На Львівщині збільшилася кількість хворих на небезпечну хворобу

Медики розповідають, як вберегтися

У Львівській області зростає кількість хворих на небезпечне захворювання - лептоспіроз. Від початку серпня цю хворобу, збудниками якої є гризуни, уже підтвердили у восьми пацієнтів. Про це повідомляється у матеріалі Суспільного.

Переважна більшість ушпиталених заразилися купаючись у водоймах, прибираючи на ділянках без засобів захисту або перебуваючи у лісі.

За даними видання, лікарі фіксують приріст у 42%

В. о. завідувача відділу епідеміологічного нагляду (спостереження) та інфекційних захворювань Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Ірина Фесенко, розповіла в коментарі виданню, що від початку цього року і станом на кінець цього тижня на Львівщині зареєстрували 21 випадок зараження із первинним діагнозом лептоспіроз.

За аналогічний період минулого року таких випадків було 14. Приріст захворюваності становить 42%. За увесь 2022 рік зафіксували 31 випадок, з них чотири —летальні.

Лише цього місяця в серпні на лептоспіроз захворіло восьмеро людей. Ще один випадок поки не підтверджений.

Усі хворі перебувають на лікуванні у Львівській інфекційній лікарні. Цього року був і летальний випадок: 30-річний житель Пустомитівського району за медичною допомогою у лікарню звернувся 8 серпня пообіді, а вже на ранок наступного дня помер. Чоловік заразився лептоспірозом, проводячи земляні роботи та косіння трави.

"У четвер ввечері, 24 серпня, до інфекційної лікарні поступив 20-річний хлопець із Дрогобича. Хворого відразу госпіталізували у реанімаційне відділення, його стан важкий. Діагноз йому ще не встановлено, тривають лабораторні дослідження, але симптоми вказують на лептоспіроз. Наразі з того, що відомо – хлопець збирав ожину в лісі", – каже завідувачка четвертого діагностичного відділення Львівської обласної інфекційної лікарні Таміла Алексанян.

Серед усіх захворілих та госпіталізованих є мешканці різних районів області:

Також по одному пацієнту із:

Вік хворих також різний, але переважають ті, хто старший за 45 років. Дітей серед хворих немає.

«Випадки зараження лептоспірозом на Львівщині не можна назвати спалахом, адже офіційно підтверджено, що в одному місці – у річці Стрий – купались і заразились лише двоє осіб. Решта є мешканцями Стрия, Моршина, Ходорова, ближніх міст і сіл», – пояснює Ірина Фесенко.

Проте, медики не відкидають взаємозв’язок зараження із нещодавніми розливаннями річок, підтопленнями у містах і селах у Львівській області.

«Води вийшли з берегів, відбулось підтоплення територій, багато нечистот потрапило у ґрунт, відтак почали розмножуватись гризуни і не виключено, що їхня сеча та фекалії розповсюдились і стали причиною зараження», – каже Ірина Фесенко.

Хоч випадки зараження лептоспірозом констатують і в холодну пору року, проте найбільший ризик підхопити небезпечну інфекцію саме влітку та на початку осені, коли люди проводять більше часу біля водойм, ловлять рибу, косять траву, прибирають у підвалах, працюють на городах і полях без засобів захисту. Річ у тім, що у землю та навколишнє середовище бактерії потрапляють із сечею хворих тварин або носіїв інфекції, а далі бактерія може легко потрапити до людини, якщо у неї на шкірі є тріщини, порізи чи рани або через слизові оболонки рота, носа, очей, і навіть при вдиханні повітряно-крапельної суміші зараженої води.

"Під час епідемії коронавірусу та на початку повномасштабної війни мешканці набагато менше проводили часу біля водойм чи гуляли лісом. Зараз у літній період таких видів відпочинку стало більше", – говорить епідеміологиня.

За словами лікаркм Таміли Алексанян, лептоспіроз спочатку складно розпізнати, адже симптоми схожі на прояви інших захворювань – наприклад, можуть нагадувати грип чи гострі респіраторні інфекції. До того ж, часом захворювання може протікати безсимптомно. Тож при найменших підозрах чи симптомах, особливо коли контактували із хворими тваринами, потенційно зараженою водою, вживали відповідну їжу, воду – варто звернутися до лікарів.

Передавання хвороби від людини до людини неможливе. Що стосується імунітету, то він нетривалий, тож ймовірне повторне захворювання.

Якщо ж зараження таки відбулося, успіх лікування цієї хвороби залежить від ранньої діагностики та своєчасного звернення за допомогою. Лікування може тривати місяць, а то й більше, і воно симптоматичне. Без лікування лептоспіроз може вразити печінку, нирки та спровокувати менінгіт.

Самолікування у разі лептоспірозу смертельно небезпечне, застерігають медики. Хвороба може викликати ще й тяжкі ускладнення у вигляді міокардиту, пневмонії, набряку мозку.

Аби не захворіти, варто дотримуватись правил:

Для довідки: Причиною виникнення лептоспірозу є бактерія лептоспіра, що у перекладі з грецької означає «ніжна спіраль». Це різновид спірохети (бактерій) у формі довгої та надзвичайно рухомої спіральної нитки. Потрапляючи разом із сечею зараженої чи перехворілої тварини у водойму, а в домашніх умовах – на продукти харчування, лептоспіри досить довго зберігають життєздатність. У природних водоймах це 2-4 тижні, на харчових продуктах – від кількох годин до місяця, у вологому ґрунті – від 3 до 9 місяців. Лептоспіри добре переносять низькі температури, зберігаючись у замороженому стані. Але чутливі до сонячного світла, високих температур, дезінфікуючих засобів, кислот, швидко гинуть у морській воді.

Захворіти на лептоспіроз людина може у період від двох днів до чотирьох тижнів після зараження.

Читайте також: на Львівщині почастішали випадки небезпечного захворювання

Симптоми варіюються від легких – головний біль, гарячка, біль у м’язах, почервоніння очей, діарея, висипання, до серйозних – ураження нирок, печінки, серцево-судинної, нервової систем, менінгіт і навіть летальних (при несвоєчасному зверненні за медичною допомогою та лікуванні).