Мобілізація в Україні: в Раді готують великий законопроєкт зі змінами

Що це передбачає

В Україні триває воєнний стан і загальна мобілізація, які запроваджені через повномасштабне вторгнення рф. Однак мобілізація, військова служба та військовий облік вимагає змін. Народні обранці готують до реєстрації великий законопроєкт щодо мобілізації, військового обліку та проходження військової служби. Про це повідомила депутатка від «Слуги народу» Мар'яна Безугла, пише ТСН.

Наразі громадяни відбувають військову службу відповідно до закону, який встановлює певні обмеження по службі. За словами депутатки готуються певні оновлення.

Поточний перелік основних змін (з урахуванням включених попередніх інціатив у Верховна Рада України):

  1. Нова додаткова відпустка із збереженням грошового забезпечення тривалістю 90 календарних днів військовослужбовцям, яких звільнено з полону (крім тих, хто відмовився від подальшого проходження служби, і бажає звільнитися).
  2. Нові обов’язки для військовозобов’язаних щодо:
    обов’язкового проходження медичного огляду та лікування згідно з рішеннями ВЛК;
    наявності при собі військово-облікових документів, які пред’являти за вимогою уповноваженого представника ТЦК та СП.

Також у законопроєкті прописано нові підстави для звільнення:

Право на відстрочку від призову на військову службу нададуть педагогічним працівникам закладів фахової передвищої освіти.

Водночас право на проходження військової служби нададуть особам з інвалідністю (за їхнім бажанням), попри наявність підстав для відстрочки від призову під час мобілізації.

«Зменшується коло громадян, які мають право на відстрочку по догляду за особою з інвалідністю І та ІІ групи або яка потребує постійного догляду, до членів сім’ї першого ступеня споріднення, та усунення можливості ухилення від призову під час мобілізації шляхом оформлення фіктивного догляду за особами, які його потребують», - зазначила Безугла.

Також змінюється порядок надання відстрочки від призову громадянам, які здобувають передвищу та вищу освіту.

Розширюється перелік осіб, які беруться на військовий облік, зокрема:

У законопроєкті, зокрема, узгодять й інші питання, пов'язані із мобілізацією, військовим обліком, проходженням військової служби.

Скасовується заборона на надання відомостей про реєстрацію місця проживання чи перебування призовниками, військовозобов’язаними та резервістами при укладанні трудового договору;

Тим часом у Міноборони розширили перелік хвороб, з якими тепер можуть мобілізувати. Придатними визнаватимуть усіх, хто має, наприклад, клінічно вилікуваний туберкульоз, вірусні гепатити з незначним порушенням функцій, безсимптомний ВІЛ, певні захворювання ендокринної системи тощо.

Крім того, в Україні пропонують прибрати граничний вік перебування на військовій службі. Зараз він становить 60-65 років. Відповідний законопроєкт №10084 зареєстрували у Верховній Раді.

Для довідки: загальна мобілізація — це комплекс оперативних заходів для поповнення складу Збройних сил України, який задіюється на всій території країни одночасно.

Мобілізаційні заходи проводяться протягом 90 днів від моменту набуття чинності указу президента.

У період мобілізації до лав ЗСУ призивають усіх військовозобов'язаних громадян віком від 18 до 60 років, визнаних придатними або обмежено придатними для несення військової служби.

Читайте також: полковник ЗСУ назвав головну проблему з мобілізацією

Мобілізацію здійснюють співробітники місцевих ТЦК і СП, а за необхідності — командири військових частин за розпорядженням Генерального штабу Збройних сил України. Доки триває мобілізація, військкоми вручатимуть повістки військовозобов'язаним громадянам, які підлягають призову під час війни і не мають броні або відстрочки.