В Офісі Генпрокурора підтвердили, що зросла кількість СЗЧ і дезертирства серед військовослужбовців

Від січня по вересень 2024-го зареєстровано 35 307 кримінальних проваджень про самовільне залишення частини

Від січня по вересень 2024-го зареєстровано 35 307 кримінальних проваджень про самовільне залишення частини

Від початку цього року в Україні зареєстровано понад 35 тис. кримінальних справ про самовільне залишення частини. Про це повідомляє Офіс генерального прокурора, інформує «Главком».

Так, від січня по вересень 2024-го зареєстровано 35 307 кримінальних проваджень, тоді як від січня по вересень 2023-го таких справ було 11 625, тобто утричі менше. За весь минулий рік кількість таких справ становила 17 658.

Крім того, за останній рік зросла й кількість проваджень, відкритих за статтею про дезертирство. Від січня по вересень 2024-го відкрили вже 18 196 таких справ, хоча за той самий період минулого року їх було лише 4691.

Утім, до судових вироків доходить в декілька десятків разів менше справ від загальної кількості, а загальна кількість випадків самовільного залишення військової частини і дезертирства залишається державною таємницею.

Нагадаємо, Верховна Рада ухвалила в цілому закон №11322 про звільнення військових від кримінальної відповідальності за перше самовільне залишення частини та дезертирство. Для повернення на службу потрібна письмова згода командира частини. 

Стало відомо, що військові, які вперше самовільно залишили свої частини, почали повертатись на фронт.

До слова, Яворівський районний суд Львівщини визнав львів’янина винним у втечі з місця військової служби та призначив йому п’ять років тюрми, попри бажання засудженого надалі воювати.

Раніше військовослужбовець 56 окремої мотопіхотної Маріупольської бригади Сергій Гнезділов оголосив, що самовільно залишив частину. Так він прагне привернути увагу до відсутності встановлених термінів служби у війську та того, що за Конституцією громадяни України мають обовʼязок захищати державу.

Наслідки: як військових карають за СЗЧ і дезертирство 

Військовослужбовців, які втекли зі служби, можуть притягнути до відповідальності за двома статтями ККУ: 

407 стаття (СЗЧ) передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років;

408 стаття (дезертирство) – від 5 до 12 років.

СЗЧ – це тимчасове залишення місця служби більше ніж на три доби без дозволу командира або без поважних причин.

Натомість дезертирством вважається залишення частини з наміром не повертатися на службу.

Найбільш поширеним злочином серед військовослужбовців є саме СЗЧ.

Нещодавно Верховна Рада декриміналізувала випадки самовільного залишення частини і дезертирства, які сталися вперше. 

Читайте також: Військовий, який публічно заявив про СЗЧ, зробив гучну заяву у суді

Військовий може уникнути кримінальної відповідальності та повернутися на службу, якщо добровільно звернеться з клопотанням до слідчого, прокурора, суду та за наявності письмової згоди командира. Після цього він має прибути в частину впродовж трьох діб.

Військовослужбовець може обрати, куди повертатися – в попередню частину або в іншу, – але за згодою командирів обох підрозділів.