Спека на Львівщині: як уникнути сонячного та теплового удару
Сонячний і тепловий удар – головні небезпеки літа. Їх наслідки можуть виявитися дуже серйозними, а в деяких випадках навіть фатальними. Ось чому важливо пам’ятати про запобіжні заходи і знати, як надати першу допомогу потерпілому. Про це повідомляє korusna
Що відбувається в організмі при перегріві
У спеку в нашому організмі включаються механізми терморегуляції: посилюється потовиділення, розширюються судини шкіри і підшкірної клітковини, – все це необхідно для збільшення тепловіддачі. Внаслідок цих процесів у людини червоніє шкіра, утруднюється дихання і починають пересихати слизові оболонки.
При появі подібних ознак необхідно перейти в прохолодне місце, випити води, по можливості, прийняти теплий душ. Якщо після появи перших ознак перегріву, людина продовжує залишатися на сонці або в задушливому, спекотному місці, організм продовжує прискорено втрачати рідину, внаслідок чого збільшується її циркуляція в периферійних тканинах (потовиділення), що викликає деяку недостатність кровопостачання серця і мозку. Тому людині може стати погано.
Ознаки теплового або сонячного удару:
– слабкість;
– холодний піт;
– блідість і сухість шкіри;
– нудота;
– головний біль;
– прискорене дихання;
– прискорений пульс;
– м’язові спазми;
– розширення зіниць;
– блювота;
– різке підвищення температури;
– непритомність;
– в особливо важких випадках: марення і галюцинації.
Як надати допомогу при сонячному ударі
Перш за все, необхідно перенести потерпілого в тінь або прохолодне приміщення. Покладіть постраждалого на спину, під голову покладіть валик з одягу. Напоїть потерпілого холодною водою, міцним чаєм або кавою. До голови, а також на область великих судин (це бічні поверхні шиї і пахви) прикладіть холод. Підійде пляшка з водою, можна укутати потерпілого мокрим простирадлом. Якщо він знепритомнів, укладіть його на бік і забезпечте йому приплив свіжого повітря. До приїзду лікарів, потерпілому потрібен повний спокій.
У їжі потерпілого має бути багато овочів і фруктів, особливо водянистих, таких як огірки, помідори, кавуни. Також слід обмежити вживання вуглеводів (крупи, хліб, картопля). Корисною буде їжа з великим вмістом калію (курага, чорнослив, чорна смородина) і клітковини (зелень, фрукти, боби). Можна пити знежирені кисломолочні напої.
Що не можна робити при сонячному ударі:
– намагатися напоїти потерпілого в несвідомому стані;
– занурювати потерпілого в холодну ванну (велике навантаження на серце).
Як уникнути сонячного удару
• Не перебувайте занадто довго на сонці.
• Носіть головний убір (капелюх, кепка, бандана).
• Віддайте перевагу одяг з натуральних тканин.
• Пийте багато рідини.
• Постарайтеся не вживати алкогольні напої.
• Віддайте перевагу легкій їжі.
• Користуйтеся сонцезахисним кремом.
• Уникайте надмірних фізичних навантажень.
У жарку пору року довго перебувати на сонці – значить наражати себе на небезпеку. До сонячного удару більш схильні діти, вагітні жінки та люди, що прийняли багато алкоголю. Не залишайтеся байдужими до постраждалих, надайте допомогу правильно.