Портал оперативних новин Varta1 Портал оперативних новин Varta1

Підвищення податків та акцизів в Україні: чого очікувати автомобілістам з вересня

Уряд планує підвищити податки та збори, що вплине на ціни на автомобілі та пальне

Підвищення податків та акцизів в Україні: чого очікувати автомобілістам з вересня

18 липня Кабінет міністрів схвалив проєкт змін до Податкового кодексу, які передбачають збільшення податкових надходжень до державного бюджета в 2024 році на загальну суму 138,7 млрд гривень. Задля цього уряд пропонує збільшити ставки окремих податків та розширити базу оподаткування. І вже наступного місяця українські автомобілісти відчують наслідки цілої низки податкових нововведень. Про це пише Центр громадського моніторингу та контролю.

 Що буде з вартістю пального на АЗС

З 1 вересня очікується перший етап підвищення акцизних зборів на різні види пального, щоб поступово привести їх у відповідність європейським. Надалі акцизи зростатимуть впродовж ще чотирьох років.

За прогнозом НБУ, після підвищення акцизів і до кінця року ціни на пальне зростуть на понад 9%.  Натомість експерт з ринку пального Сергій Куюн вважає, що автомобілісти «навіть не помітять» збільшення акцизів.

“З 1 вересня акциз на бензин зростає на 1,5 грн, на дизель менш ніж на 2 грн. Більше зростання, близько 5 грн, буде на скраплений газ. По бензину та дизелю взагалі не факт, що ми побачимо якісь зростання, оскільки 1,5-2 грн — це є такі буденні ринкові коливання, які зазвичай споживач навіть не помічає”, — заявив Сергій Куюн.

Експерт додав, що зниження світових цін на нафту, яке спостерігається з кінця липня, може взагалі компенсувати збільшення акцизу. До того ж збільшення акцизів дозволить  протягом року зменшити дефіцит держбюджету приблизно на 30 мільярдів гривень.

Ще один податковий сюрприз для українців, рішення про який можуть ухвалити до кінця серпня – введення авансового платежу податку на прибуток АЗС, який розраховуватимуть залежно від місткості резервуарів для пального. Експерти вважають, що це змусить частину продавців пального піти у тінь, а ті, хто продовжить працювати легально, зменшать кількість резервуарів на заправках наполовину та, ймовірно, підвищать ціни.

Як зміниться український авторинок

Кабмін схвалив пакет змін до Податкового кодексу. Зокрема передбачено введення військового збору в розмірі 15% від ціни транспортного засобу, який вперше реєструється в Україні.

На думку міністра фінансів Сергія Марченка це рішення є виправданим, оскільки перед державою стоїть одна нагальна потреба – забезпечення армії. І у такій ситуації купівля автомобіля може почекати. А якщо ні – платіть податки на оборону.

Це нововведення викликало критику і занепокоєння серед автодилерів. На їхню думку, додаткові 15% податків можуть обвалити ринок нових автомобілів, що призведе до ефекту зворотного очікуваному – відрахування у держбюджет не тільки не збільшаться, а скоріш за все зменшаться. 

За підрахунками експертів, введення військового збору на першу реєстрацію авто збільшить витрати покупців автомобілів середнього класу на 150-250 тисяч гривень.

За словами автодилерів, продажі нових автомобілів можуть знизитися у три рази або більше, а кількість реєстрацій вживаних автівок зменшиться щонайменше на третину.