Інструкція евакуйованим, правила перебування в інших країнах

Інструкція з переліком країн

Міжнародний Координаційний Штаб допомоги українцям, який активно займається евакуацією біженців, у тому числі за кордон, узагальнив інформацію про правила перебування  в різних країнах, які приймають наших біженців. 

Українські біженці мають право жити та працювати в Євросоюзі до трьох років, термін перебування залежить від приймаючої країни (нагадаємо, що у зв’язку з воєнним станом в Україні перетин кордону наразі дозволено жінкам, дітям та літнім людям, старшим 60 років).

ПОЛЬЩА

СЛОВАЧЧИНА

МОЛДОВА

РУМУНІЯ

УГОРЩИНА

Для більшості українських біженців в Угорщині створили форму захисту, відмінну від статуса біженця, — особа, що шукає притулок. Такі люди отримують прихисток в Угорщині майже автоматично. Потрібно лише подати прохання про захист Угорщиною, після чого впродовж 45 днів Національне відомство в справах іноземців перевіряє, чи є ця людина громадянином України. Найпростіший спосіб це довести — представити різні документи та ідентифікаційні картки. За відсутності документів процедура слухання займе більше часу.

ЧЕХІЯ

У кожній області створено регіональні центри допомоги Україні. Ви можете зареєструватися в центрі, отримати спеціальну довгострокову візу та отримати додаткову допомогу, зокрема проживання.

Якщо вам потрібна додаткова інформація, звертайтеся на інформаційну лінію за номером +420 974 801 802.

Притулок. У цій ситуації вступ до процедури надання притулку не є оптимальним рішенням. Швидше та ефективніше оформити спеціальну довгострокову візу, яка буде оброблятися на затримці, а крім того, можна подати заяву на дозвіл на роботу та працювати одразу. Проте кожен іноземець має право подати заяву про надання притулку.

Чехія з 4 березня запровадила на 30 днів надзвичайний стан у зв’язку з прибуттям тисяч людей, які тікають від війни в Україні.

Німеччина

Німеччина також приймає українських біженців за спрощеною процедурою, тому вони отримують прихисток за замовчуванням. Для вʼїзду до Німеччини громадянам України віза не потрібна. Наявність паспорта дозволяє перебувати на території країни протягом трьох місяців. Отримання статусу біженця дозволяє проживати у Німеччині рік з можливістю подовження на три роки. 

Відсутність закордонного паспорта не є перешкодою для визнання такої людини біженцем.

Українські біженці не повинні проходити тривалу процедуру на отримання юридичного статусу біженця. Ми радимо громадянам України утриматись від подання такої заяви. Біженці отримують таку саму фінансову підтримку, як і переміщені особи, що мають захист за статтею § 24 «AufenthG».

КАНАДА

Уряд Канади створив дві тимчасові міграційні програми для українських біженців. Перша спрямована на допомогу тим, хто потребує тимчасового притулку. Друга — стосуватиметься людей, які емігрують до Канади і мають там своїх родичів.

Щоб скористатися першою міграційною програмою, треба заповнити просту заявку та надати біометричні дані для безпекової перевірки. Згідно з цією програмою в країні можна буде знаходитися два роки.

За словами міністра імміграції Канади Шона Фрейзера, Канада видаватиме відкриті дозволи на роботу українським працівникам, студентам та відвідувачам, які, наразі, знаходяться в Канаді та не можуть повернутися додому. 

Друга міграційна програма дозволить ширшому колу родичів переселятися до Канади. Робота над нею ще триває.

Велика Британія

Українцям, у яких є родичі у Великій Британії, країна спростила правила в’їзду. Зокрема, Міністерство внутрішніх справ Британії збільшило кількість зустрічей для подачі на візу в регіоні з 500 до 6000 на тиждень, щоб пришвидшити процес подання заявок. Подати її можна за посиланням. Також країна збільшила кількість дозволеного часу перебування на її території з одного до трьох років.  

Зараз у Британії працюють над «маршрутом необмеженого спонсорства», що діятиме для українців без родинних зв’язків. Він дозволить громадам, місцевій владі та іншим спонсорам підтримати тих, хто цього потребує, приїхати до Великої Британії. 

ЛАТВІЯ

Громадяни України з біометричним паспортом можуть в’їжджати до Латвії в рамках безвізового режиму та перебувати у Латвії без візи максимум 90 днів у будь-який 180-денний період.

Якщо особа не має проїзного документа, її ідентифікують у співпраці з компетентними органами України.

Громадяни України, які не мають місця для проживання в Латвії, повинні повідомити працівників Держприкордонслужби про необхідність допомоги.

Для перебування та працевлаштування в Латвії, громадянам України будуть видаватися довгострокові візи з правом працювати в Латвії.

Після подання заявки на отримання притулку, розпочинається процедура надання Вам статусу особи, що шукає притулку, та перевірки поданої Вами заявки.

Після звернення з заявкою (крім випадків, коли ви є ув’язненими) Вам буде надано посвідчення особи, що шукає притулку.

Статус особи, що шукає притулку дає доступ до:

СЛОВЕНІЯ

ІСПАНІЯ

Для в’їзду в Іспанію українцям необхідний закордонний паспорт. 

На офіційному порталі міграційної служби Іспанії оприлюднили інструкцію, як отримати допомогу та статус біженця. Для цього після перетину кордону треба звернутися до Центрів прийому біженців (OAR).

Асоціація молодих юристів (AJA) Мадридської асоціації адвокатів, українського походження, готова консультувати українців, які змушені були покинути Україну.

Отримання виплат. Усі українці, які прибули до Іспанії та не мають коштів, можуть розраховувати на захист держави. Це стосується як тих громадян, які прибули з України після початку війни (24 лютого 2022 року), так і тих, які на той момент перебували в Іспанії й не змогли повернутися до своєї країни.

Іспанський уряд має програму соціальної підтримки осіб для задоволення базових потреб — житла, їжі, одягу та психологічної допомоги. Щодо виплат, наразі, немає інформації.

У Барселоні за виконання програми соціальної підтримки відповідають три організації — «ACCEM», «CEAR» і «Червоний хрест».

Вибір місця проживання не передбачений програмою — рішення ухвалює іспанський уряд, відповідно до вільних місць у центрах прийому біженців.

Робота біженцю. Особи без громадянства, які звернулися за статусом біженця, зазвичай не отримують дозволу на роботу. Проте це положення може переглядатися для українців.

Скільки можна перебувати в Іспанії? Загалом, дозволено перебувати не більше 90 днів впродовж 180, якщо в’їжджати з біометрією. Проте, наразі, йдеться про дозвіл на перебування до трьох років.

Португалія

Швеція