Що таке скам? Його види та супутні ризики
Криптовалютний світ ще досить молодий, тому зараз у ньому вкрай легко потрапити до рук шахраїв (скамерів). Будь-який утримувач криптовалюти хоч раз, але стикався зі скамом. Як правило, шахраї орієнтуються на довіру та недосвідченість нових криптовалютчиків. Кожен з нас розуміє, що скам може серйозно демотивувати вас продовжувати свій розвиток в криптосфері. Тому експерти ЦеКрипто вирішили розказати про скам, його види та супутні ризики.
Що таке скам?
Термін «скам» в перекладі з англійського означає шахрайство, обман. Спершу скамерами називали тих, хто вимагав гроші через телефонні дзвінки та електронні листи. Скам у криптовалюті — це шахрайські схеми, використовуючі які злочинці крадуть криптовалюту або фіатні гроші.
Види скаму
Шахраї постійно створюють нові способи обману, проте можна виділити кілька основних схем:
- Фішинг або спуфінг — найрозповсюдженіша форма скаму. E-mail листи та повідомлення в соціальних мережах підробляються, що створює уяву, нібито вони надіслані з надійного джерела. Цим «джерелом» може бути постачальник кредитних карток, банк або самостійний шахрай, який видає себе за довірене лице і потребує оплати за щось у крипті.
- Ще один, не менш популярний вид скаму, який теж прийшов у криптовалюту з традиційний фінансів — піраміда («Схема Понці»). Побудована дана схема на обіцянці великого та швидкого прибутку від вкладень учасників. Насправді засновники піраміди не проводять жодної реальної роботи. Якщо вони і виплачують дохід, то лише небагатьом вкладникам і лише за рахунок нових учасників.
- Фейкові біржі. Користувачі отримують електронні повідомлення на пошту чи в соціальні мережі, в яких шахраї обіцяють доступ до віртуальних грошей, що зберігаються на біржі. Однак, користувача в таких випадках просять сплатити перший внесок або комісію.
- Підроблені програми. Професійні шахраї користуються більш витонченими способами — вони підробляють криптовалютні програми та додають їх до офінійних магазиніу, наприклад App Store, Google Play та інших. Завантажуючи такі програми на власний пристрій, користувач може несвідомо надати шахраям свої особисті або фінансові дані.
- Pump & Dump — маніпулятивна схема підвищення курсу криптовалюти з наступним ціновим обвалом. Цей тип шахрайства пов'язаний з випуском токена. Щоб шахрайська схема Pump & Dump спрацювала, на ринок випускають криптоактив, який незабезпечується нічим — ні працюючим продуктом, ні фінансуванням, ні командою. Однак його часто намагаються пов'язати з якоюсь хайповою подією — наприклад, із фільмом чи серіалом, подаючи монету як його «офіційний» актив.
- Фейкові пресрелізи. Ще одна схема, яка потребує професіоналізму, направлена на введення в оману лідерів думок, блогерів, журналістів, які мають висвітлили неправиду інформацію.
Як не стати жертвою скаму у криптовалюті?
Щоб не потрапити у пастку, то слід дотримуватися простих, але ефективних правил:
- Не варто вкладати гроші в схема, яка гарантує високий прибуток, а не якісний продукт.
- Чесний підприємець ніколи не буде гарантувати прибуток.
- Перш ніж вкладатися у новий проект, докладно ознайомтеся із його командою, знайдіть інформацію про даний стартап в інтернеті, подивіться відгуки компетентних експертів.
- Не співпрацюйте із маловідомими, сумнівними компаніями.
- Перевіряйте інформацію про проект, сервіс або біржу, куди ви переводите власні кошти. Якщо авторитетні джерела мовчать про нього, то краще відмовитися від цього варіанту.
- Під час торгівлі на децентралізованих біржах, будьте обережними з «клонами» відомих монет.