«Беларускі Гаюн» повідомив, як білорусь може вступити у війну з Україною

П'ять сценаріїв

Після оголошення володимиром путіним 21 вересня мобілізації в росії, а також проведення псевдореферендумів на тимчасово окупованих територіях України поширювалася велика кількість інформації про проведення мобілізації в білорусі, перекидання військ РФ для атаки на Україну та ін. 

Варіанти розвитку подій надалі:

1. РФ сформує в білорусі ударне угруповання для нового вторгнення в Україну.

Розглядаючи сценарій повторення події 24 лютого 2022 року, необхідно звернути увагу на таке. Наступу військ РФ з Білорусі на Київ передували військові навчання «Союзна рішучість–2022». Перші ешелони з особовим складом та військовою технікою РФ нібито для участі в навчаннях почали прибувати до білорусі ще 18 січня 2022, тобто, за місяць до початку повномасштабного вторгнення. Тоді угруповання ЗС РФ, яке наступає на Київ, за різними оцінками налічувало від 15 до 30 тисяч осіб. Іншими словами, для повторення подібного сценарію на сьогоднішній день ЗС РФ необхідно не менше місяця для інтенсивного перекидання військ у Білорусь, їх бойового злагодження, висування на точки атаки та ін.

Варто зазначити, що керівництво України не очікувало атаки на Київ із території Білорусі.

Тому на північному напрямі не створювалися оборонні рубежі, не концентрувалися значних сил ЗСУ.

Зараз ситуація зовсім інша: кордон з білоруссю обладнується в інженерному відношенні для протидії можливому вторгненню.

Перекидання великої кількості військ РФ до білорусі не залишиться непоміченим як для моніторингової групи «Беларускі Гаюн», так і для української розвідки.

Приховано зібрати таке угруповання військ у нинішніх реаліях практично неможливості. Україна зараз набагато краще підготовлена ​​до зустрічі із ворогом. Відповідно, для більш-менш успіху РФ потрібно буде створювати ударне угруповання, яке перевершуватиме те, що було створено в лютому 2022 року. Таким чином, Україна зможе завчасно виявити плани РФ щодо повторного вторгнення з території білорусі та відповідним чином відреагувати.

2. Мобілізовані в РФ будуть перекинуті до білорусі.

Можливість перекидання мобілізованих громадян РФ до білорусі має місце. Навіщо можуть перекидатися до білорусі мобілізовані громадяни РФ:

1. Для цілей, зазначених у п. 1 вище, тобто, для вторгнення в Україну

2. Для навчання перед відправкою на фронт (південний, східний).

За даними з відкритих джерел, з січня 2023 року загальний штат ЗС РФ становитиме 2 039 758 осіб, серед яких 1 150 628 — військовослужбовці, решта — цивільний персонал.

Найчисленнішим за бойовим складом видом ЗС є Сухопутні війська ЗС РФ, які налічують близько 280 тисяч осіб. Також можна відзначити чисельність ПДВ — близько 45 тисяч.

Оголошена в РФ мобілізація офіційно передбачає заклик не менше 300 тисяч осіб із запасу (багато експертів вважають, що ця цифра буде значно більшою). Іншими словами, кількість мобілізованих перевищуватиме кількість Сухопутних військ та ВДВ разом узятих.

Навіть для організації базової військової підготовки мобілізованих потрібні тисячі інструкторів, інфраструктура навчальних центрів, полігони та ін. Усього перерахованого вище не вистачить для підготовки такої кількості мобілізованих.

Не можна також забувати, що ЗС РФ зазнали тяжких втрат особового складу за 7 місяців війни. У зв’язку з цим можна припустити, що якусь частину мобілізованих може перекинути на військові полігони до білорусі для проходження навчання. Не можна виключати, що інструкторами можуть у т. ч. та військовослужбовці ЗС РБ.

Додатковим підтвердженням такого сценарію є повідомлення російських ЗМІ, що мобілізованих відправляють на фронт взагалі без будь-якої підготовки. Варто також нагадати, що у жовтні 2021 року в білорусі було створено два білорусько-російські так звані “навчально-бойові центри” для підготовки фахівців ВПС та ППО. Повідомлялося, що у білорусі зазначені центри будуть розміщені у Гродненській області, а також на аеродромі у Барановичах. 

З моменту формування зазначених структур експерти скептично висловлювалися саме про “навчальну” складову даних структур, констатуючи, що йдеться про розширення російської військової присутності у білорусі. Слід також зазначити про недоступність у доступі інформації про функціонуванні “центрів”. Проте, теоретично їх можуть використовувати для підготовки мобілізованих громадян РФ.

