’язок відповідно до закону. 

Згідно з п. 8 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 65 «Про загальну мобілізацію» місцевим органам виконавчої влади у взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки доручено, зокрема, організувати та забезпечити у встановленому порядку своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (раніше — військкомати), виконуючи свої владні управлінські функції, здійснюють оповіщення громадян про виклик за розпорядженнями їхніх керівників. Саме собою оповіщення громадян про виклик оформлюється у вигляді повісток.

Нагадаємо, у МВС прокоментували заяву, що повістки будуть роздавати «всім і всюди».

рішеннявручення повісткиВерховний Судоскарження у судіоскаржити повістки