Рівненський суд виправдав прикарпатця, який пішки перетнув кордон до Білорусі і здав інформацію про ЗСУ

Жителя Івано-Франківщини притягнули до адміністративної відповідальності за незаконний перетин державного кордону — оштрафували на 3400 грн

Рівненський міський суд Рівненської області визнав громадянина невинуватим у поширенні інформації про місцезнаходження Збройних сил України.

Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 23 грудня.

11 травня 2022 року обвинувачений пішки перетнув кордон України без прикордонно-митних формальностей у напрямку Білорусі. 12-14 травня, перебуваваючи в селі Городна та місті Пінськ Брестської області Республіки Білорусь, він розповів білоруським прикордонникам про місцезнаходження, кількість та комплектування блокпостів на території України, які бачив, рухаючись до кордону.

У судовому засіданні хлопець пояснив, що мешкав із матірʼю в селі Заріччя Надвірнянського району Івано-Франківської області. Він посварився з мамою на побутову тему й вирішив піти з дому і жити з батьком, який на той час проживав у Москві. Для цього перетнув кордон і хотів через територію Білорусі перейти до Російської федерації.

Обвинувачений описав свій маршрут, а саме як виїхав автобусом із села, а потім з Івано-Франківська пересадками добирався у Тернопіль, а звідти до Рівного. У Рівненській області він доїхав маршруткою до селі Тумень і звідти до кордону йшов пішки, використовуючи компас та Google maps. Перетнувши кордон, рухався по лісистій місцевості, уникаючи пунктів пропуску і заночував просто неба. Наступного дня вийшов на асфальтовану дорогу і біля нього зупинився легковий автомобіль, з якого вийшов чоловік у військовій формі з нашивками «Пограничная служба» та спитав його документи. Коли він відповів, що  документів не має і він з України, то прикордонник наказ йому сідати в машину. Далі білоруські прикордонники перевірили його речі і повезли до лінії кордону, де він показав свої сліди перетину кордону, розповів куди саме проходив.

На території прикордонної військової частини його допитали: як звати, звідки, куди і чому він рухався. Запитували про місцезнаходження, кількість та комплектування блокпостів на території України, які він минав, рухаючись до кордону, про військову техніку, особливо поблизу кордону. Йому погрожували, що закопають або втоплять у болоті, тому був змушений відповідати. Біля з Білоруссю він нарахував декілька українських блокпостів, але точну їх кількість не пригадує і більше нічого про них не знає, оскільки таку інформацію він жодним чином не фіксував, а навпаки намагався уникнути зустрічі із правоохоронцями та військовослужбовцями, особливо в зоні прикордонного контролю. У військовій частині у місті Пінськ його ще раз допитали і помістили в камеру. Вранці 14 травня затриманому повернули речі і повезли його в бік кордону з Україною і пояснили, куди йти. Далі його затримали вже українські прикордонники, яким він розповів, що з ним сталося в Білорусі. Хлопець не вважав себе винним і просив виправдати.

Суд заслухав трьох прикордонників. Вони повідомили, що почули від затриманого таку ж історію, перевіряли його мобільний телефон і жодної компрометуючої інформації не виявили, ніяких фотографій, геолокації та ін.

Сторона захисту надала публікації з мережі Інтернет за березень-квітень 2022 року і повідомлення військово-цивільних адміністрацій, зокрема Рівненської області, якими цивільне населення інформували про розміщення військових блокпостів на вʼїздах та виїздах до населених пунктах з метою контролю та виявленням потенційно небезпечних осіб. Тобто  станом на 12.05.2022 інформація про блокпости поблизу населених пунктів та цілі їх роботи перебувала в широкому й необмеженому доступі.

Мати обвинуваченого підтвердила, що між нею та сином стався побутовий конфлікт. Тому син вирушив до батька, який ніби проживає у Москві, але точне місце знаходження його невідоме. 12 травня 2022 року жінці зателефонував невідомий чоловік, який представився працівником прикордонної служби Республіки Білорусь, та повідомив, що затримали її сина. Вона надіслала засобами електронного звʼязку фотокопію паспорта сина з метою встановлення та ідентифікації його особи. Пізніше сина повернули через прикордонний пункт Рівненської області і вона їздила його зустрічати, привезла паспорт сина, оскільки він не взяв із собою ніяких документів. У травні 2022-го сина притягнули до адміністративної відповідальності за незаконний перетин державного кордону — оштрафували на 3400 гривень.

Суд не побачив достатніх доказів, що обвинувачений знав про переміщення, рух або розташування Збройних Сил України чи інших військових формувань та певним чином її фіксував. Не встановлено, яку конкретно інформацію він повідомив співробітникам прикордонних органів Республіки Білорусь.

Підсудного виправдали у звʼязку з недоведеністю, що в його діях є склад цього кримінального правопорушення.