У християн східного обряду Святвечір: ТОП 12 страв, які готують сьогодні

Перед Різдвом, 6 січня, християни східного обряду святкують Святвечір. Він вважається одним з найурочистіших християнських свят. У цей день — кінець Різдвяного посту, тому й страви мають бути пісними. Вважається, що на столі має бути 12 пісних страв, на честь 12 учнів Христа. М’ясо, рибу, молочні продукти, вважається, що вживати можна з початком Різдва — 7 січня.




У різних куточках України у звичаях святкування Святвечора були деякі відмінності, але всюди існував обряд, пов’язаний з приготуванням першої куті. Її називали Багатою, оскільки, крім неї, готували ще одинадцять пісних страв, серед яких обов’язково мали бути борщ, риба, гриби, пироги з квасолею й капустою, картопля та узвар.


Кутя вважалася основною обрядовою їжею, тому з нею пов’язано чимало обрядів.


Щойно на небосхилі з’являлася перша підвечірня зірка, всією родиною сідали за стіл. Першим, як і годилося, займав місце господар, а за ним інші члени родини. Під час святкової вечері намагалися не виходити з-за столу і розмовляти тихо.


Також дуже важливо, під час трапези за столом ні в якому разі не можна лаятися, сперечатися чи лихословити.


Голова сімейства пропонував пом’янути покійників і запросити їх на Святвечір. Вважалося, що саме в цей час усі близькі й далекі родичі мають прийти до оселі, відтак звільняли для них місця на лавах і стільчиках, ставили страви і клали ложки.


В Україні досі живе чудова традиція колядування, коли діти ходять по домівках, співають різдвяні пісні-колядки, бажаючи господарям всіляких гараздів.


Пропонуємо список страв, які вважаються традиційними  у цей вечір: 




Кутя — це головна страва на Святвечір. Традиційно кутю готують з пшениці та додають до неї мед, горіхи та родзинки. За бажанням, можна додати і інші сухофрукти.








Інгредієнти:





  • пшениця — 200 г;

  • родзинки — 50 г;

  • мак — 50 г;

  • волоські горіхи — 50 г;

  • мед — 100 г.








Приготування:










  • замочіть зерна пшениці на 10–12 годин у холодній воді;

  • злийте воду, промийте зерна, залийте чистою холодною водою і ставте пшеницю варитися;

  • варіть 30–40 хвилин: пшениця має стати м’якою, але не втратити пружність;

  • родзинки та мак попередньо замочіть у гарячій воді. Маку потрібно півгодини, родзинкам — до 15 хвилин;

  • волоські горіхи перебийте в блендері. За бажанням, ви можете їх просто дрібно нарізати;

  • змішайте мак, подріблені горіхи, родзинки мед, пшеницю та добре вимішайте.


Узвар — сухофрукти слід промити водою. Залити води та настоювати 3–4 години. Злити воду, довести її до кипіння разом з цукром. Фрукти скласти в каструлю, залити отриманим відваром.
Лимон помити. Обшпарити окропом. Стерти цедру з лимона теркою. Видавити лимонний сік. Додати до фруктів в каструлю цедру, сік лимона і мед. Накрити компот із сухофруктів кришкою, укутати рушником, складеним у кілька разів, і настояти узвар ніч.


Вареники з капустою символізують ситість і достаток. Пісні вареники з картоплею чи капустою обов’язково мають бути на різдвяному столі. Вареники подають змащеними олією, засмаженою цибулею або з грибною підливою.


Інгредієнти:




  • Борошно — 0,5 кг;

  • Вода — 250 мл;

  • Олія — 2 ст. л;

  • Картопля — 0,5 кг;

  • Невелика капустина;

  • Цибуля — 2 шт.;

  • Сіль, перець до смаку.


