Бути першим на місці події: як правильно надавати домедичну допомогу при ДТП?

Щодня на новинних сайтах та у соцмережах ми натрапляємо на повідомлення про скоєні ДТП та постраждалих у них. Очевидці подій викликають відповідні служби та поспішають на допомогу постраждалим.


Декілька років у Львові успішно працює ГО «Ватра1», активісти якої є у всіх районах міста.


«Це люди, котрі знають, як діяти в умовах надзвичайної ситуації, можуть оцінити стан постраждалого та надати домедичну допомогу. А також запобігти подальшому його травмуванню (вибух, загорання). За необхідності, швидко викликають екстрену медичну службу, поліцейських, працівників ДСНС, — говорить керівник «Варти1» Ігор Зінкевич. — Часто вони «перші на місці події*», можуть миттєво зорієнтуватися, чи умови перебування є небезпечними для життя, чи є нагальна потреба перенести потерпілого в безпечне місце».


«У надзвичайних ситуаціях слід діяти за принципом «не нашкодь», — коментує лікар-невролог, завідувач станції ЕМД «Львів» Ярема Качмар. — Скажімо, якщо ви стали очевидцем ДПТ, постраждалі в якій залишаються в автівці й не можуть самостійно з неї вибратись, за умови, що  авто не горить і немає загрози вибуху, краще до приїзду медиків людину не чіпати. Адже у неї можуть бути внутрішні травми, кровотечі чи зламані ребра. При невідкладних станах перша допомога постраждалому надається на місці пригоди, бажано без зміни положення його тіла, щоб не нанести додаткових ушкоджень. Важливо правильно поводитися із постраждалим, аби не спричинити йому додаткового травмування».



Нагадаємо, при невідкладних станах перша допомога постраждалому надається на місці пригоди людиною, яка має відповідні знання. Якщо ж ви не володієте відповідними навичками для надання допомоги, слід звернутись по допомогу до інших присутніх на місці події.


Ми закликаємо кожного свідомого громадянина пройти курси з надання першої допомоги і отримати потрібні практичні навички. Завдяки цьому ви можете врятувати чиєсь життя в критичній ситуації!


*«Перший на місці події» — це особа, що першою прибула на місце події та яка виконує базові маніпуляції для порятунку життя постраждалого. Головне завдання — розпочати процес надання невідкладної медичної допомоги тим, хто цього потребує.


Підготувала Тетяна Андрєєва, ЛОЦЕМД МК