Чому обсяг споживання світла не зменшився після впровадження графіків відключень: пояснили у «Львівобленерго»

Енергетики відповіли на часті питання

Графіки погодинних відключень не призначені для зменшення загального споживання електроенергії. Їх головна мета — забезпечити баланс між виробництвом та споживанням електроенергії в реальному часі. Про це повідомили у «Львівобленерго» відповідаючи на часті питання стосовно сталого обсягу споживання.

Це необхідно, оскільки в енергосистемі має бути постійна рівність між тим, скільки електроенергії виробляється і скільки споживається в кожен момент. Адже електроенергія — це ресурс, який неможливо накопичити в енергосистемі, вироблений обсяг має бути одразу спожитий.

 До атак окупантів на енергетичну інфраструктуру пікові навантаження вранці та ввечері (час, коли люди збираються на роботу і приходять додому) покривалися тепловими та гідроелектростанціями. Цього року під час російських обстрілів постраждали саме ці об’єкти генерації.

 Водночас атомні станції не мають змоги швидко збільшувати чи зменшувати обсяг виробленої електроенергії. Тому сьогодні можливості виробляти і доставляти електроенергію суттєво обмежені. Як наслідок, впроваджені графіки відключень, адже зараз неможливо задовольнити потреби всіх споживачів одночасно (виникає дефіцит).
Якщо не впроваджувати відключення, частота в мережі може знизитися до критичного рівня. Це загрожує повним відключенням енергосистеми, відновлення якої може зайняти дні або навіть тижні.

 Але чому ж тоді обсяг споживання за місяць не зменшується, якщо є відключення?

 Справа в тому, що люди пристосувалися використовувати електроенергію для побутових та інших справ у час, коли електроенергія є. Наприклад, якщо раніше прання робили переважно ввечері, то тепер його можуть зробити вночі, вранці чи вдень, коли є електрика. Тобто обсяг використання приладів залишається таким же, але розподіляється на інший час.

Так, до графіків більшість вмикали пральні машини та інші прилади о 18:00 – 21:00, а зараз це навантаження розподілено протягом доби — залежно від того коли є електроенергія за погодинними відключеннями: наприклад, о 7:00, 11:00, 13:00 чи 23:00.

 Отже, графіки відключень допомагають балансувати навантаження на енергосистему, забезпечуючи її стабільну роботу в режимі реального часу, але не обов'язково зменшують загальне споживання електроенергії кожним окремим домогосподарствам за певний період.

Читайте також, до 16 годин на добу без світла: «Львівобленерго» оприлюднило графіки відключень 11 липня

 Проте важливо пам’ятати: кожного разу, коли ми відмовляємося від використання якогось потужного електроприладу, ми допомагаємо енергосистемі та енергетикам зменшити кількість вимушених відключень.