Мобілізація в Україні: хто та як може отримати «білий квиток»

«Білий квиток» не рятівна паличка, а спосіб визначення придатності до служби

«Білий квиток» — це спеціальний документ, який видається призовникові військово-лікарською комісією. Він звільняє чоловіка від служби в армії навіть під час мобілізації.

В ньому зазначається висновок військово-лікарської комісії щодо непридатності чи часткової придатності чоловіка до служби в армії за станом здоров'я чи інших причин, інформує ТСН.

В Україні існують три категорії такого документу:

Тобто у воєнний час всі чоловіки, які потрапили під першу та другу категорії, можуть призиватися до служби в армії, але лише в тилу. А ось ті, хто отримав третю категорію, повністю звільняються від військових обов'язків незалежно від віку.

Воєнний стан і «білий квиток»: куди можуть і не можуть призвати

Згідно з «Положенням про військово-лікарську експертизу у Збройних Силах України», яке було затверджене Міністерством оборони України, чоловіки, які потрапили до першої і другої категорії (обмежено придатні до військової служби та непридатні до військової служби у мирний час, обмежено придатні у воєнний час) можуть бути призвані для служби в таких підрозділах:

Тобто хоча чоловіків, які отримали від військово-лікарської комісії «білий квиток», дійсно можуть призвати в армію, їх точно не візьмуть до плавскладу, морпіхів чи десантно-штурмових військ.

«Білий квиток» і перетин кордону

В умовах воєнного стану за кордон можуть виїхати лише чоловіки віком до 18 та після 60 років, а також ті, хто має:

Тобто якщо у чоловіка є «білий квиток» і він отримав третю категорію (непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку), то він може перетнути кордон у воєнний час.

Хвороби, за яких видають «білий квиток»

В чинному законодавстві України передбачена низка хвороб, за наявності яких чоловіка можуть тимчасово не взяти в армію чи взагалі не мобілізувати.

Серед них:

Як отримати «білий квиток» в Україні

Оскільки це всього лише категорія, яку приписують призовникові у військовому квитку, то алгоритм отримання у них ідентичний. Потрібно звернутися до військового комісаріату за місцем прописки, маючи з собою такі документи:

Там чоловік буде направлений на проходження медичної комісії, яка й визначить категорію придатності.

Чи можна «білий квиток» купити на законних підставах

Звичайно, купити «білий квиток» законно не можна. В Україні від початку дії воєнного стану СБУ викрило чимало військових медиків, які продавали призовникам такі документи. Варто запам'ятати: купівля «білого квитка» карається законом!

Який вигляд має документ і чому він «білий»

«Білий квиток» так прозвали ще за часів СРСР. Вся річ у тому, що тоді чоловіки, які були непридатними до служби в армії, отримували документ на аркуші білого кольору. Однак у той час їх направляли не до військових частин, а в тил. А ось ті документи, на яких стояла позначка «придатний до служби», були червоними.