Трибунал ООН наказав Росії звільнити з полону українських моряків та повернути кораблі (фото)

Міжнародний трибунал ООН з морського права наказав Росії звільнити 24 захоплених моряків та повернути три кораблі. Це рішення є тимчасовим заходом у справі за позовом України щодо порушення імунітетів трьох українських військово-морських кораблів та 24 членів їхніх екіпажів. Про це інформує «ВВС Україна»


«Звільнити три українські кораблі та 24 військовослужбовців та дозволити їм повернутись до України», — зачитав суддя рішення трибуналу.

[caption id=«attachment_126309» align=«alignnone» width=«624»] Фото: GETTY IMAGES, «ВВС»[/caption]

Проте, трибунал не вважає необхідним вимагати від РФ припинити кримінальне переслідування та утримуватись від відкриття нових справ проти моряків, про що Україна просила у позові. Також трибунал наказав обом сторонам утримуватись від дій, що можуть поглибити спір, який розглядався.

Проти такого рішення голосував тільки суддя трибуналу Роман Колодкін від Росії. Трибунал зазначив, що подальше утримання українських моряків викликає занепокоєння у «гуманітарному контексті» й існує реальна загроза завданню непоправної шкоди правам України.

«Наказ трибуналу є чітким сигналом Росії, що вона не може порушувати міжнародне право безкарно. Ми очікуємо, що Росія швидко та в повному обсязі виконає наказ Трибуналу. Нагадаю, що в подібній справі — Arctic Sunrise — Росія також не брала участі, але швидко звільнила людей», — прокоментувала рішення голова української делегації в Міжнародному трибуналі, заступник міністра закордонних справ Олена Зеркаль.

Нагадаємо, що військові кораблі «Бердянськ», «Нікополь» та буксир «Яни Капу» захопили російські військові, у листопаді 2018 року, поблизу Керченської протоки. Кілька українських військових під час обстрілу отримали поранення.

Українців звинуватили у спробі незаконного перетину російського кордону озброєною групою. Російський суд вже кілька разів продовжував їм арешти, до кінця липня вони перебуватимуть за ґратами. Україна заперечує висунуті морякам звинувачення, вважає затриманих моряків військовополоненими і разом із міжнародною спільнотою вимагає їхнього звільнення.

Олена Зеркаль зазначила, що Україна «просила трибунал застосувати тимчасові заходи, які вимагають, щоб Росія негайно звільнила військово-морські кораблі України та членів їхніх екіпажів та повернула їх до України».

Росія відмовилася брати участь у слуханнях щодо імунітету українських моряків, хоча наприкінці квітня брала участь у підготовчому дзвінку з головою трибуналу.

«Послідовна відмова Росії брати участь у слуханнях не зменшує легітимності справи щодо звільнення наших моряків», — написала 3 травня пані Зеркаль.

Під час засідання трибуналу суддя зазначив, що «Росія мала достатньо можливостей для представлення своєї точки зору», а неявка РФ не зупиняє трибунал у застосуванні тимчасових заходів.

Представники України в ході розгляду справи зазначили, що Росія заперечує юрисдикцію трибуналу щодо цього випадку, оскільки мали місце «військові дії», проте заперечує те, що українські моряки є військовополоненими.

За словами юристів, які представляють інтереси України, такі позиції суперечать одна одній.