Львів відзначає 765-ту річницю з дня заснування міста (ФОТО)

6 травня Львів відзначає 765-ту річницю з дня заснування міста.

Як повідомляє прес-служба Львівської міської ради, о 13:00 год, біля головного входу до міської Ратуші відбудеться оновлена урочиста церемонія з нагоди Дня міста Львова.

«У зв’язку з карантином ми не проводимо жодних масових заходів, але провести урочисту церемонію все ж зобов’язані. Цього року вона буде особливою — ми зробимо новий офіційний церемоніал почесної варти з нагоди Дня міста. Ми впроваджуємо нову традицію, які свідчитиме про наші коріння державотворення. Ми звернемо увагу львів’ян на далекий 1300 рік, коли наша держава, Королівство Русі, була сильною, міцною, а місто Лева було столицею цієї держави. Цим церемоніалом ми хочемо звернути увагу львів’ян на витоки нашої державності та відзавтра впровадити в нашому місті почесну варту, яка є в багатьох європейських країнах», — розповіла Наталія Бунда, директорка департаменту розвитку ЛМР.

Цього року церемонія, створена за найкращими європейськими зразками стилізованих історичних урочистих подій, звертає увагу на 1300 рік та є продовженням мілітарних традицій Європи. Подія акцентує увагу на тяглості нашої державності, підкреслює спадковість державотворення від часів Королівства Русі.

1300 рік — це золотий вік середньовічної держави, столицею якої на той час був Львів. Королівству Русі на той момент був 101 рік, і ще був живий король Лев Данилович, а сам Львів був столицею величезного Королівства Русі. Саме королівство, завдяки звитязі Лева та його походам, існувало в найширших кордонах, адже Лев, після смерті батька, значно розширив межі держави. Він не прийняв корони, але його син знову став королем «в повноті». Більше півстоліття існував королівський двір з його традиціями, етикетом та пафосом. Королівство Русі являло собою класичне європейське королівство.

До концепції створення церемонії долучилися військово-історичний клуб «Орден Паладинів», що діє при громадській організації «Спілка молоді «Нове покоління», а також громадські діячі та історики.

«Зважаючи на наш досвід та усвідомлення того, що Львів був столицею колишньої дуже могутньої держави Королівство Русі, ми вирішили трансформувати урочистий церемоніал з театралізованого, стилізованого дійства, під суттєве, конкретне та традиційне для нашого міста в ті часи. Ми реконструюємо події 1300 року — період максимального розквіту нашої середньовічної держави. Сподіваємось, що така концепція стане традиційною для нашого міста, як це є в багатьох країнах Європи», — сказав Віталій Федорінін, керівник військово-історичного клубу «Орден Паладинів».

Ціль церемонії — показати Львів, як столицю давнього королівства із 700-літньою історією від середньовічної української державності. У церемонії візьмуть участь історичні реконструктори «Ордену Паладинів» та стилізовані король і королева.

Як зазначає у своєму дописі Tetiana Kobilianska на сторінці спільноти National Geographic Ukraine, традиційно на початку травня Львів святкує свої « уродини». А з часу першої згадки про місто у документах, чи хроніках вже «промайнуло» 765 років....

Львів, Лемберг, Леополіс, Бандерштат...

Назви міста Лева у різні часи та у складі різних держав

Львів, розташований на перехресті торговельних шляхів зі Сходу на Захід, швидко міцнів та розвивався. Навколо високих пагорбів та, майже, гір,з яких сьогодні можемо насолоджуватись чудовими краєвидами.

Також Львову судилось бути одним з перших, хто « зустрічав» недругів на їхньому завойовницькому шляху зі Сходу на Захід.

У 1356 році Львів отримав Магдебурзьке право, або право самоврядування. І це стало новою сторінкою у житті та розвитку міста. У середньому та пізньому середньовіччі Львів - це непересічна фортеця — твердиня, яку намались здолати багато, але не змогли.

Кінець XVIII ст став новою сторінкою історії міста, коли воно опинилось під владою Австро-Угорської імперії.

Після Першої Світової війни — декілька років незалежності, і, далі — під владу Польщі...

Але у всі часи Львів — чудове і прекрасне місто, що радо чекає гостей і має багато про що їм розповісти.



Довідково. Львів — місто обласного значення в Україні, адміністративний центр Львівської області, Львівської агломерації, Львівського району, Львівської міської громади, національно-культурний та освітньо-науковий осередок країни, великий промисловий центр і транспортний вузол, вважається столицею Галичини та центром Західної України. За кількістю населення — шосте місто країни (станом на березень 2021 року у Львові проживало 720 383 особи.

Львів заснував король Данило приблизно у 1231–1235 роках (перша згадка від 1256 року). Близько 1272 року місто стало столицею Королівства Русі (Галицько-Волинського князівства). Невдовзі після смерті князя Юрія II Львів на понад чотири століття опинився під владою Королівства Польського. 1356 року місто отримало маґдебурзьке право; в добу Середньовіччя Львів був важливим торговельним центром. За австрійського панування місто стало осередком українського та польського національного рухів. Після розпаду Австро-Угорщини восени 1918 року Львів деякий час був столицею Західноукраїнської Народної Республіки, але після українсько-польської битви за місто в листопаді 1918 перейшов до Польщі, що в 1922–23 було визнано міжнародними пактами та угодами. Під час Другої світової війни місто захопив Радянський Союз, а згодом — Німеччина. Після війни було юридично закріплено ялтинську угоду 1945, за якою Східна Галичина і зокрема Львів лишався у складі Української РСР. 1946 року між Польщею та УРСР відбувся обмін населення, який разом із наслідками війни суттєво вплинув на населення Львова. З 1991 року Львів перебуває у складі України.

Історичний центр Львова занесено до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. У місті розташована найбільша кількість пам'яток архітектури в Україні. У 2009 році Львову надано звання Культурної столиці України. Місто періодично посідає чільні місця в рейтингах туристичної та інвестиційної привабливості.

Засновник Львова король Данило назвав місто на честь свого сина князя Лева Даниловича. Назва міста різними мовами виглядає так: польською мовою — Lwów, англійською — Lviv, німецькою — Lemberg,  зараз — також Lwiw, їдиш — לעמבערג, латинською — Leopolis,  вірменською — Լվով (МФА: [ˈlvɔv]), кримськотатарською — İlbav.

У давнину зустрічалися варіанти назви Львігород (Lwihorod), Levenberg, Lemborg, Lemburg, Lemburga, Leonsburg, Lewensburg, Leontopolis, Leobios, civitas Leona, İli, İlibot, Litbon, Litbade.

Щодо Львова традиційними є багато епітетів. Розповсюдженою є назва «Місто Лева». Час від часу вживаються такі порівняння, назви та словосполучення, як «місто левів», «місто сплячих левів», «Королівське місто», «Перлина корони Європи», «Місто-музей», «столиця Галичини», «маленький Париж», «маленький Відень», «український П'ємонт», «Бандерштадт», «культурна столиця України» та інші.