Авіакатастрофа українського літака в Ірані: що відомо на цю мить
Вранці, 8 січня, літак регулярного рейсу Міжнародних авіаліній України PS 752 «Тегеран–Київ» розбився поблизу аеропорту Тегерану, невдовзі після вильоту. Внаслідок цього, загинули всі 167 пасажирів і 9 членів екіпажу.
Навколо катастрофи побутує багато фейків та неперевіреної інформації. На жаль, станом на 8:15 год., 10 січня, відсутня оновлена інформація щодо версій катастрофи та перебігу розслідування, пишуть журналісти проєкту «По той бік новин».
На сайтах президента України (остання новина про те, що Володимир Зеленський заслухав звіт оперативного штабу з питань катастрофи літака в Ірані), Кабінету Міністрів України (остання інформація — 8 січня з пресбрифінгу Олексія Гончарука), РНБО (остання інформація ранок 9 січня про те, що 45 українських експертів прибули до Ірану), МЗС (останнє оновлення 8 січня із співчуттями та телефонами).
— Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо вчора під час пресконференції заявив, що дані розвідки свідчать, що український літак збила іранська ракета «земля-повітря». Він зазначає, що це могло трапитися ненавмисно/ http://bit.ly/39W0cJI
— Президент США Дональд Трамп сказав, що збитий літак міг стати наслідком чиєїсь помилки/ http://bit.ly/36DXyGw
— Наразі, є «Telegram»-канал, який збирає матеріали, пов’язані із катастрофою https://t.me/PS752
— Було опубліковане відео нібито моменту вибуху українського літака, яке потім поширилося в соцмережах. https://t.me/PS752/42
— Журналісти «The New York Times» перевірили відео і стверджують, що воно справжнє. Розслідувачі вказують, що ракета влучила в літак над Парандом, неподалік від аеропорту Тегерана, району, де український літак припинив передачу свого сигналу перед катастрофою. https://nyti.ms/2R6witX
— Розслідувачі мережі «Bellingcat» змогли визначити геолокацію цього відео. Використовуючи інформацію про те, де був оператор в момент зйомки, журналісти змоделювали, яка ділянка могла потрапити в поле зору камери та порівняли його з траєкторією польоту українського літака. Детальне роз’яснення із фото читайте тут англійською http://bit.ly/2Nek80V та російською http://bit.ly/36FOiln
— У «Bellingcat» також припустили, чому людина взагалі знімала це відео: «Незрозуміло, чому людина, яка тримала камеру, знімала в той час, але можливо, що було дві ракети, що спонукало її прийняти рішення почати зйомку для другого удару».
— Звернемо увагу на кілька інформаційних повідомлень:
— Десятки медіа поширили фото фрагменту ракети комплексу «Тор-М1». Проте ці фото поки не перевірені. Потенційно вони можуть бути справжніми і зробленими неподалік місця катастрофи, адже бойова частина розташована всередині ракети і носова частина дійсно могла вціліти.
— Раніше цих фото у мережі не було. Проте їхню достовірність ще потрібно довести.
— Також учора кілька медіа поширили фейк, що загибла бортпровідниця Катерина Статнік нібито телефонувала рідним перед загибеллю. Сестра дівчини спростувала цю інформацію.
— Російські наративи про катастрофу українського літака опрацювали журналісти зі Stopfake тут http://bit.ly/2sbf7il
— Державіаслужба заборонила виконання польотів у повітряному просторі Ісламської Республіки Іран та Ісламської Республіки Ірак для експлуатантів повітряних суден, зареєстрованих в Україні, із 00:00 год. 9-го січня 2020-го року.
Для отримання оперативної інформації та консульської підтримки рідним загиблих можна звертатися за телефоном оперативно-кризової групи Департаменту консульської служби МЗС України +380 44 238 16 57.
Додамо, що остаточних висновків ще немає. Їх робитиме відповідна комісія.