Підвищення тарифів на комуналку: українцям розповіли, що і з якого числа може стати дорожчим

В Україні деякі тарифи на комуналку захищено мораторієм на підвищення

В Україні деякі тарифи на комуналку захищено мораторієм на підвищення. Найближчим часом вони залишатимуться незмінними. Проте мораторій поширюється не на всю вартість комунальних послуг. Отже, за деякими позиціями, вартість комуналки може зрости вже незабаром після закінчення опалювального сезону.

Такими міркуваннями поділився з виданням obozrevatel голова правління Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко.

Отже, завдяки прийнятому мораторію, вартість деяких комунальних послуг залишатиметься незмінною, принаймні, до закінчення 2023 року.

«У нас є закон, який підписаний і працює, згідно з яким тарифи на тепло та гарячу воду, а також газ та розподіл газу не зростатимуть під час війни та півроку після неї. Тобто тут у нас є чітке законодавче обмеження», - наголосив Попенко.

Але на інші комунальні послуги мораторій не поширюється. Отже, тарифи на них можуть підвищити, причому вже незабаром. Зокрема, у зоні ризику – тарифи на електроенергію, а також воду та каналізацію.

Підвищити тарифи на ці послуги можуть через те, що очікується перегляд прайс-кепів (граничних цін) на них. А коли прайс-кепи стануть вищими, то можуть підвищити і тарифи, каже Олег Попенко.

«У нас зараз прайс-кепи на електроенергію приблизно на рівні 5 грн., але ще восени пішли розмови про те, що потрібно піднімати вартість - прайс-кеп - до 6 грн. Тому якщо пішла така розмова, то можемо очікувати і такий варіант, як зростання тарифів на електроенергію», - поділився експерт.

Крім того, у «підвішеному» стані опинилися тарифи на воду та каналізацію. Їх планували підвищити ще з початку 2023 року. Вже навіть було опубліковано нові ціни на послуги міськводоканалів. Однак в останню хвилину підвищення скасували через те, що, виявляється, члени НКРЕКП не змогли дійти згоди щодо цього. Однак до питання про їхнього підвищення можуть, і навіть більше – обіцяли, повернутися.

Щодо вартості електроенергії, то нинішній прайс-кеп на електрику діє лише до 1 квітня. Отже, вже з цього числа тарифи на електроенергію можуть злетіти.

Однак підвищення тарифів на комуналку аж ніяк не призведе до автоматичного зростання доходів комунальних підприємств. Досвід минулого, воєнного, року показує, що зростання тарифів майже неминуче призводить до скорочення комунальних платежів, каже експерт. Тобто, якщо за нижчими цінами люди ще якось з останніх можливостей намагалися платити, то за вищими цінами вони платити вже не стануть. Але водночас щось робити треба, оскільки треба підвищувати зарплати працівникам комунальної галузі, а також модернізувати обладнання та ремонтувати зношені мережі.

«Але на мою думку, ще жодна країна у світі через підвищення тарифів не провела модернізацію житлово-комунального господарства. Тому це питання складніше. Сьогодні піднімаємо тарифи, а завтра все буде добре - так не буває», - підсумував Попенко.