То є наша земля: селяни віповіли на обурення, щодо самовільно встановленої скульптури у Стільському городищі (ВІДЕО)

Вчора, у мережі львівський активіст Володимир Бено опублікував фото — впритул до пам’ятки Стільського Городища, що у селі Дуброва, вже зробили насип, бетонні сходи та встановили сакральну споруду — фігуру Матінки Божої.



На цю подію відреагували на сторінці ГО “Львівське Опілля”.

“Ми здивовані, що органи, які повинні контролювати збереження пам’яток — не втрутилися впродовж двох тижнів та не реагують зараз. І вимагаємо розслідування, реакції та збереження унікального вигляду пам’ятки. Ми не проти нових сакральних об’єктів, проте такі об’єкти не повинні знищувати історичну спадщину України”, — йдеться у повідомленні.

Розібратися в ситуації приїхали журналісти, активісти, та поліція. Відповідь місцевих та їх позицію зазняв оператор телеканалу «Еспресо» Вадим Дмитрев, опублікувавши на своїй сторінці у соцмережі «Facebook».

https://www.facebook.com/dmytriv.vadym/videos/10218780151360613/

Додамо, що  у Львівській облдержадміністрації пообіцяли, що сформують комісію, яка виїде на місце найближчим часом і складе акт.

Висновки обстеження будуть терміново надіслані до Міністерства культури.

Про дозволи встановити сакральну скульптуру на території заповідника ні до облдержадміністрації, ані до Міністерства культури ніхто не звертався.

«Наразі, можемо говорити про несанкціоновано встановлені скульптуру, бетонні сходи та земляний насип, змонтовані в межах охоронної зони пам’ятки археології національного значення — Стільське Городище. Без дозволів Міністерства культури не можна проводити жодних робіт на пам’ятках культури національного значення. І саме Мінкульт має відреагувати на порушення і визначити, як діяти далі з самовільно встановленим об’єктом. Це грубе порушення пам’яткоохоронного законодавства, тому саме поліція і прокуратура мають відреагувати», — зазначив заступник голови Львівської ОДА Юрій Холод.

До комісії увійдуть представники Тростянецької ОТГ, директор заповідника, археологи, правоохоронні органи.

«Тому позиція в нас одна: ми фіксуємо порушення і повідомляємо відповідні державні органи. Чи було дотримано норм законодавства, хто відповідатиме за порушення і як направити завдану шкоду, мають вирішити фахівці та правоохоронці, має відреагувати Міністерство культури та інші відповідальні органи», — наголосив Юрій Холод.

Для довідки: Стільське Городище — столиця середньовічної Білої Хорватії. Біла Хорватія (прадавня батьківщина сучасної Хорватії) — це колись велика країна на території Прикарпаття. І саме це село було її столицею. Тут вирувало життя у VIII–X столітті.

Збереглися чимало пам’яток історії: скелі, печера, підземні лабіринти.

Її археологи досліджують понад 30 років, відкрив городище археолог Орест Корчинський.

Площа міста, за даними досліджень, становила 250 гектарів, що свідчить про значний культурний розвиток слов’янського населення.

«Стільке Городище» — пам’ятка археології національного значення.

У 2015 році Стільське Городище стало історико-культурним заповідником.