Скандал у запорізькому дитсадку: фотограф фотографував дітей оголеними (фото)
Батьки кажуть, що не дозволяли фотографувати своїх дітей оголеними. Тим часом, у дитсадку повідомляють, що не вбачають у цьому «злого наміру». Про це пише ТСН.ua .
У Запоріжжі навколо дитячого садка № 221 «Пілот» виник скандал через фотографії оголених дошкільнят, про які не знали батьки.
За словами матері одного з дітей Алли Кліщ, інцидент стався ще у вересні 2017 року, весь цей час поліція вела розслідування. Проте вчора, 25 січня, справу було закрито через незнаходження достатніх підстав для кримінального провадження.
ТСН.ua вона розповіла, що у вересні до дитячого садочка прийшов чоловік, який фотографував дітей. За словами керівництва закладу, він робив знімки нібито для “куточка настрою”, який розташований у дитсадку, проте самі батьки на це згоди не давали, а дізналися про фотосесію лише згодом від малечі.
“Коли дитина вдома мені сказала, що її фотографували, я того ж дня зателефонувала до дитсадка, мені ніхто не зміг відповісти, хто це фотографував. Ми звернулися до ТВО (територіальний відділ освіти – ред.), до поліції, але там нас направили на консультацію, а потім вже до відділу молодіжної превенції. Там начальник нам сказав: “Дівчата, ну розумієте, що тут така справа, така слизька тема, спочатку треба сходити до кризового центру та протестувати діток, а потім коли психологи зроблять висновок, чи була загроза дітям, тоді вже будемо розслідувати”. Ми тоді пішли до кризового центру, протестували діток. У неформальній бесіді психологи сказали: “О боже, це ненормальні фотографії, діти на них напружені, їм не подобається особа, яка їх фотографує”. Вже в бесіді з психологом, діти почали розповідати, що фотограф пригощав їх солодощами, а також фотографував і на телефон”, – розповіла Алла.
Через деякий час до батьків дітей надійшла відповідь, що фото були зроблені для оформлення тематичних куточків та була усна домовленність з завідувачкою дитячого садка №221 Ольгою Сироваткою з фотографом Олександром. Алла також зазначила, що керівництво відмовилося надати батькам контакти фотографа, тому що це “персональні дані”, які не підлягають розголошенню.
“Потім я оскаржила це рішення та вказала на неточності, що був відсутній дозвіл батьків і ми не були попереджені. Пізніше я вибила відповідь з кризового центру, де вони сказали, що все добре, все класно, що діти приязно і позитивно до нього ставляться. Тобто це були дві різні відповіді, те, що нам там сказали і що вони потім написали”, – додала мати дитини.
Коли батьки пішли до поліції та написали колективну заяву проти керівництва дитячого садка, фотографа та територіального відділу освіти до них зателефонували з ювенальної превенції та попросили прийти, послухати фотографа та його версію. Алла зазначила, що батьків попросили забрати заяви, які вони написали у поліції: “Коли ми категорично відмовилися це робити, ніхто більше нас не викликав”.
Жінка наголосила, що висновок поліції був зроблений 29 грудня, саме того дня поліція, нібито, просила забрати всі заяви.
Мати дитини розповіла, що їм з батьками вдалося з’ясувати, що у 46-річного фотографа з його дружиною є свій ФОП, діяльність якого зосереджена на фото- та відеозніманні. Підприємницькою діяльністю подружжя займається від 2009 року, проте їх немає в соціальних мережах та ніде на форумах фотографів.
На всі обвинувачення батьків завідувачка “склала руки і сказала: “Так трапилось”.
“У нас є навіть запис цієї розмови. Вона (завідувачка Ірина Грядун – ред.) каже так: “Він (фотограф – ред.) прийшов до мене та запропонував свою послугу, показав мені фотографії”. А я тоді запитала: “А чому ви не узгодили це з батьками, не показали нам? Чи є у вас ксерокопія санітарної книжки чи паспорта?”. Вона сказала: “Ні”, – розповіла Алла.
Мати дитини також наголосила, що рік тому була встановлена заборона присутності будь-кого в цій групі без попереднього знайомства з батьками та без представлення документів. На це в адміністрації дитсадка сказали: “Ну, забули, буває”.
