Як захистити гроші від шахраїв: способи, щоб не залишитись без коштів

Не віддавайте гроші шахраям, бережіть свої кошити

Кіберзлочинність приносить шахраям трильйони доларів. На сайтах «Даркнету», прихованих від правоохоронців і більшості користувачів, хакери купують і продають величезну кількість викрадених даних, а також інструменти для зламу. У війну також з’явились нові схеми збагачення недоброчесних громадян, так званих «розводів» на гроші. Спеціалісти ESET склали список найпоширеніших способів, з допомогою яких хакери можуть здійснити викрадення даних банківської картки, та рекомендації щодо запобігання цьому, пише «Уніан».

Найбільшою популярністю серед кіберзлочинців користуються актуальні дані банківських карток, які масово купують шахраї для використання у різноманітних схемах.

Фішинг

Фішинг є одним із найпопулярніших серед кіберзлочинців методів для крадіжки даних банківської картки. Хакер-шахрай маскується під банк, постачальника чи іншу організацію, щоб обманом змусити вас поділитися особистими даними або завантажити шкідливе програмне забезпечення. Зловмисники заманюють жертву перейти за посиланням або відкрити вкладений файл. Інколи кіберзлочинці спрямовують користувача на фішингову сторінку, де просять ввести особисту або фінансову інформацію. Варто зазначити, в першому кварталі 2022 року рівень виявлення фішингових загроз досяг максимальних показників.

Впродовж останніх років фішингові схеми постійно вдосконалюються. Замість листа електронною поштою сьогодні можна отримати шкідливе SMS-повідомлення від хакера, який видає себе за компанію з доставки, державну установу чи іншу організацію. Шахраї можуть навіть зателефонувати вам, маскуючись під відому компанію з метою отримати дані вашої картки. У 2021 році випадків SMS-фішингу зросло більш ніж удвічі порівняно з попереднім роком, тоді як кількість фішингових схем з використанням телефонних дзвінків також збільшилася.

Шкідливе програмне забезпечення

Для крадіжки інформації впродовж багатьох років створювалися різні типи шкідливого коду. Деякі шкідливі програми записують натискання клавіш, наприклад, під час введення даних картки на сайті магазину або банку. Популярним методом поширення шкідливих програм є фішингові електронні листи або текстові повідомлення. Ще одна техніка інфікування ― шкідлива онлайн-реклама. Крім цього, кіберзлочинці можуть інфікувати популярні сайти. У разі відвідування такої сторінки на пристрій встановлюється шкідливе програмне забезпечення. Загрози для крадіжки даних банківської картки також часто можуть міститися в шкідливих додатках для смартфонів, які поширюються під виглядом безпечних програм.

Цифровий скімінг

Іноді хакери також встановлюють шкідливі програми на платіжні сторінки сайтів магазинів. Таким чином дані вашої картки будуть перехоплені під час їх введення на такому сайті. Щоб захиститися від крадіжки даних банківської картки таким способом, необхідно здійснювати покупку лише через перевірені онлайн-магазини, які зазвичай більш захищені. У період з травня до листопада 2021 року кількість випадків цифрового скімінгу зросла на 150 %.

Витік даних

Іноді крадіжка даних банківської картки відбувається безпосередньо у компаній, наприклад, постачальників медичних послуг, магазинів тощо. Для хакерів такий спосіб є більш рентабельним, оскільки у результаті однієї такої атаки вони отримують доступ до величезної кількості даних.

З іншого боку, хоча й під час спроб фішингу кіберзлочинцям доводиться викрадати дані в окремих людей, такі атаки зазвичай автоматизовані.

Загальнодоступні мережі Wi-Fi

Інколи під час перебування не вдома потрібно скористатися загальнодоступною мережею Wi-Fi, наприклад, в аеропортах, готелях, кафе та інших громадських місцях. Однак використовувати публічну мережу під час здійснення покупок не є безпечним. За допомогою спеціального шкідливого програмного забезпечення хакери можуть перехоплювати ваші дані під час введення та використовувати їх для викрадення коштів.

Щоб захиститися від викрадення даних банківської картки потрібно:

Зрештою, варто уважно слідкувати за всіма своїми банківськими рахунками. Якщо ви помітили будь-які підозрілі транзакції, негайно повідомте про це ваш банк. Деякі програми для онлайн-банкінгу дозволяють вам призупинити всі транзакції на деякий час. Попри те, що способів викрадення даних банківської картки багато, ми в змозі запобігти цьому з допомогою простих правил кібергігієни у поєднанні з використанням антивірусних рішень для захисту від шкідливих програм.

Також ніколи не переходьте за посиланнями в Інтернет спільнотах, чатах на кшталт отримати сумнівну допомогу від банку.

Раніше повідомлялося, що ворог маскує вірусну розсилку під повідомлення про сплату штрафів.