В Україні готують накопичувальну пенсійну систему
Документ вже передали на розгляд Кабміну, бо законодавчу ініціативу добре проаналізовано


В Україні готують накопичувальну пенсійну систему. Зміни мають запровадити у 2026 році. Про це повідомила перша заступниця міністра соціальної політики Дарія Марчак.
"Законопроєкт розроблено, ми вже подали на розгляд уряду. Сподіваємося, що уряд незабаром розгляне і ми подамо до Верховної Ради. Ми не можемо гарантувати терміни проходження в парламенті, але переконані, що на цей законопроєкт має бути підтримка. Ми глибоко проаналізували досвід попередніх ініціатив і в тому варіанті, який подали Кабміну, врахували всі зауваження, через які попередні ініціативи гальмували", - повідомила посадовиця.
Поточний варіант, який розробили у Мінсоцполітики, отримав підтримку та не викликає зауважень.
Відрахування відбуватимуться без підвищення податкового навантаження на громадян. Уряд забирає у себе частину ЄСВ і частину ПДФО: накопичення відбуватимуться завдяки зменшенню ставок цих податків – на 1%, на 2%, а потім на 3%.
"Ми сподіваємося, що зможемо забезпечити накопичення в достатньому обсязі, щоб вони дали суттєве збільшення розмірів пенсій для наших громадян, коли вони виходитимуть на пенсію. І, звісно, ми закликатимемо громадян самостійно робити накопичення в державному чи недержавному пенсійних фондах, щоб додатково збільшувати обсяг тієї суми, яка буде доступна після виходу на пенсію", - наголосила заступниця міністерки.
Марчак підкреслила, що цього року очікується підтримка нового законопроєкту депутатами. Вони мають проголосувати за нього у двох читаннях, щоб уже наступного року була можливість запровадити зміни. Однак вони не запрацюють з 1 січня 2026-го. Спочатку потрібно вибудувати всю архітектуру: як та куди накопичуємо, як це регулюється. Також першочергово потрібно створити Державний накопичувальний фонд. Якщо законопроєкт ухвалять цьогоріч, нарешті з'явиться можливість предметно готувати інфраструктуру.
Читайте також: У Києві трапилася смертельна ДТП з участю маршрутки (ФОТО)
Накопичувальна пенсійна система не скасує солідарну. Дарія Марчак підкреслила, що найефективніша пенсійна система як пірамідка утворює пенсію з різних складових. Солідарна - з базової гарантії та страхової частини, а накопичувальна пенсія - ділиться на обов'язкову і додаткові суми за бажанням.