Увага! У Львові зросла кількість хворих з важкими інсультами та інфарктами
Як правильно надати допомогу людині
Львівські медики застерігають: у місті зросла кількість хворих з важкими інсультами та інфарктами. Постійні стреси провокують загострення хронічних недуг, тому підвищується ризик виникнення інфарктів та інсультів. Про це повідомили у прес-службі міської ради.
До Всесвітнього дня боротьби з інсультом, лікарі вкотре наголошують, що вчасна і належна допомога при інсультах та інфарктах — значно збільшує шанси на повноцінне одужання. А профілактичні огляди та звернення до медиків за перших симптомів будь-якої недуги — вбережуть здоров’я та життя.
«За 9 місяців цього року лише у двох міських лікарнях Львова (лікарні святого Пантелеймона і лікарні святого Луки) пролікували 2438 хворих з інсультом, що на 513 осіб (чи 21 %) більше, ніж за 9 місяців торік. Також за цей період пролікували 757 хворих з гострим інфарктом, що на 307 осіб більше, ніж за цей час торік. Зважаючи на важкі форми інсультів, збільшилась кількість смертей: 21,9 %, порівняно із 19,3 % торік», — повідомили у міському Центрі здоров’я та медичної статистики.
Важливо розуміти, що у статистику включають усіх мешканців Львівської громади — зокрема і тих, які вимушено переїхали сюди через війну.
Лікарі наголошують: при перших симптомах інсульту та інфаркту необхідно негайно викликати екстрену медичну допомогу за номером «103», а також знати, як надати першу допомогу людині. Бо своєчасна медична допомога та подальша реабілітація збільшують шанси на одужання.
Медична допомога при інсультах
Симптоми інсульту:
- порушення мовлення;
- асиметрія обличчя;
- несподіване запаморочення;
- різкий та/чи інтенсивний головний біль;
- неможливість підняти обидві руки вгору.
До приїзду швидкої варто:
- допомогти людині лягти на рівну поверхню, голова має бути припіднята;
- забезпечити вільне дихання — розстебнути комір, послабити краватку та ремінь;
- відкрити вікно для притоку свіжого повітря;
- якщо людина блює, слід повернути її голову набік і стежити за тим, щоб вона не захлинулася;
- якщо людина перестає дихати, слід розпочати непрямий масаж серця.
Також бажано зафіксувати появи перших ознак мозкового інсульту. Це необхідно для того, щоб лікарі вирахували «вікно» терапевтичних можливостей і встигли розпочати необхідну терапію.
Медична допомога при інфарктах
Серцевий напад, який триває понад 15–20 хвилин, може призвести до інфаркту міокарда. Це пошкодження серцевого м’яза через гостре порушення кровопостачання. Частина м’яза, до якої припиняє надходити кров, починає відмирати через 20–40 хвилин. Тож потрібно одразу викликати швидку допомогу за номером 103 за наявності хоча б одного з таких симптомів:
- біль за грудиною постійний та стає інтенсивнішим;
- біль хвилеподібно повторюється у стані спокою;
- біль поширюється у ліве плече, ліву руку, нижню щелепу;
- виникає різка слабкість, відчуття страху;
- частішає пульс;
- різко коливається артеріальний тиск.
До прибуття швидкої, в разі зупинки серця, потрібно проводити зовнішній масаж серця. Якщо людина у свідомості, рекомендують:
- сісти або лягти, піднявши верхню частину тіла;
- прийняти таблетку аспірину та нітрогліцерину, якщо тиск підвищений та немає протипоказань;
- звільнити грудну клітку, щоб ніщо не стискало та не заважало диханню;
- відкрити вікна для провітрювання приміщення;
- не залишати людину без нагляду.
Раніше повідомлялося, що львівські медики врятували життя людині з величезною аневризмою.