У МВС опублікували розʼяснення щодо законопроєкту про застосування заходів примусу Нацгвардією
Основна мета проєкту Закону — належне законодавче регулювання застосування заходів фізичного впливу, спеціальних засобів і вогнепальної зброї військовослужбовцями НГУ


У публічному просторі активно обговорюється законопроєкт про вдосконалення правових засад застосування заходів примусу військовослужбовцями Нацгвардії реєстр. № 10311 від 01 грудня 2023 року https://itd.rada.gov.ua/BILLINFO/Bills/Card/43324. Про це повідомив заступник міністра внутрішніх справ Богдан Драпʼятий.
Він уточнив, що будь-яка законодавча ініціатива потребує ретельного опрацювання та фахової дискусії.
Та опублікував такі пояснення:
1. Основна мета проєкту Закону — належне законодавче регулювання застосування заходів фізичного впливу, спеціальних засобів і вогнепальної зброї військовослужбовцями НГУ. Фактично, все, що зараз пропонується законопроєктом, — це врегулювати на рівні профільного закону межі й підстави застосування заходів примусу, а також врегулювати на рівні закону інші положення, що наразі вже передбачаються на підзаконному рівні та розпорошені в інших законах.
Наприклад, на сьогодні перелік спеціальних засобів та правила їх застосування гвардійцями врегульовано на рівні постанови Кабінет Міністрів України від 20.12.2017 № 1024, а не закону. Звісно, правильно це питання врегулювати — на рівні закону, що, власне, і пропонується.
Аналогічні норми, щодо меж та підстав застосування спеціальних засобів, діють у законах про Національна поліція України та Державна прикордонна служба України з урахуванням специфіки їхньої діяльності.
Законопроєкт є надзвичайно актуальним у період воєнного стану, адже, серед іншого, пропонується вдосконалити регулювання функцій та повноважень військовослужбовців Національної гвардії України щодо:
2. Застосування військовослужбовцями НГУ засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ) з метою протидії повітряним цілям противника.
3. Застосування безпілотних повітряних суден, у тому числі їх озброєння.
4. Супроводження та доставляння достроково звільнених осіб з місць позбавлення волі до ТЦК, які виявили бажання проходити військову службу. На сьогодні в Кримінальному кодексі (стаття 81-1) це передбачено, але цим законопроєктом пропонується врегулювати зазначені повноваження у базовому законі про НГУ.
5. Перевезення військовополонених з місць їх тримання (таборів, дільниць) до місця передачі та їх охорона під час перевезення. Наразі це питання врегульовано на підзаконному рівні урядовою постановою від 05.04.2022 № 413.
6. Конвоювання заарештованих та засуджених осіб до місць їх тримання, судів тощо, у тому числі з метою виконання рішення суду про їх екстрадицію. Ця функція уже передбачена у перехідних положеннях закону НГУ (виконується як тимчасова), а законопроєктом пропонується наділити НГУ зазначеною функцією на постійній основі.
7. Охорона та оборона важливих державних об’єктів, спеціальних вантажів, органів військового управління, військових частин.
Читайте також: Комітет Ради затвердив законопроєкт, який надає Нацгвардії право використовувати вогнепальну зброю та сльозогінний газ