Енергетик оцінила, чи вистачить Україні запасів газу для проходження зими

Запаси можуть бути на критичному рівні

Про те, чи Україні вистачить запасів газу написала колишня керівниця Міненерго Ольга Буславець на своїй сторінці у Фейсбук.

Запаси знаходяться на критично низькому рівні для проходження осінньо-зимового періоду. Однак міністр енергетики Герман Галущенко запевняє, що газу вистачить. За його словами, Україна на опалювальний сезон має домовленості щодо можливості імпорту газу "у необхідному обсязі, якщо цього буде потребувати система".

Тим часом Буславець зазначає, що, незважаючи на атаки на газодобувні об'єкти та масовані обстріли ПСГ у квітні – серпні цього року, Група "Нафтогаз" накопичила 12,9 мільярдів кубометрів газу для проходження осінньо-зимового періоду 2024/2025. Однак цей обсяг менший на 22%, ніж торік.

За минулий опалювальний період (2023-2024) Україна витратила близько 6,7 мільярда кубометрів газу зі своїх підземних сховищ. Компанія "Нафтогаз" прогнозує аналогічний рівень споживання на цей рік. Нині у підземних сховищах перебуває понад 8 мільярдів кубометрів газу, який можна буде підняти із ПСГ.

Щодо електроенергії, ситуація стабільна: поточний рівень споживання дозволяє тримати частину енергоблоків у резерві. При цьому країна практично не потребує імпорту електроенергії, підтримуючи її на мінімальному рівні.

За словами Буславець, ENTSO-E нарешті збільшила обсяг дозволеного імпорту електроенергії Україною з 1,7 ГВт до 2,1 ГВт (плюс 250 МВт додаткової аварійної допомоги) з 1 грудня.

Вона наголосила, що у такому режимі енергосистема може працювати до перших негативних температур без нових комплексних ракетних ударів по енергетичній інфраструктурі.

При цьому всі 9 енергоблоків АЕС, що знаходяться на неокупованих територіях, працюють у енергосистемі України. Виробництво електроенергії на ГЕС залишається на низькому рівні через відсутність опадів. А ось виробництво на ТЕС поступово зростає завдяки проведенню ремонтних робіт.

У свою чергу, запаси вугілля на складах теплової генерації максимально можливі – 3,2 млн тонн. Виробництво електроенергії ВДЕ знизилося через погодні умови.

Читайте також: На Львівщині розпочали пілотний проєкт з надання стоматологічної допомоги військовослужбовцям

Буславець також звернула увагу на те, що борг "Укренерго" перед "Гарантованим покупцем" становить 28,4 мільярда гривень. Загальний борг "Гарантованого покупця" перед ВДЕ складає 29,5 мільярда гривень.