Спецконтракти для молоді: у Раді оцінили ініціативу
Задля залучення молоді до лав ЗСУ в Україні їм пропонують новий контракт з умовами, які передбачають високу зарплату, соціальні гарантії та можливість здобути вищу освіту безоплатно


Нещодавні законодавчі зміни, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2025 р. №153, відкривають новий етап у регулюванні проходження військової служби під час воєнного стану призовниками за власним бажанням підписавши грошовий контракт на 2 мільйони гривень. В умовах однорічних контрактів для добровольців віком від 18 до 24 років є елемент мотивації - нульовий відсоток під житло та навчання, високе грошове забезпечення, але все одно ще є деякі невирішені питання.
Про це розповів член комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Олександр Федієнко в інтерв'ю Українському радіо.
"Під час перебування у зоні бойових дій я зустрічав юнаків та дівчат, які не дотягли до 20-річного віку і пішли добровольцями. У нас мобілізація до 25 років заборонена законом, але якщо є бажання, то можна звернутися до ТЦК і мобілізуватися добровільно", - пояснив він.
При цьому Федієнко звернув увагу, що в затвердженому Кабміном порядокунаписано, що протягом року відбувається спочатку БЗВП, потім спеціальна підготовка, але є запитання - чи входить ця підготовка у терміни контракту.
"Крім того, треба буде змінювати законодавство у частині, коли у військовослужбовця завершиться контракт після набуття ним 25-річного віку: адже написано, що після завершення контракту він має рік відпочити, проте, за законом, у 25 років його потрібно мобілізувати", - вказав нардеп.
Він також зауваив, що є деякі питання щодо проходження медкомісії, оскільки в Україні ВЛК є обов’язковим після 25 років. "Тож ми чекаємо, коли Міністерство оборони прийде із цими пропозиціями до комітету, для того щоб рухатися далі", - прокоментував нардеп.
На думку Федієнка, "сама ініціатива досить непогана і має право на життя", але залишається питання, яку кількість людей зможуть у такий спосіб добровільно залучити до лав ЗСУ.
Читайте також: контрактники віком 18-24 роки матимуть обмеження у виборі посади та бригади
"Військовослужбовцям 50+ і навіть 40+ досить складно витримати всю цю історію, що відбувається понад три роки. І це не лише про штурмові підрозділи та окопи. Сучасна війна ― це не тільки про піхоту, а й великою мірою про дрони та ураження ворога за допомогою дистанційного використання роботів. І в цьому контексті сучасні навички молоді будуть більш корисними", - констатував Федієнко.