Україна відмовилася від участі у "Євробаченні–2019"
Національна суспільна телерадіокомпанія України відмовляється від участі в Міжнародному пісенному конкурсі «Євробачення–2019». Про це інформує «Суспільне».
Переможцем Національного відбору на цьогорічне Євробачення стала співачка «MARUV», якій «Суспільний мовник», як і робить це щороку, запропонував укласти договір для представлення України на пісенному конкурсі. Однак, після проведених перемовин, «MARUV» відмовилася підписувати договір.
Альтернативним способом визначення представника від України на «Євробачення–2019» правила визнають його безпосереднє призначення мовником. Тобто «Суспільний мовник» міг би обрати будь-якого виконавця не з числа учасників Національного відбору.
Проте, від такої альтернативи «Суспільний мовник» відмовляється, адже з повагою ставиться до вибору глядачів у Національному відборі. Тому в ситуації непідписання договору про участь у Євробаченні з переможцем телерадіокомпанія почергово звернулася до фіналістів, що посіли друге та третє місце за результатами Національного відбору.
Гурти «Freedom Jazz» та «Kazka» також відмовилися від участі в «Євробаченні–2019».
Пісенний конкурс — це можливість для кожної країни заявити про себе на міжнародній арені, а для кожного виконавця — виступити амбасадором своєї країни та здобути прихильників у всьому світі.
Але Національний відбір–2019 виявив та привернув увагу нашого суспільства до системної проблеми музичної індустрії в Україні: зв’язків артистів із шоу-бізнесом на території держави-агресора, які й на 5-му році військового конфлікту все ще залишаються дуже тісними. Для частини суспільства цей факт прийнятний, в іншої частини викликає обурення й несприйняття.
Закони України не пропонують жодних обмежень щодо роботи виконавців та артистів на території Російської Федерації попри великий суспільний запит на врегулювання цієї ситуації.
У ситуації, що склалася, дотримуючись закону про «Суспільне мовлення», а також в умовах надмірної політизації перебігу національного відбору «Суспільний мовник» вирішив відмовитися від участі в Міжнародному пісенному конкурсі «Євробачення–2019».
«Суспільний мовник» вважає за потрібне започаткувати суспільний діалог у форматі ток-шоу, форумів та обговорень з участю провідних експертів сфери для формулювання позиції українського суспільства щодо цієї проблеми, а також напрацювання пропозицій до проекту закону України, що міг би врегулювати ситуацію зі співпрацею українських артистів із державою-агресором на майбутнє.