У Bloomberg розкрили масштаби СЗЧ в Україні
У деяких кримінальних справах про самоволки фігурує до 20-30 обвинувачених
Кількість випадків СЗЧ в Україні зростає, оскільки дедалі більше змучених солдатів на фронті залишають свої позиції. Про це пише Bloomberg.
За даними Генеральної прокуратури, кількість кримінальних справ проти військовослужбовців, які залишили свої позиції, з 2022 року зросла в шість разів, до майже 96 тисяч, причому більшість справ було порушено цього року.
Серед основних причин видання називає втому від війни, бюрократію, застарілу систему управління ЗСУ, переведення на інші посади без відома військових і конфлікти з командуванням.
"Втома відіграє свою роль. Або бувають особисті обставини, наприклад, коли дружина солдата народжує. Або тому, що нікому очолити взвод, а командир не надав відпустку.", - сказав Олександр Гринчук із військової служби правопорядку України.
Київ не розголошує офіційну кількість солдатів, які пішли в самоволку. Гринчук відмовився коментувати "конфіденційну інформацію", але зазначив, що від 40 до 60% тих, хто пішов у самоволку, повертаються самі. Дезертирство, коли солдати йдуть назавжди, вважається більш тяжким злочином, але трапляється рідше, за даними генпрокуратури.
"За оцінками Романа Лихачова, харківського адвоката у справах військовослужбовців і ветеранів, кількість дезертирів може досягати 100 000 і більше. За його словами, у деяких кримінальних справах про самоволки фігурує до 20-30 обвинувачених, а також є солдати, які пішли, але їм ще не висунуто обвинувачення", - пише ЗМІ.
Для порівняння, російські суди на сьогоднішній день розглянули щонайменше 10 000 справ проти солдатів-утікачів, половина з них - цьогоріч.
За словами одного з українських офіцерів, одна з причин у тому, що українські солдати менше бояться наслідків залишення посади або виступу проти командирів, порівняно з росіянами. Він додав, що вищі виплати також стимулюють російських солдатів залишатися на місці.
Українські солдати скаржаться на те, що їм доводиться боротися не тільки з росіянами, а й з жорсткою військовою бюрократією.