Біля Львова з’явилася нова унікальна локація для туризму

24 жовтня, о 15:00 год, у селі Підгайчики, що біля Львова, урочисто відкриють оновлену туристичну локацію «На Унтервалю». Це музейно-культурний центр, що покаже мультикультурне минуле галицького села, де впродовж 150 років аж до 1939 року компактно розвивались чотири культури: українська, німецька, єврейська та польська. Нова інтерактивна локація розкаже про унікальне поєднання в одній громаді цих культур. Оновлений простір відкриють на початку жовтня, — повідомили «Варта1» у Львівській ОДА.

У музеї зусиллями місцевих активістів зібрана експозиція предметів побуту, культових речей, меблів, стародруків. Фонд музею налічує понад 100 унікальних експонатів.

«Це буде нова чудова локація для туризму, особливо цікава для тих, хто їде на екскурсію до Золочівського замку, Глинянського музею чи, наприклад, Унівської Лаври. Тут можна буде пізнати та переосмислити своє минуле. Ми розповідаємо та презентуємо побут українців, німців, поляків та євреїв, які жили тут до Другої світової війни. Розповімо історію домівок, покажемо хто тут мешкав раніше, як вони взаємодіяли, та що залишили й досі у традиціях, ландшафті, ментальності. А ще відтворюємо деталі кулінарних, обрядових та релігійних традицій чотирьох культур, які були тут колись. У перспективі в нас також можна буде власноруч створити та про дегустувати цікавинки місцевої кухні», — розповів керівник проекту Станіслав Клосовський.

Музейно-культурний центр у Підгайчиках — це простір, який об’єднує музей, громадський культурний центр, подієвий майданчик та мистецьку галерею у коморі. Тут є інтерактивна експозиція з модульним виставковим обладнанням, що залучатиме гостей до взаємодії, сучасна фотозона з використанням предметів спадщини, а ще живі історії з минулого.

Історична довідка:

До 1939 року на території сучасних Підгайчиків було два поселення: українські Підгайчики та німецький Унтервальден. Там одночасно мешкали чотири нації: українці, німці, євреї та поляки. Під час Другої світової війни звідти примусово виселили німців та поляків, а євреїв знищили під час Голокосту. Відтоді майже 40 % села стояли пусткою.

Через політику Радянського союзу німецький Унтервальден спочатку перейменували в Підлісне, а потім приєднали до села Підгайчики. Релігійні споруди німців, євреїв та поляків знищили або перетворили на склади та майстерні, а в їхні будинки поселили депортованих українців. Таким чином етнічний склад села та регіону кардинально змінився. Більше, ніж 50 років, колишні мешканці Галичини не могли повернутися додому.

Так тривало аж до 90-х років, доки Україна повернула незалежність. Мультикультурний дискурс Галичини знову став актуальним у період 2010-х років. З 2016 року Підгайчики відвідують нащадки примусово виселених німців. Тоді ж розпочалась ініціатива з порятунку давнього німецького кладовища, що переросла у створення локального музейно-культурного центру.

Усі оперативні новини на нашому Telegram-каналі Приєднуйся!