«герой росії» з окупантами розстріляв волонтерів у Бучі (ФОТО, ВІДЕО)

Рідні розстріляних сподіваються, що загарбники понесуть покарання за свої жахливі злочини в Бучі

Журналісти «Суспільного» провели розслідування «Буча: розстріл на Києво-Мироцькій» про вбивство російськими окупантами трьох волонтерів на початку окупації Київщини.

Настя, Сергій і Максим – троє друзів, які 4 березня 2022 року вирушили з-під Києва, щоб завезти корм для собак у притулок у Забуччі та відвідати батьків одного з них.

Вони стали жертвами російських військових у Бучі, на вулиці Києво-Мироцькій. Максим загинув від пострілу у голову, Настю і Сергія розстріляли, коли вони намагались втекти.

Журналісти отримали від анонімного джерела відео з камер спостереження та  встановили росіян, причетних до розстрілу волонтерів, і їхнього командира, нагородженого званням «Герой Росії». Зібрані докази журналісти передали слідчим.

Так, у Бучі на Києво-Мироцькій проживали батьки Сергія, тож волонтери вирішили до них заїхати. Свій шлях на авто у містечку Настя знімала на відео. Друзі не знали, що попереду стоять російські окупанти, а перед самим будинком батьків Сергія загарбники вже вбили людину та розстріляли автомобіль. 

«російські військові, яких зафіксувала камера спостереження магазину на Києво-Мироцькій незадовго до вбивства Володимира (сусіда батьків Сергія), Максима, Насті та Сергія,  можливо, і не тиснули на гачок», - припустили журналісти. Утім перебування їхньої п'ятірки там може свідчити про їхню причетність до злочину, а також вказувати на підрозділ, військовослужбовці якого за менш ніж півтори години на відрізку однієї вулиці в Бучі вбили 4 людей та поранили ще одного чоловіка.

За допомогою штучного інтелекту журналісти розпізнавали обличчя росіян на відео. І єдиний, хто здавався більш-менш схожим, - це 23-річний Давид Макаренко з Північної Осетії. Він проходив службу у 104-му гвардійському десантно-штурмовому полку з місцем дислокації у селі Черьоха неподалік Пскова. 

Журналісти, які назвалися представниками військкомату, зателефонували до матері окупанта Давида, вона - вихователька дитсадка. Жінка підтвердила його службу у 104-му полку.

Згодом представники «Суспільного» зателефонували й до самого Давида, вигадавши іншу легенду. Він каже, що дійсно був у Бучі, але до розстрілу цивільних нібито не причетний. Окупант нібито із сержантом Дармограєм та ще одним, пізніше ліквідованим, пішов іншою вулицею. Усі вони - зі 104-го полку. За його словами, прямо пішли загарбники з 5-ої та 6-ої рот з підполковником Досягаєвим.

Журналісти встановили сержанта Дармограя, він досі служить у ЗС РФ. Другим сержантом, ім'я якого Давид не міг пригадати, ймовірно, був Георгій Бурдулі. Він, як і Давид - уродженець Північної Осетії, житель Підмосков'я. Бурдулі був ліквідований 21 березня 2022 року.

На відео з камер спостереження один з окупантів має набагато краще обмундирування, рацію та бінокль. Розслідувачі одразу припустили, що це - російський офіцер. У мережі вони знайшли кілька десятків фото підполковника Досягаєва, порівняли його із зображеннями на відео. З'ясувалося, що на відео - командир другого батальйону 104-го полку 76-ої дивізії Досягаєв, якого згадував Давид Макаренко.

Про перебування Досягаєва у Бучі свідчать й українські джерела, й спогади тих, з ким він служив. Він - один з тих, хто командував десантниками у Бучі. Йому дали звання «Героя Росії» посмертно, свою смерть він знайшов в Україні у травні 2022-го.

«За свідченням Давида Макаренка, саме Досягаєв вранці 4 березня 2022 року повів  5 й 6 роти 104-го полку до місця на вулиці Києво-Мироцькій. Того місця, з якого прицільно стріляли й вбили чотирьох цивільних людей, які не становили жодної загрози для озброєних військових на БМД», - зазначають журналісти. 

У цьому ж розслідуванні було доведено причетність російських військових цього полку до розстрілу родини Чікмарьових та їхніх сусідів у Бучі наступного дня.