Взагалі інформація з приводу призначення фотографій щоразу змінювалося, спочатку батькам казали, що фотокартки були зроблені для тематичних куточків, потім для підбірки “один день з життя”, а потім фотограф сказав, що просто хотів їх продати.
За словами Алли, яка взяла у фотографа всі світлини та бачила їхній зміст, оголеними знімали лише дівчат.
“По-перше, яка там була тенденція: діти, які були вдягнені, там були по одній фотографії. Тобто хлопчики всі вдягнені і, здається, одна дівчинка – це одна фотографія. Дівчатка, які були роздягнені, вони були тендітніші, худорлявіші – цих фото була ціла серія. Реально серія з декількох фотографій. Просив усміхатися, просив заводити руки за голову, чіпати волосся. Ви розумієте, моя б дитина ніколи б в такому віці у такій відкритій позі... По-друге, фотографії були зроблені згори донизу. Тобто він був у позі домінування. Дітей не фотографують згори донизу. Ну, фотографують, якщо хочуть показати, яке воно маленьке, яка це крихітка. Але вони ж мають бути вдягнені. Але зазвичай фотографують на рівні очей”, – розповіла вона.
Загалом було сфотографовано близько 22 дітей, більшість з яких – дівчата. Того дня дитина Алли розповіла, що їй було ніяково. На одному з фото дитина натягує на себе ковдру, наче захищається: “Психологи сказали на експертизі про те, що діти просто не знали, як поводитися в незвичайному становищі, тому вони і намагалися прикритися”.
Вона розповіла, що фотограф приходив невперше, а вся необхідна інформація, яку вимагали батьки, була озвучена на батьківських зборах.
“Я не знаю, це як треба все перевернути. Справа в тому, що батькам дали повністю офіційну відповідь (з приводу інциденту – ред.), було зібрано батьківські збори, ми пояснювали, розповідали їм. Якщо люди не розуміють ситуацію, що дітей прийшли сфотографували і їм в маленьких віконцях показували, хочете – беріть фото, не хочете фото – не беріть. А тут виходить, з двох слів, вилізло таке, що на голову не одягнеш”, – розповіла Грядун.
Вона додала, що на той момент вийшло невелике нестикування з кадрами, тоді було багато замін та підмін, тому і виникла така ситуація: “Той другий вихователь, який прийшов, він знає всю ситуацію, він все розповів, пояснив, і вся проблема вирішилася, але чомусь людина не хоче цього розуміти, вважає, що її обмежили, щось їй таке незрозуміле зробили”.
Варто зазначити, що за словами завідувачки, ці фото були зроблені не для продажу батькам. На запитання журналіста, скільки за це заплатили фотографу, після тривалої паузи, завідувачка сказала: “Ніскільки”.
“Про які гроші може йтися, якщо фотограф просто прийшов фотографувати? За те, що він робить нам стенди, що він робить нам куточки настрою – йому ніхто нічого не платить. Це все на безоплатній основі, це нормально. Ці фотографії не продають. Це не альбом”, – зауважила вона.
На запитання журналіста, чому на фото діти були роздягнуті, Ірина Грядун сказала, що того дня було дуже спекотно: “Якщо майже 30 градусів температура, як ви вважаєте? Ну спекотно було”.
Хоча за інформацією батьків та Гідрометцентру, того дня температура коливалася близько 14 градусів тепла.
Завідувачка також заявила, що надавала всю інформацію з приводу фотографа і начебто батьки були проінформовані.
“Мені сказали, що проблема вирішена і це все одно триває. Я бачу, що людина (мати одного з дітей – ред.) хоче просто когось чимось покарати. Якщо людина в очі каже: «Дякую, ми все вирішили, ми все з'ясували», а потім продовжує те ж саме, то я просто не розумію позицію людини. Якщо тобі йдуть назустріч, намагаються допомогти, поговорити по-людськи, то в очі говорять одне, а роблять інше, я не розумію такого”, – додала вона.
На запитання журналістів, чи вважає Грядун такі фото некоректними та чи можна фотографувати дітей оголених без присутності батьків, вона відповіла: “В дітях я бачу дітей, я бачу дитячу безпосередність, я бачу дитячу фотографію. Ніякого злого наміру або іншого ... якщо людина намагається бачити позитив у всьому, а її занурюють у бруд, то я просто відмовляюся це розуміти”.