Як бути на зв’язку із лікарем, отримувати ліки та медичну допомогу в умовах відключення світла

Робота системи охорони здоров’я, як й інших галузей, тісно залежить від електроенергії

В умовах вимушеного відключення світла та інших енергоресурсів для кожного українця важливо продовжувати дбати про своє здоров’я. Особливо, якщо у вас є хронічні захворювання.

Про це йдеться у повідомленні фахівці НСЗУ у «Facebook».

Підвищеної уваги до здоров’я потребують також діти, люди старшого віку, люди з інвалідністю, кажуть фахівці НСЗУ.

«Для них важливо мати під рукою потрібні ліки та контакт з лікарем у будь-якій непередбачуваній ситуації. Скласти перелік потрібних ліків та як запобігати потенційним ризикам для здоров’я можна на консультації у лікаря, з яким підписана декларація. Саме лікар первинної ланки є тим фахівцем, до якого потрібно звертатися у цілях профілактики та при будь-яких змінах вашого здоров’я чи самопочуття. Це лікар, який вчасно розпізнає загрозу для здоров’я, допоможе виявити і контролювати хронічні захворювання, призначить профілактичні обстеження», — зазначають медики.

Як отримати рецепт на ліки

Сімейний лікар може виписати пацієнту рецепт за програмою «Доступні ліки». Їх отримують безкоштовно або з невеликою доплатою.

Програма постійно розширюється і перелік захворювань, від яких можна отримати медикаменти, вже досить великий.

Йдеться про ліки від таких захворювань:

На час воєнного стану рецепт може бути як електронним, так і паперовим, якщо, наприклад, у медзакладі вимкнули світло. Паперовий рецепт також погасять у аптеці.

Виписати рецепт на доступні ліки може будь-який лікар первинної ланки, не обов’язково той, з яким укладена декларація. Якщо ви підтримуєте зв’язок з вашим сімейним лікарем, виписати рецепт він зможе і по телефону, а щоб отримати ліки не обов’язково йти самому в аптеку — можна передати номер рецепту рідним чи близьким. 

Якщо у вас є можливість, ви можете принести ліки своїм сусідам старшого віку чи людям з інвалідністю, які живуть поруч. 

Перевагою програми «Доступні ліки» є те, що їх можна отримати у будь-якій аптеці країни, яка працює за договором з НСЗУ, незалежно від того, де виписали рецепт. Разом з тим радимо мати контакти найближчих аптек біля вашого дому і завжди перевіряти кількість ліків. 

А щоб бути на зв’язку із лікарем, варто проговорити у який спосіб з ним можна зв’язатися, якщо не буде світла: чи є альтернативні номери телефонів, чи можна писати смс-повідомлення, якщо не працюватимуть месенджери, тощо. Для людини будь-якого віку важливо мати сімейного лікаря і бути з ним на зв’язку.

Як отримати психологічну допомогу

Рівень стресу, з яким зараз стикаються українці, дуже великий. У той чи інший момент кожен з нас може стати вразливішим і потребувати фахової психологічної підтримки. Звертатися по допомогу не соромно. Навпаки це важлива складова турботи про себе. 

Психологічну допомогу можна отримати у сімейного лікаря, терапевта або педіатра. Незалежно від того, чи підписана з цим лікарем декларація. Лікар проведе скринінг на наявність розладів психіки та поведінки, за потреби направить до психіатра.

До психіатра можна звернутися безкоштовно і без направлення. Знайти медзаклад, де працюють такі фахівці, можна зателефонувавши за номером 16-77.

Непередбачувані ситуації, які, на жаль, зараз зараз стали нормою в житті українців, аж ніяк не вина лікаря чи лікарки, медсестри чи медбрата, пацієнта чи пацієнтки. Це також не примха уряду чи погана робота державних установ.

У кризових ситуаціях українці проявляють героїзм і захоплюються одне одним. Щоби спокійніше пройти цей етап, проявімо чуйність і солідарність, у якій би ролі ми не були. Адже електроенергія — це лише фізичний ресурс, а турбота і піклування — це те світло, яке допомагає нам у найтемніший час.

Зазначимо, що пережиті події війни залишають свій відбиток і можуть призвести до негативних змін у психічному стані людини, якщо вчасно не звернутися по допомогу.