Мир для України залишається недосяжним, - AP

Дональд Трамп колись обіцяв закінчити війну за один день, проте посередницькі зусилля зіткнулися із суперечливими вимогами

Минулого місяця повномасштабне вторгнення РФ в Україну перевищило 1418 днів, цифра перетнула історичну межу, а саме проміжок часу, який знадобився Москві, аби перемогти нацистську Німеччину у Другій світовій війні. Про це пише Associated Press.

Порівняно з Червоною армією, яка просунулася аж до Берліна, Росія досі намагається повністю захопити східну промислову частину України. 

"Після того, як у лютому 2022 року Москві не вдалося захопити столицю Київ і встановити маріонетковий уряд, конфлікт перетворився на позиційну війну з величезними втратами. За деякими оцінками, майже 2 мільйони солдатів загинули, були поранені або зникли безвісти з обох сторін у найруйнівнішому конфлікті в Європі з часів Другої світової війни", - йдеться у матеріалі.

Зазначається, що за останні два роки російські окупанти просунулися лише на 50 км у Донецьку область в запеклій боротьбі за контроль над кількома опорними пунктами. 

"Попри повільний темп і високу вартість, президент Володимир Путін зберігає свої максималістські вимоги в мирних переговорах за посередництва США, заявляючи, що Київ повинен вивести свої війська з чотирьох українських регіонів, які Москва незаконно анексувала, але так і не захопила повністю. Він неодноразово погрожував своїм ядерним арсеналом, щоб запобігти посиленню військової підтримки Києва з боку Заходу", - підкреслили в AP.

Вашингтонський Центр стратегічних і міжнародних досліджень оцінив втрати армії РФ у 1,2 млн осіб, з яких 325 тисяч загинуло. Втрати українських військ там оцінили у 600 тисяч осіб, з яких 140 тисяч загиблих. 

"Росія зазнала найбільших втрат серед усіх великих держав у будь-якій війні з часів Другої світової війни, а її військові діяли неефективно, просуваючись з історично повільною швидкістю і завоювавши за останні два роки мало нових територій", - йдеться в повідомленні, в якому наголошується, що російські окупанти просувалися в середньому на 70 метрів на день протягом двох років, щоб захопити транспортний вузол Покровськ.

Українські посадовці назвали цю зиму найскладнішою за весь час війни. РФ значно посилила удари по енергетиці України, внаслідок чого у Києві застосували відключення електроенергії, де під час сильних морозів люди залишалися без світла. 

"Росія також все частіше націлює свої удари на лінії електропередач з метою зупинити передачу енергії та розділити енергосистему України на ізольовані острови, що збільшує навантаження на мережу. Україна відповіла ударами безпілотників великої дальності по нафтопереробних заводах та інших енергетичних об'єктах у глибині Росії з метою зменшити експортні доходи Москви", - додали в AP.

Дональд Трамп колись обіцяв закінчити війну за один день, проте посередницькі зусилля зіткнулися із суперечливими вимогами. 

"Путін хоче, щоб Україна вивела свої війська з частини Донецької області, яку вона все ще контролює, відмовилася від прагнення вступити до НАТО, обмежила свою військову присутність і надала російській мові офіційний статус, серед інших вимог, які Україна відхилила. Росія залишила відкритою можливість майбутнього членства Києва в Європейському Союзі, але категорично відкинула будь-яке розгортання європейських миротворчих сил в Україні в рамках угоди", - зазначили в AP. 

Володимир Зеленський хоче припинення бойових дій вздовж існуючої лінії зіткнення, проте Володимир Путін відкинув перемирʼя, вимагаючи укладення мирної угоди. 

"Територіальне питання є важливим для Кремля, але війна має більш амбітну мету: створити Україну, яка б повністю перебувала у сфері впливу Росії і не сприймалася Москвою як "антиросійська", - сказала Тетяна Станова з Центру Карнегі "Росія-Євразія".

Зеленський повідомив, що Білий дім встановив червневий термін для завершення війни та, швидше за все, буде тиснути на обидві сторони, аби вони  його дотрималися. 

"Але навіть попри те, що Трамп, здається, прагне укласти мирну угоду до проміжних виборів у США, виклики залишаються. Оскільки Путін наполягає на відступі України з Донецької області, а Зеленський це виключає, швидке укладення угоди видається малоймовірним. Зеленський також висловив скептицизм щодо компромісної пропозиції США перетворити східний регіон на вільну економічну зону", - додали у публікації.

Росія сподівається, що її атаки врешті-решт змусять Україну прийняти її умови. Своєю чергою Україна має надію, що зможе протриматися, поки Трамп не втратить терпіння та не посилить санкції проти РФ, однак, Трамп, швидше за все, втрачає терпіння саме до Зеленського.