Просійте борошно, додайте воду, сіль, олію і вимішайте круте тісто. Накрийте його і залиште приблизно на годину. За цей час приготуйте начинку. Почистіть та відваріть картоплю. Зробіть пюре, посоліть та поперчіть до смаку. Зачекайте, поки вистигне. Капусту дрібно наріжте та потушкуйте. Приправте сіллю та перцем на свій смак. Розкачайте тісто, виріжте кружальця, всередину кладіть приблизно чайну ложку картопляної начинки, формуйте невеликі вареники. У великій каструлі закип’ятіть воду. Кидайте вареники у киплячу воду, варіть 5 хвилин, помішуючи. поки вареники не піднімуться на поверхню води. Виберіть вареники. Подавайте, змастивши олією, або попередньо підсмаженою цибулею.




Голубці з грибами:




  • капуста білокачанна (середня) — 1 шт.;

  • гречка — 1 склянка;

  • гриби (великі) — 3–4 шт.;

  • морква — 1 шт.;

  • цибуля ріпчаста — 2 шт.;

  • олія — для смаження;

  • томатна паста — 2–3 ст. л.;

  • вода — 1–2 л;

  • сіль, чорний мелений перець — за смаком;

  • духмяний перець горош­ком;

  • лавровий лист — 1–2 шт.


Гречку промити і відварити до напів готовності. Капусту залити гарячою водою і відварити, акуратно зняти листя, остудити його і зрізати потовщення. Цибулю і моркву почистити, цибулю дрібно порізати, моркву натерти на крупній тертці. Гриби помити і порізати тонкими скибочками.


На сковороді розігріти олію, обсмажити половину цибулі до м’якості, додати гриби і обсмажити до готовності, посолити і поперчити за смаком. Другу половину цибулі обсмажити на іншій сковороді до прозорості, додати моркву, обсмажити ще 3–5 хвилин, потім влити томатну пасту, перемішати, посолити і поперчити, додати трохи води і тушкувати ще 5–7 хвилин. Це буде заправка.


У мисці змішати відварену гречку, гриби з цибулею, цю начинку покласти на капустяне листя і згорнути голубці. Викласти їх у каструлю, залити зверху томатно-овочевою заправкою, долити необхідну кількість води, щоб вона покрила голубці, поставити на вогонь, дати закипіти, посолити, якщо треба, додати духмяний перець і лавровий лист, накрити кришкою і тушкувати до готовності капусти. Дати настоятися, потім подавати на стіл.


Пісний борщ


Він смакуватиме, якщо до нього додати квасолю. Її можна відварити заздалегідь або використати банку консервованої. Неперевершений пісний борщ вдається і з сушеними білими грибами. Їх необхідно замочити у воді та нарізати соломкою й відварити. Буряки, моркву почистити й теж відварити.


Овочевий і грибний відвари з’єднати. Буряки нарізати соломкою і вкинути у відвар, заправити сіллю, перцем, буряковим квасом, додати борошно, підсмажене на вершковому маслі, і добре прокип’ятити борщ.


Вушка з грибами


Інгредієнти (приблизно 40 штук):




  • Гриби білі сушені — 250 г, 2 середніх цибулини, олія до смаження, сіль, перець до смаку;

  • На тісто — 250 г муки, 1 жовток, 125 мл (половина склянки) гарячої води, ¼ столової ложки олії, сіль (щіпка).


Гриби добре промиваємо та заливаємо теплою водою, залишаємо на 12 годин. Цибулю дрібно ріжемо і смажимо на олії, щоб зарум’янилася. Під кінець смаження додаємо щіпку цукру.


Зварені гриби мелемо на млинку або ріжемо дрібненько (не блендуємо!), поєднуємо з цибулькою, доправляємо до смаку сіллю та перцем, старанно перемішуємо. Відміряємо 125 мл окропу, відставляємо, щоб трошки вистиг.


Пересіваємо муку та сіль на стільницю. Робимо ямку, до якої порційно доливаємо воду і потроху вмішуємо муку. На початку все варто робити ложкою. Додаємо жовток, олію, розмішуємо. Далі місимо руками тісто 7–10 хвилин.


