«План Б» країн ЄС: Железняк розповів, як можна обійти вето Угорщини
Євросоюз готовий
Країни-члени Європейського Союзу мають альтернативний план для обходу вето Угорщини з метою затвердження фінансування нагальних потреб України. Про це повідомив перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк у Telegram, пише Уніан
Нардеп повідомив про «план Б» від Євросоюзу на випадок, якщо у січні не вийде розблокувати рішення про створення Українського Фонду (Ukraine Facility) з обсягом фінансування 50 млрд євро впродовж 2024-2027 років.
«Одразу скажу, я дуже впевнений, що в результаті все ухвалять. І просто треба почекати. Але, якщо ні, то ще до цього саміту члени ЄС (окрім прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана) почали готувати альтернативний план», - зазначив Железняк.
Зокрема, за його даними, йдеться про двосторонні угоди між Україною і членами ЄС (з внесками держав-членів і взаємними гарантіями держав-членів). «Оскільки там більшу частину суми дають найбільші економіки ЄС, то значно легше буде домовитись», - підкреслив депутат.
Водночас він повідомив про наявність трьох проблем. Так, перша проблема стосується строків виділення коштів. «50 млрд євро (якщо відверто, то 39 млрд євро прямої бюджетної) виділялися на 4 роки. План, про який йде мова, поки може прийматися на рік. Далі новий бюджетний процес в кожній країні. І це для нас може бути ризиком», - зазначив Железняк.
Крім того, друга проблема стосується затягування часу на проходження усіх процедур, аби кошти надійшли в Україну.
«Для укладання угод пройде ще час, а нам і так вже гроші потрібні. Навіть через Український Фонд вони зайдуть де-факто тільки на початку весни, що пізно. Тому додаткова бюрократія - додаткове затягування часу», - відзначив Железняк.
Третя проблема стосується ціни окремого фінансування для України. «З Українського Фонду приблизно 3 млрд євро йде на зниження обслуговування боргу. Тому ці 50 млрд євро є дуже »дешевими грошима«. Тут окреме фінансування від країн буде дорожче і нам і країнам», - повідомив депутат.
Читайте також: Віктор Орбан наклав вето на виділення допомоги Україні від ЄС
Железняк переконаний, що саме через фактор «часу» та «ціни» двадцять шість країн-членів ЄС переламають ситуацію і все ж таки Ukraine Facility буде затверджено в січні.