Побили так, що отямився лише у лікарні: у центрі Львова напоїли, пограбували та ошукали підприємців
У Львові двом підприємцям, які присіли у центрі міста на лавку, невідомі особи щось підлили у коньяк. Далі чоловіків пограбували та оформили на них онлайн-кредити. Про це йдеться в матеріалі «Високого замку».
Люди розповіли журналістам, що близько десятої вечора зайшли у кафе в центрі Львова. Машину припаркували неподалік. У той вечір якраз транслювали по телевізору футбольний матч Бельгія-Італія. У кафе повечеряли, випили пива.
Коли вийшли з кафе, вирішили ще прогулятися нічним Львовом. Підійшли до скверу з фонтаном, що навпроти готелю «Львів». Присіли на лавку, а далі нічого не пам’ятають.
Ярослава, якому 34 роки, побили так, що отямився лише на ранок у лікарні швидкої допомоги. 27-річного Юрія, який спав на лавці у сквері, розбудив вночі… безпритульний. Документи, телефони та банківські картки у чоловіків зникли… А згодом обоє дізналися, що на їхні персональні дані невідомі оформили онлайн-кредитів — на суму понад 150 тисяч гривень.
Чоловіки звернулись до голови правління Українського офісу захисту даних правозахисником Богданом Хаустовим по допомогу.
«— Схоже на те, що це було спонтанне пограбування, — каже пан Хаустов. — Зловмисники побачили більш-менш пристойно одягнених людей напідпитку. Відповідно, з тих людей щось можна взяти. Якщо людина погодилась випити якусь сильнодіючу речовину, наркотик або той же клофелін, значить, злочинна схема спрацювала.»
Експерт зазначає, що це не поодинокий випадок.
— З'ясувалося, що за кілька годин до того, як пограбували підприємців, у Львові було ще одне подібне пограбування (слідчі встановлюють обставини). До мене також звернувся потерпілий з Одеси, з яким за тиждень до подій у Львові сталося те саме. Хлопець запропонував випити за знайомство, запропонував сигарету. Людина прокидається за 500 метрів від місця події. Також з’являється безхатченко, який опиняється біля чоловіка і щось йому розповідає…
— Можна припустити, що діяла організована банда. Але як їм вдалося так швидко набрати кредитів?
— По-перше, банківські картки були прив’язані до номера телефону. На смартфоні були встановлені усі додатки, зокрема «Дія». Скоріш за все, було здійснено запит до фінансових компаній через систему Bank ID Нацбанку. Це дозволяє дуже швидко, через будь-який банк, підігнати персональні дані. Зробити запити і за кілька хвилин взяти кредит. Наразі знаємо про одинадцять кредитів у дев’ятьох компаніях. Але відбувалися якісь дуже цікаві дії. Почали «заходити» на картку незрозумілі гроші. Швидше за все, злочинці відпрацювали документи іншого потерпілого і переказували кредитні гроші на картки Юрія та Ярослава. У багатьох мікрофінансових організаціях, які надають онлайн-кредити, є така вразливість — неналежно перевіряється, кому йдуть гроші. Документи оформляють на ім’я однієї людини, а гроші надходять на рахунки іншої. Оскільки картки були у прямому доступі, з прямим контактом, вони робили все, що їм заманеться.
— На яку суму вони взяли кредитів?
— Загалом на суму близько 150 тисяч грн. Проводиться досудове врегулювання спору з кредитними компаніями — з проханням долучитися до кримінального провадження та допомогти слідству.
— Чи змогли вони зняти гроші з банківських карток?
— За кілька годин було здійснено десятки операцій. Через кілька годин після подій у сквері вони оформили послугу «Оплата частинами» на «айфон» за 19 тисяч грн! Сплатили з рахунку потерпілого перший внесок і пішли у «Фокстрот» по телефон.
— Тобто теоретично один зі зловмисників може бути схожим на одного з потерпілих? Або вони переклеїли фото у паспорті…
— Є така річ, як недбалість. Коли працівник не вдивляється в документ (у цьому випадку маска злодіям на руку. — Авт.).
Людям радям в разі вчинених протиправних дій звертатись до поліції.