Побили так, що отямився лише у лікарні: у центрі Львова напоїли, пограбували та ошукали підприємців

У Львові двом підприємцям, які присіли у центрі міста на лавку, невідомі особи щось підлили у коньяк. Далі чоловіків пограбували та оформили на них онлайн-кредити. Про це йдеться в матеріалі «Високого замку».


Люди розповіли журналістам, що близько десятої вечора зайшли у кафе в центрі Львова. Машину припаркували неподалік. У той вечір якраз транслювали по телевізору футбольний матч Бельгія-Італія. У кафе повечеряли, випили пива.


Коли вийшли з кафе, вирішили ще прогулятися нічним Львовом. Підійшли до скверу з фонтаном, що навпроти готелю «Львів». Присіли на лавку, а далі нічого не пам’ятають.


Ярослава, якому 34 роки, побили так, що отямився лише на ранок у лікарні швидкої допомоги. 27-річ­ного Юрія, який спав на лавці у сквері, розбудив вночі… безпритульний. Доку­менти, телефони та банківські картки у чоловіків зникли… А згодом обоє дізна­лися, що на їхні персональні дані невідо­мі оформили онлайн-кредитів — на суму понад 150 тисяч гривень.


Чоловіки звернулись до голови правлін­ня Українського офісу захисту даних правозахисником Богданом Хаусто­вим по допомогу.


«— Схоже на те, що це було спонтанне пограбування, — каже пан Хаустов. — Зло­вмисники побачили більш-менш при­стойно одягнених людей напідпитку. Від­повідно, з тих людей щось можна взяти. Якщо людина погодилась випити якусь сильнодіючу речовину, наркотик або той же клофелін, значить, злочинна схема спрацювала.»


Експерт зазначає, що це не поодинокий випадок.


— З'ясувалося, що за кіль­ка годин до того, як пограбували під­приємців, у Львові було ще одне подібне пограбування (слідчі встановлюють об­ставини). До мене також звернувся по­терпілий з Одеси, з яким за тиждень до подій у Львові сталося те саме. Хлопець запропонував випити за знайомство, за­пропонував сигарету. Людина прокида­ється за 500 метрів від місця події. Також з’являється безхатченко, який опиняєть­ся біля чоловіка і щось йому розповідає…


— Можна припустити, що діяла ор­ганізована банда. Але як їм вдалося так швидко набрати кредитів?


— По-перше, банківські картки були прив’язані до номера телефону. На смартфоні були встановлені усі додатки, зокрема «Дія». Скоріш за все, було здій­снено запит до фінансових компаній че­рез систему Bank ID Нацбанку. Це дозво­ляє дуже швидко, через будь-який банк, підігнати персональні дані. Зробити за­пити і за кілька хвилин взяти кредит. На­разі знаємо про одинадцять кредитів у дев’ятьох компаніях. Але відбувалися якісь дуже цікаві дії. Почали «заходити» на картку незрозумілі гроші. Швидше за все, злочинці відпрацювали документи іншого потерпілого і переказували кредитні гро­ші на картки Юрія та Ярослава. У багатьох мікрофінансових організаціях, які нада­ють онлайн-кредити, є така вразливість — неналежно перевіряється, кому йдуть гроші. Документи оформляють на ім’я од­нієї людини, а гроші надходять на рахун­ки іншої. Оскільки картки були у прямому доступі, з прямим контактом, вони роби­ли все, що їм заманеться.


— На яку суму вони взяли кредитів?


— Загалом на суму близько 150 тисяч грн. Проводиться досудове врегулюван­ня спору з кредитними компаніями — з проханням долучитися до кримінального провадження та допомогти слідству.


— Чи змогли вони зняти гроші з бан­ківських карток?


— За кілька годин було здійснено де­сятки операцій. Через кілька годин піс­ля подій у сквері вони оформили послу­гу «Оплата частинами» на «айфон» за 19 тисяч грн! Сплатили з рахунку потерпі­лого перший внесок і пішли у «Фокстрот» по телефон.


— Тобто теоретично один зі зло­вмисників може бути схожим на од­ного з потерпілих? Або вони перекле­їли фото у паспорті…


— Є така річ, як недбалість. Коли пра­цівник не вдивляється в документ (у цьому випадку маска злодіям на руку. — Авт.).


Людям радям в разі вчинених протиправних дій звертатись до поліції.