З початку війни в Україні зросла кількість викиднів та мертвонароджених дітей
Насувається демографічна криза…
Після початку повномасштабних військових дій в Україні почала зростати кількість викиднів, передчасних пологів та мертвонароджених дітей. У мирний час ці проблеми можна було профілактувати, а зараз у багатьох пацієнток відсутній навіть доступ по медичної допомоги, про це розповіла акушер-гінеколог Наталія Дзигар, повідомляє «УНН».
«Оскільки в Україні демографічна ситуація була доволі сумна і до війни, я думаю, що нас очікуватиме демографічна криза. Бо війна — це ворог репродуктивного здоров’я не тільки жінок, а й чоловіків. Наразі, ми бачимо і локальний, і глобальний вплив. По-перше, міграційні процеси. Зараз велика кількість внутрішньої та зовнішньої міграції. Статистика говорить, що виїхало близько 9 млн осіб і навряд чи половина з них взагалі повернеться. У нас є 8 млн внутрішньо переміщених осіб і близько 1,5 мільйони депортованих у РФ. Тобто йде втрата великої кількості популяції не лише продуктивно активних чоловіків, що на фронті, а й жінок», — розповіла Дзигар.
Крім того, за словами лікаря, пари зараз відкладають настання першої чи наступної вагітностей. А ті пацієнтки, що вже завагітніли, стикаються із серйозними проблемами. Зараз фіксуються збільшення кількості викиднів, передчасних пологів, народження дітей з недоношеністю чи з низькою масою тіла, мертвонародження, передчасний розрив плідних оболонок. У мирних умовах лікарі могли би вчасно профілактувати ці проблеми та надати адекватну допомогу пацієнткам. Але внаслідок зруйнованої інфраструктури, знаходження пацієнток у підвалах чи в дорозі в заторах, такі випадки значно почастішали.
«Є вплив на гінекологічних пацієнток. Війна — це величезний стрес, під час якого розвивається блокада овуляції в жінок, яка ще називається овуляторною дисфункцією або аменореєю військового часу. Зараз багато пацієнток до мене звертаються із порушенням менструального циклу чи аномальними матковими кровотечами. Інша проблема — це стрес від того, що жінки є жертвами або свідками насилля. Це важко переживається і вже ні про які репродуктивні плани не йдеться», — повідомила гінеколог.
«Постраждала і неонатологічна допомога. Адже передчасно народжені діти потребують особливої уваги, дороговартісних препаратів і спеціального устаткування для їх виходжування, які, наразі, не завжди є в доступі. Також внаслідок військових дій і відсутності доступу до медичної допомоги та адекватного лікування призвели до збільшення кількості захворюваності та смертності немовлят», — зазначила Дзигар.
Як повідомлялося, у Львові зводять спеціальні будинки для вагітних переселенок.