Українська влада хоче зробити так, щоб чоловіки призовного віку не мали доступу до консульських послуг

Київ очікує, що це змусить громадян повертатися додому

Київ вимагає припинення допомоги українським біженцям від ЄС і надання консульських послуг чоловікам призовного віку. Влада очікує, що це змусить громадян повертатися додому.

У публікації «Еспресо» зазначається, що повномасштабне вторгнення РФ у лютому 2022 року змусило мільйони українських громадян покинути країну. Від шести до десяти мільйонів досі живуть за кордоном, і уряд хоче їх повернути. Вони йому потрібні: країна мала глибоку демографічну яму, яку війна лише поглибила. З метою відновлення країни перед новим відомством, яке отримало назву Міністерство національної єдності, стоїть складне завдання - повернути своїх громадян назад.

За словами соціологині з Центра Разумкова Ольги Піщуліної, те, чи повернуться люди, залежить від певних умов. Деякі з них наразі неможливо виконати, поки по всій країні щодня падають бомби. Перша з них очевидна: безпека. Але також необхідна стабільна ситуація з економічними та соціальними можливостями. Ті, хто живе за кордоном, також очікують на якісну систему освіти та охорони здоров'я.

Олена Бабакова, українська журналістка і дослідниця, що спеціалізується на міграції в Університеті Вісла у Варшаві, додає до перешкод для повернення високу вартість оренди житла, розпад пар після деякого часу розлуки й відчуття себе аутсайдером у порівнянні з тими, хто залишився і пережив війну.

"Київ розглядає різні варіанти розв'язання проблеми. Він виступає за те, щоб країни-члени ЄС припинили допомогу біженцям як захід тиску, а чоловіки призовного віку не мали доступу до консульських послуг", - зазначає видання.

Водночас влада прагне не втратити зв'язок з тими, хто виїхав, за допомогою законодавчих реформ. Минулого тижня парламент ухвалив у першому читанні визнання подвійного громадянства, нагадує ЗМІ.

Дослідження УВКБ ООН, опубліковане в листопаді, свідчить, що 61% біженців усе ще сподіваються повернутися, коли ситуація покращиться.

Однак за даними польського центрального банку, які наводить El Pais, 39% біженців у Польщі хочуть залишитися довше або назавжди. Серед тих, хто виїхав туди ще до повномасштабної війни з економічних причин, цей відсоток зростає до 61%. Серед причин, чому біженці хочуть повернутися додому, – неможливість знайти роботу, що відповідає їхнім навичкам, відсутність почуття приналежності, а також наявність літніх батьків та інших родичів в Україні.

Експерти вважають, що для стимулювання повернення біженців українська влада могла б вдатися до таких заходів, як звільнення від прибуткового податку на перші три роки, іпотечні субсидії, гранти на освіту тощо. Це, на їхню думку, було б більш ефективним, аніж вимога перестати надавати допомогу біженцям від ЄС.

Видання зазначає, що Україна дуже потребує робочих рук через демографічну кризу, яка почалася ще в 1991 році й поглибилася під час війни, а також масовий виїзд громадян за кордон. Уряд в ухваленій у вересні демографічній стратегії визнає, що від 1,3 до 3,3 млн людей можуть не повернутися, тому шукає шляхи розв'язання проблеми.