З ока львів’янина лікарі витягнули 11-сантиметрового гельмінта

Це перший випадок дирофіляріозу на Львівщині цього року

З ока 43-річного львів’янина медики витягнули 11-сантиметрового гельмінта. Паразит «оселився» в організмі чоловіка після укусу комара. Про це повідомили на сторінці Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб

Так, 22 лютого, у Львові 43-річному пацієнту медики видалили 11-сантиметрового паразита з лівого ока. Гельмінт відправили до паразитологічної лабораторії ДУ «Львівський ОЦКПХ МОЗ» на дослідження, за результатами якого був ідентифікований збудник дирофіляріозу (D.repens).

Медики зазначають, що поодинокі випадки рідкісного паразитарного захворювання – дирофіляріозу на Львівщині реєструють щороку. У 2023 році – 3 випадки дирофіляріозу серед дорослих, у 2022-му - два випадки. І от – перший цьогоріч зафіксований на Львівщині.

Перші прояви захворювання (набряк повіки) чоловік помітив наприкінці січня. Звернувся до однієї з офтальмологічних клінік Львова. Там призначили лікування з приводу запального процесу сльозового мішка ока (гострий дакріоцистит лівого ока).

Оскільки лікування не допомагало, чоловік звернувся по допомогу до одного з львівських лікувальних закладів. Під час операції на оці планували вилучити новоутворення (його показало томографічне обстеження). Однак замість пухлинки медики витягнули гельмінта завдовжки 11 см.

Що таке дирофіляріоз?

Дирофіляріоз — це тканинний зоонозний гельмінтоз. Захворювання з важкими ураженнями усіх систем організму, як людей, так і тварин. У людини зазвичай розвивається підшкірний дирофіляріоз.

Як збудник потрапляє в організм людини?

Основними джерелами дирофіляріозу є собаки, коти, вовки, лисиці, бобри, плазуни. Однак безпосередньо від собак та котів людина не заражається. Збудник їй передається при укусі інфікованих комарів, кліщів, бліх, які насмокталися крові зараженої тварини.

В організмі людини личинки паразита ростуть повільно. Зазвичай паразитує одна особина, здатна мігрувати на відстань до 30 см на добу. Максимальний термін життя цього гельмінта в організмі господаря – 2 роки.

До групи ризику потрапляють насамперед люди, які мешкають поблизу річок і боліт. А також дачники, туристи, особи, які працюють в лісовому та риболовецькому господарстві.

Інкубаційний період (від моменту інфікування до утворення ущільнення та перших проявів захворювання) може тривати від одного місяця до 2-х років.

Ознаки, за яких людина може запідозрити дирофіляріоз.

Проявляється або підшкірними вузлами, або у багатьох випадках хвороба перебігає безсимптомно.

При ураженні ока виникають вузли під шкірою повік. Передусім при захворюванні у місці локалізації пухлини людина відчуває сверблячку та печію різного інтенсивності.

Характерною ознакою також є міграція гельмінта під шкірою, коли людина може відчувати пересування чи ущільнення пухлини.

Інколи хворі скаржаться на головний біль, нудоту, слабкість, підвищення температури тіла, сильний біль у місці локалізації гельмінта.

Діагностують дирофіляріоз при дослідженні паразита після його вилучення з організму хворого.

Як можна попередити дирофіляріоз:

- використовувати засоби, що відлякують комарів;

- застосовувати засоби індивідуального захисту від комах домашнім тваринам (для собак, котів використовуються різні види нашийників);

- спостерігати за станом здоров’я домашніх тварин;

- своєчасно звертатися до ветеринарної служби при виявленні хворих на дирофіляріоз тварин, як джерела хвороби;

- зменшити потрапляння комарів у житлове приміщення та боротися з комахами в підвалах будинків.

Читайте також: У Львові медики врятували немовля, яке не могло дихати через важку хворобу (ФОТО)

Гельмінт видаляють із пухлини при планових втручаннях або випадково, при вилучанні новоутворень.