Тісто прикриваємо вологим кухонним рушничком або ховаємо у мішечок, в обидвох випадках добре обсипаємо мукою, щоб не приклеїлось. Залишаємо на пів години. Надалі відрізаємо приблизно по ¼ частині, тоненько розвалковуємо на посипаній мукою стільниці на товщину приблизно 2 мм, келішком вирізаємо кола. Тіста слід брати на один раз не забагато, бо буде підсихати. На кожне коло накладаємо гриби, спочатку ліпимо як вареник, потім зліплюємо два кінчики разом (загортаємо вушко).


У великому баняку посолену воду доводимо до кипіння. Кидаємо першу партію вушок у 15–20 штук. Мішаємо легенько дерев’яною ложкою. Зменшуємо вогонь до середнього. Коли вушка спливуть догори, варимо ще приблизно 1 хвилину. Увага — час готування залежить від товщини тіста. Тому як тест можна одне вушко відразу спробувати. Вушка виймаємо ситком на таріль і викладаємо одне коло одного (в один шар), щоб не посклеювалися. Або відразу ж подаємо до борщу.


Тушкована квасоля. Квасолю треба замочити на ніч, потім промити та відварити. Щоб прискорити процес приготування цієї пісної різдвяної страви до Святого вечора, періодично в каструлю з киплячою рідиною треба доливати холодну воду.


Окремо підсмажують цибулю та моркву, додають до них невелику кількість води, томатну пасту, сіль, трішки цукру, спеції.


Вінегрет — можна урізноманітнити святкове меню. Традиційно до Святої вечері готують вінегрет, червоний буряк з чорносливом, моркву з горіхами. Для вінегрету відварені картоплю, моркву, буряк нарізають кубиками, додають солоні огірки та дрібно порізану цибулю. Огірки можна замінити квашеною капустою. Заправляють пісну страву олією та оцтом.


Салат із буряка. Для бурякового різдвяного салату відварені коренеплоди натирають на тертці з великими отворами, замочений чорнослив нарізають соломкою, заправляють товченим часником та олією.


Пампушки. Для початку треба приготувати пісне дріжджове тісто з води, борошна, невеликої кількості цукру, солі, олії. Дріжджі можна взяти звичайні пресовані або сухі. Для солодкої пісної начинки використовують повидло, мак, свіжі фрукти або сухофрукти, для солоної — капусту, гриби, гречку з кропом, квасолю або горох зі смаженою на олії цибулею, варену картоплю. Сформувати слід невеликі круглі булочки, скласти їх у змащену сковорідку по колу, дати добре піднятися та випікати у духовці.


Запечена риба — очистити, надрізати черевце, випатрати, вибрати зябра, очі і повідрізати зайве. Напхати черевце порізаним плястерками фенхелем, кропом, обкласти все плястерками цитрини і кількома плястерками імбиру. Ледь посолити і поперчити свіжозмеленим чорним перцем. Загорнути в фольгу, добре загинаючи краї.
Пекти приблизно 45 хвилин, потім відкрити, і дати ще трішки підсохнути і припектися.


Тушкована капуста. Пісну капусту тушкують на сковороді або в каструлі з товстим дном. Спочатку підсмажують на олії цибулю з морквою, потім додають накришену капусту. Тушкують під закритою кришкою. Коли овочі майже готові, до них можна додати гриби, відварену квасолю, томатну пасту, спеції.


Картопляні пиріжки. Відварену картоплю пропускають через м’ясорубку або добре розминають товкачиком. Додають жменю борошна, солять, добре вимішують. Трохи охолоджують, але маса має залишатися відчутно гагарячою. Із картоплі формують пиріжки, а як пісну начинку можна використати тушковану капусту, подрібнені гриби, перекручені через м’ясорубку горох або квасолю з пасерованою цибулею. Смажать пісну страву з обох боків на добре розігрітій сковорідці.