Цибулевий цінопад

Станом на грудень 2023 року, ринок цибулі в Україні пережив значні зміни, що вплинули на ціни для споживачів. Динаміка є консолідованим результатом внутрішніх виробничих викликів та зовнішніх геополітичних і екологічних факторів. Складні моделі ціноутворення, які спостерігаються наприкінці 2023 року, спричинені трьома ключовими факторами,- каже Тетяна Попович, керівник відділу маркетингу оптового ринку сільськогосподарської продукції «Шувар» м.Львів.

 

Коливання цін: Від початку грудня спостерігалося помітне зниження цін на цибулю в Україні, при цьому фермери продавали цибулю у діапазоні 10-15 грн/кг, у залежності від якості та обсягу. Це означало зниження приблизно на 16% в середньому порівняно з попередніми місяцями. Якщо порівнювати з минулим роком - цибуля сьогодні удівічі дешевша.

Сезонні зміни та проблеми з якістю: Незважаючи на зниження, загальні ціни на цибулю в Україні  цього сезону залишаються одними з найвищих за останні п'ять років. Якість зібраної цибулі погіршилася через широкомасштабне недотримання сучасних методів вирощування. Значна частина цибулі на ринку має середню або низьку якість і не підходить для тривалого зберігання. Експерти прогнозують, що ціни можуть продовжувати падіння, оскільки активно реалізовуватимуть продукцію нижчої якості.

Зовнішні фактори: У сезоні 2022/2023 років спостерігалося різке зростання цін на цибулю через різні глобальні та регіональні події. Зокрема, знищення основних зон виробництва цибулі в Україні російськими військами, що перетворило Україну із експортера на крупного імпортера цибулі. Посуха в Західній Європі, повені в Пакистані, що знищили значну частину врожаю цибулі, а також морози в Центральній Азії серйозно вплинули на постачання цибулі. Експортні заборони вз країн Центральної Азії та Туреччини ще більше ускладнили ринок.