Китайський бізнесмен купує на Рівненщині найбільшого приватного видобувача бурштину в Україні

За даними Мінекології, щороку в Україні видобувається близько 120–300 т нелегального бурштину

Компанію «Центр «Сонячне ремесло», яка є однією із найбільших видобувачів бурштину-сирцю в Україні, купує громадянин Китаю Рен Йонгпенг. Про це повідомило профільне видання Nadra.Info. Раніше в цю компанію інвестувала Concorde Capital Ігоря Мазепи,  пише Forbes.ua.

З 5 листопада 2024 року українська компанія Рена Йонгпенга «Люмос Плюс» стала одноосібним учасником ТОВ «Центр «Сонячне ремесло».

З 2 листопада «Центр «Сонячне ремесло» очолив директор «Люмос Плюс» Федір Горбань.

Закриття угоди й оновлення даних про кінцевого бенефіціарного власника очікується найближчими днями, повідомив виданню співрозмовник на ринку.

Попередніми власниками ТОВ «Центр «Сонячне ремесло» були ТОВ «Конкорд Консалтинг» засновника Concorde Capital Ігоря Мазепи (58%), Юрій Благодир (32%, керівник у 2021–2024 роках) і Галина Симха (10%).

У 2017-му Мазепа став співвласником компанії «Центр «Сонячне ремесло», яку в 2007-му заснувала Галина Симха. До 2009 року вона вклала в розвідку родовища 5,5 млн грн. У 2017-му для розвитку бізнесу підприємниця вирішила залучити інвестора. Протягом пʼяти–шести років компанія планувала відпрацювати ділянку біля смт Володимирець Рівненської області, на якій залягає близько 40 т бурштину. У травні 2021 року підприємство почало видобуток.

У 2022 році компанія «Центр «Сонячне ремесло» видобула більше 10 т бурштину на $6–7 млн, розповідав Мазепа.

З минулого року Мазепа і Благодир контролюють ще одну бурштиновидобувну компанію зі схожою назвою – ТОВ «Сонячне ремесло» (раніше називалося ТОВ «Санкамян»). Третім учасником цього товариства є громадянин Китаю Ванг Чжикай.

За даними Держгеонадр, Україна посідає третє місце у світі після Польщі та Росії за розвіданими запасами бурштину – близько 1430,8 т. Більша частина покладів знаходиться у Волинській, Рівненській, Житомирській і Київській областях. За даними Міністерства екології за 2015 рік, щороку в Україні видобувається близько 120–300 т нелегального бурштину. Легальний видобуток у 2019 році становив 2,8 т. Законний видобуток – справа трудомістка: потрібно отримати ліцензію і необхідні дозвільні документи, узгодити бізнес-план у державних відомствах та інвестувати у видобуток. В основному легальний видобуток готові потягнути державні та комунальні підприємства.