Обережно шахраї: схеми та телефони. Не даємо себе ошукати!
Всі ми, ну або майже всі, хоч раз в житті купували щось через мережу Інтернет. Багато хто з нас покупки здійснює на дошках оголошень «з рук в руки», на спеціальних сервісах OLX, та інших.
Не стоїть на місці і прогрес шахрайських схем. Відповідно кожен раз вигадуються нові й нові схеми обдурити довірливих користувачів.
Тут лише деякі приклади схем за якими діють шахраї та номери телефонів взяті з численних чорних списків, помічені як шахрайські.
Схема з двома довірливими продавцями
Схема злочину така: шахрай укладає угоду з одним з покупців, при цьому просить перевести гроші на банківську картку. При цьому він вказує номер картки іншої людини, у якого він щось купує. Таким чином, одна жертва переводить гроші на карту другої, а третя сторона – шахрай, отримує товар, за який заплатив сторонній чоловік.
Реалізація цього злочину може відрізнятися в залежності від ситуації, але, у підсумку, одна людина залишається без грошей, звинувачуючи другого в шахрайстві, тоді як справжній шахрай просто зникає.
Крадіжка сімкартки
Ще більш просунуті шахраї навіть навчилися красти SIM-карти, використовуючи послугу мобільних операторів по відновленню втраченої «сімки». Для цього вони дзвонять жертві з трьох різних номерів, а потім в офісі оператора називають ці три номери, отримуючи SIM-картку з номером жертви, а потім, знаючи телефонний номер і номер банківської карти, знімають гроші з банкоматів, користуючись послугою «Екстрені гроші». Але цей трюк застосується тільки для клієнтів Приватбанку.
Шахраї-покупці та банкомати Ощадбанку
Метод досить простий, а головне завдання шахрая — виманити жертву до банкомату. Ось як це відбувається:
1. Шахрай телефонує за вказаним в оголошенні номером телефону, представляясь потенційним покупцем. При цьому він мало цікавиться або зовсім не цікавиться самим товаром, а відразу заявляє про бажання зробити покупку. Дуже часто шахрай видає себе за представника фірми — наприклад, салону з прокату весільних суконь чи магазину товарів для дітей.
2. Далі «покупець» просить продавця надати дані карти для перекладу оплати за товар, часто уточнюючи вид картки, а також залишок на рахунку. Це обов'язково повинно вас насторожити: подумайте самі, навіщо покупцеві знати, скільки грошей на вашій карті, якщо платити будете не ви, а він?
3. Потім шахрай повідомляє, що перерахує гроші, але для їх отримання потрібно підійти до банкомату Ощадбанку і виконати дії, які він скаже. Коли продавець підходить до банкомату і вставляє картку, шахрай диктує номер своєї карти під виглядом номеру грошового переказу і просить ввести суму, яка нібито повинна надійти на рахунок продавця. Після підтвердження транзакції гроші опиняються на рахунку шахрая.
Шахраї і карти Приватбанку
Принцип обману досить простий – шахрай під виглядом покупця дзвонить, погоджується на угоду і просить здійснити оплату на банківську карту Приватбанку. При цьому він крім номера карти намагається отримати додаткові дані про власника картки. Наприклад, термін дії, наявність кредитного ліміту і т. д. Часто обманщик пояснює необхідність цих відомостей тим, що оплата буде проводитися від юридичної особи.
Ні в якому разі не повідомляйте нікому будь-які дані, крім номера карти і ПІБ .
Крім того, ніколи служба безпеки банку або будь-якої іншої компанії не буде вам передзвонювати, щоб уточнити додаткові дані по картці. Так поступають тільки шахраї.
Безкоштовні тварини – ще одна шахрайська схема
Увага всім любителям тварин! На OLX почали з'являтися оголошення, в яких дорогих тварин, під різними приводами, пропонують абсолютно безкоштовно. Текст таких оголошень найчастіше написаний з різними подробицями і вселяє довіру. Шахраї навіть залишають у контактах номер телефону, за яким можна зв'язатися і почути переконливу розповідь, чому тварина віддається задарма.
От тільки є одна проблема – немає можливості особистої зустрічі, щоб забрати тварину. Замість цього обманщики просять оплатити пересилання або перевезення. Жертві пропонують перерахувати «символічну» суму на банківський рахунок або перевести гроші через системи міжнародних переказів.
Авто з-за кордону: популярні схеми обману
Враховуючи високі ціни на автомобілі в Україні, Білорусії і Росії, шахраї часто ловлять на гачок бажаючих придбати дешеву машину. Стандартна схема обману така – на дошці оголошень розміщується привабливу пропозицію з гарною машиною за низькою ціною. Потенційний покупець зв'язується з продавцем і виявляється, що той перебуває за кордоном. Далі починається процес входження в довіру і виманювання грошей.
Відбувається це приблизно так: щоб жертва не здогадалася про обман, шахрай придумує правдоподібну легенду, надає фотографії або скани документів і пропонує перевести гроші через посередницьку фірму (автосалон, компанія-перевізник, банк тощо).
Оскільки шахрайські схеми кожен день удосконалюються, то якогось певного сценарію не існує. Наприклад, зараз популярна схема, коли продавець з-за кордону пропонує купити вже розмитнений автомобіль, який, щоправда, за певним збігом обставин зараз знаходиться в іншій країні.
Таких відповідей може бути безліч, але всі вони зводяться до одного – ви повинні заплатити певну суму завдатку.
Хочете упевнитися, що це обман? Напишіть продавцю, що як раз через пару днів будете у відрядженні в його країні і можете під'їхати до нього, подивитися машину і оформити угоду на місці. Швидше за все, продавець зникне.
Звісно, номера можуть мінятись, але ось деякі з них, які уже потрапили в чорні списки.
!!! Всі номера ВЗЯТІ З СПЕЦІАЛЬНИХ СПІЛЬНОТ КОТРІ СТВОРЕНІ ДЛЯ ВИЯВЛЕННЯ ШАХРАЇВ!!!