На Львівщині правоохоронці та представники соцсектору пройшли навчання з протидії сучасному рабству
З квітня по травень 2024 на Львівщині Програма підтримки ОБСЄ в Україні спільно з МОМ провела низвку навчань з протидії торгівлі людьми для представників міграційної поліції, прокуратури, слідчих, інспекторів праці, співробітників Департаментів соціального захисту населення, Служби у справах дітей, працівників Центрів соціальних служб, Центрів соціально-психологічної допомоги та дотичних неурядових організацій з 12 областей України та міста Київ.
Команди відпрацювали симуляційну вправу, розроблену з урахуванням кращих європейських практик міжвідомчого підходу до боротьби з торгівлею людьми. Симуляція відтворювала реальний сценарій розслідування випадку торгівлі людьми, де учасники мали можливість застосувати свої знання та навички для виявлення жертв, збору доказів та розслідування злочинів.
«За оцінками Міжнародної організації праці, торгівля людьми – це індустрія з прибутком у понад 150 мільярдів доларів США на рік. У будь-який момент часу приблизно 27,6 мільйонів людей перебувають у ситуації трудової експлуатації, 6,3 мільйонів експлуатують сексуально, четверта частина з них діти. Трафікери полюють на людей, які опинилися в уразливому стані, тому важливо, щоб правоохоронці та представники соціального сектору були готові до таких викликів», – Олена Коновалова, заступниця директора департаменту з питань праці Державної служби України з питань праці.
Внаслідок збройної агресії російської федерації, розпочатої у 2014 році, та особливо після повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року, ризик потрапляння в ситуацію торгівлі людьми для українців значно зріс.
«Ймовірність експлуатації поширюються і на віртуальний простір. Багато наших громадян використовують соціальні мережі для пошуку допомоги та підтримки, тим самим розкривають геолокацію та розказують про своє скрутне становище. Ця інформація може бути використана трафікерами для ідентифікації та звʼязку під приводом надання допомоги. Саме тому до програми вправи ми додали блок про особливості розслідування злочинів торгівлі людьми, вчинених з використанням інформаційних технологій», - Сергій Гриненко, старший менеджер проєктів Програми підтримки ОБСЄ для України.
Вперше подібний симуляційний тренінг було проведено Офісом Спеціального
Представника та Координатора з протидії торгівлі людьми ОБСЄ у 2016 році в Італії. Тоді
учасниками вправи були фахівці з 31 країни. Відтоді інтерактивні методи навчання через
відтворення реальних ситуацій проводяться у рамках проєктів ОБСЄ на регулярній основі.