Сьогодні людство святкує Всесвітній день сну. 10 цікавих фактів про сон
Кожної третьої п’ятниці березня людство святкує Всесвітній день сну. Так Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) звертає увагу на проблеми зі сном у людей. Адже, за статистикою структури, кожен другий дорослий житель Землі має з ним проблеми.
До цього цікавого дня журналісти підготували 10 цікавих фактів про сон, які не усі знають, пише ZIK.
- Для того, щоб виспатися, зазвичай потрібно від 6 до 8 годин на добу. Однак близько 5% людей у світі можуть на це витрачати лише чотири години. Цю «суперсилу» вони мають завдяки мутації в гені DEC2. Такою людиною, зокрема, є Дональд Трамп. Він спить по 4-5 годин на добу.
- Якщо так вже сталося, і людина не виспалася уночі, то найкращий час для денного сну – між 14:00 та 16:00. Такий відпочинок допоможе відновитись організму та підвищує творчий потенціал.
- Своїм сном можна керувати. Людина може увійти в усвідомлений сон – це сновидіння, коли особа розуміє, що спить, і може керувати сюжетом сну. Для того, щоб створити умови для такого сну, існують певні спеціальні методики.
- Один з неприємних станів під час сновидіння – сонний параліч. Це стан, коли м’язи людини паралізує до засинання або після пробудження, і людина взагалі не може порухатися. Він може супроводжуватися різноманітними зоровими, слуховими або тактильними галюцинаціями.
- Ще одне цікаве явище під час сну – здригання тіла. Воно надзвичайно поширене серед людей і взагалі не є шкідливим. А ще у нього цікава назва – «гіпнотичні ривки».
- Природний сон людини має дві фази – повільну та швидку. Повільний сон проходить 4 стадії: дрімоту, поверхневий сон, сон помірної глибини та глибокий сон. Після цього фаза повільного сну завершується зміною пози, і людина переходить у швидкий сон, де відбуваються сновидіння.
- Повільна та швидка фази формують цикл, який триває 1,5 години і повторюється. Щоб виспатися і не почувати себе вбитим, корисно прокидатися саме на закінченні циклу сну. До прикладу, якщо людина лягла о 22:00, вона чудово себе почуватиме в разі прокидання о 5:30, 7:00 або ж 8:30, бо це саме той час, коли черговий 1,5-годинний цикл сну завершиться.
- Якщо людина спатиме 12 ночей поспіль лише по шість годин, то матиме проблеми. Стан організму буде таким, як при 0,1% алкоголю в крові – погіршення пам’яті, не дуже виразне мовлення тощо.
- Свого часу повідомляло, що військові дослідники виявили, що, якщо ви виспитеся заздалегідь (до прикладу, лягаючи спати раніше протягом декількох днів), позбавлення сну не буде таким важким.
- А близько третини свого життя людина проводить під час сну. Саме стільки відпочинку нам потрібно, щоб добре прожити решту свого життя.