3. Для постійної дислокації у білорусі.

У цьому випадку йдеться про розвиток сценарію, описаного в пункті 2. Різниця лише в тому, що навчені мобілізовані не поїдуть воювати на південний та східний фронт, а далі перебуватимуть у білорусі невизначений час. Можлива мета такого знаходження — створювати напругу у керівництва України, відтягувати сили ЗСУ з інших фронтів на білоруський напрямок.

Таким чином можна допустити кілька причин для прибуття в білорусь мобілізованих з РФ. Проте суттєвої військової небезпеки для України такі сили не нестимуть. Насамперед через слабку підготовленість.

3. Лукашенко оголосить мобілізацію у білорусі для допомоги ЗС РФ.

Підрозділи ЗС РБ у бойових діях в Україні участі не беруть, тому немає необхідності проводити мобілізацію, маючи в розпорядженні якусь армію, не пошарпану в боях, і яку можна задіяти. При цьому протягом усього 2022 року МО РБ постійно проводить різноманітні навчання. Особливо активними можна назвати мобілізаційні навчання, і навіть з територіальними військами. Не можна також не відзначити командно-штабні навчання, які проходили у вересні на полігоні «Брестський» у безпосередній близькості з Україною.

Таким чином проведення мобілізації на сьогоднішній день виглядає малоймовірним. Це обумовлено низкою причин, насамперед низькою підтримкою подібної ідеї суспільством, а також низьким рівнем підтримки війни в Україні. Однак варто очікувати надалі збільшення кількості навчань, що проводяться. Враховуючи «стратегічне союзництво» РБ та РФ, військова активність на території білорусі має викликати стурбованість у керівництва України та зобов’язувати тримати певну частину сил та коштів на північному напрямку, послаблюючи можливість ведення бойових дій на інших напрямках. Не можна не виключати, що подібний сценарій міг стати результатом особистих домовленостей між путіним та лукашенком.

4. Лукашенко постачатиме необхідне для ЗС РФ.

Подібний сценарій не виглядає нереальним. Нагадаємо, що раніше була інформація про постачання ЗС РФ пальним з баз ЗС РБ та боєприпасами. У разі варто звернути увагу до потенціал розширення для постачання військ РФ. Наприклад, у мережі поширювалася інформація, що білоруські підприємства прийняли замовлення на пошиття військової форми. Не маючи жодних фактів, що підтверджують цю інформацію, зазначимо, що таке справді могло мати місце. Щоб переконатися в цьому, достатньо переглянути новини про хід мобілізації РФ, яке спорядження та форму отримують солдати, і як самі військові відкрито заявляють про нестачу різного спорядження. Тому в даному випадку може йтися про необхідність швидко «одягти» мобілізованих, а для режиму лукашенка це можливість трохи заробити на військових постачаннях. Також варто звернути увагу на можливість підприємств військово-промислового комплексу Білорусі здійснювати ремонт військової техніки РФ, що вийшла з ладу.

Наприклад, у серпні 2022 року ГУР МО України заявило, що фахівці 558 авіаційного ремонтного заводу виїжджають у відрядження для відновлення російських літаків. Також є непідтверджена інформація, що ремонт російської військової техніки провадили фахівці наступних компаній: ВАТ «Пеленг», Мінський завод колісних тягачів та КБ «Беспілотні вертольоти».

Відповідно, надання послуг з ремонту озброєння є більш ніж реалістичним варіантом підтримки російської агресії в Україні з боку режиму лукашенка. Також не можна забувати про наявність на зберіганні ЗС РБ великої кількості військової техніки.

З огляду на попередній досвід участі режиму лукашенка у постачанні ЗС РФ, вказаний сценарій виглядає дуже реалістичним. У цьому випадку питання лише в тому, в яких форматах відбуватиметься постачання. 

5. Росія зможе ще активніше використовувати територію білорусі для завдання ракетних ударів по Україні.

З першого дня вторгнення ЗС РФ активно використовували територію білорусі для ракетних ударів по Україні. За наявною інформацією, всього з 24 лютого по 15 вересня 2022 року з території білорусі по Україні ЗС РФ було запущено не менше 717 ракет.

Ракетні удари проводять як із застосуванням мобільних ракетних комплексів наземного базування, так і літаками Військово-космічних сил (ВКС) ЗС РФ, які заходять у повітряний простір білорусі.

Враховуючи попередній досвід ЗС РФ щодо завдання ракетних ударів з території білорусі, інтенсифікація подібної активності є реальним сценарієм ще більшого втягування білорусі у війну в Україні.

Нагадаємо, Україна відповість білорусі у разі нових атак із її території.