Перевірки ФОПів з 1 грудня: до чого готуватись бізнесу та кого перевірятимуть

Розповів Гетманцев

Від сьогодні, 1 грудня  відновляються документальні перевірки бізнесу. Відповідний закон парламент прийняв на початку листопада. Звісно, такий закон не пройшов повз податковий комітет Ради. До чого готуватись бізнесу, кого будуть перевіряти, намагались з’ясувати журналісти. Про це розповів в інтерв'ю голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

— Чому у розпал війни повертаються перевірки бізнесу? Чи не призведе це до переходу бізнесу в тінь та закриття ФОПів і юросіб?

— Я особисто дуже обережно ставлюся до ідеї відновлення перевірок, бо насправді протягом останніх двох років податковій вдавалося перевиконувати план надходжень майже не використовуючи цей інструмент. Кількість перевірок у 2022 році зменшилася у 20 разів, і при цьому ніяких особливих катаклізмів у жодній сфері не сталося.

Але це — вимога МВФ, яка була висунута в меморандумі, що підписаний рівно рік тому. І ми повинні були відновити перевірки з 1 липня. Потім так сталося внаслідок наших внутрішньополітичних процесів, що ми їх відновили з 1 грудня. При цьому ми відновлюємо не тотальні перевірки, а лише перевірки тих суб'єктів підприємства, які є ризиковими за ознаками своєї діяльності і сплати податків.

Гетманцев знайшов компроміс

Це якраз той компромісний варіант, який нам вдалося узгодити з МВФ. І він відповідає моєму уявленню про сутність, мету і необхідні обсяги перевірок.

— І в чому полягає компроміс?

— Ми визначили, що перевірки повертаються для суб'єктів господарювання, які за результатами 2021 року сплатили на 50% менше середнього значення по своїй галузі. Тобто в рівних умовах господарювання вони платили податків істотно менше, ніж їх конкуренти. І безперечно у держави є право, а в війну це навіть обов'язок, запитати у них, а чому так сталося?

Перевірка — це не вирок, не штраф. Це право держави запитати і розібратися на місці, а чому так вийшло. І, власне, тому я вважаю, що для сумлінного, чесного бізнесу, на який ми орієнтуємося і інтереси якого ми відверто лобіюємо, тобто для білого бізнесу, відновлення перевірок жодним чином не позначиться на діяльності. А для тих, хто мав ті чи інші схеми з ухилення від податків, це можливість пояснити, чому, і доплатити, якщо дійсно будуть виявлені порушення. Це нормальна річ, і не треба тут жахатися.

Чому, власне, є ті, що жахаються? Я в цьому комітеті з 2019 року, і ще жодного податкового законопроєкту не бачив, який би сприймали оплесками. Все, що ми робимо, супроводжується міфами, страшилками про те, що ми вбиваємо бізнес. Мовляв, бізнес закриється, ніхто не буде працювати, це феноменальні ускладнення і таке інше.

Читайте також: в Україні депутати пропонують запровадити спецрежим оподаткування для певних самозайнятих осіб

Додамо, що Комітет Ради схвалив законопроєкт про відновлення податкових перевірок з 1 грудня