Десятки нагробних єврейських плит «мацев» знайшли у Львові (фото)

Опубліковано 6 Липня 2020 о 13:36

Десятки нагробних єврейських плит — «мацев» — знайшли 3 липня працівники пошуково-ексгумаційного центру «Доля». Ними вистелений внутрішній двір колишнього управління НКВС у Львові, потім КДБ, а сьогодні ця територія перебуває в користуванні СБУ у Львівській області. Про це йдеться у матеріалі “Радіо свобода”.

Є припущення, що під «мацевами» можуть бути людські останки.

Невеликий внутрішній дворик колишньої тюрми на Лонцького у Львові майже повністю вистелений нагробними плитами єврейських поховань.

На окремих «мацевах» чітко прочитується ім’я і прізвище івритом і польською мовами, також видно дати смерті — 1910, 1938, 1939 роки.

Коли плити висохнуть, то можна буде більше дізнатись інформації. За допомогою трактора зняли верхній шар асфальту і землі й одразу виявили десятки «мацевів».

«Перші години робіт показали, що весь внутрішній дворик замощений намогильними плитами з єврейських кладовищ — «мацевами». Це показує злочинне обличчя комуністичного тоталітарного режиму, який робив нелюдські речі. Вистелити замість граніту чи бетону «мацеви» — чи людина, яка має почуття гуманності, може таке зробити? Але це показує сутність комуністичного режиму. Після підняття плит проведемо дослідження, щоб перевірити, чи під ними є людські останки, щоб вже поставити крапку у сумнівах», — каже керівник пошуково-ексгумаційного центру «Доля» Святослав Шеремета.

У 1950-х роках у Львові радянська влада знищила єврейські цвинтарі. Директор центру дослідження юдаїки у Львові Мейлах Шейхет наголосив, що «мацеви» привезені у внутрішній дворик з Янівського цвинтаря, на якому ховали євреїв. Це кладовище почало діяти з 1855 року, а дати смерті на «мацевах» свідчать, що плити звідти.

«Це варварство, знищення сутності, цінності людського життя. Є таке релігійне визначення: якщо живі бережуть покійників, то вони бережуть їх. Цей зв’язок утримує світ від самознищення. Ми будемо робити лапідарій і домагаємось через суд повернути частину Янівського кладовища. Там зможемо розмістити плити і зробити меморіал пам’яті єврейської громади Львова. Адже історія єврейської громади Львова ніде не віддзеркалена, у жодному історичному варіанті. Єврейське старе кладовище, де поховані видатні філософи, там є два базари, зараз справа перебуває у суді», — говорить Мейлах Шейхет.

Розпочали пошукові роботи у внутрішньому дворику з дозволу начальника управління СБУ у Львівській області Юрія Гончарова. Розмови про те, що потрібно дослідити територію, почались улітку 2016 року, коли під час розкопок були знайдені 23 людські останки у великому подвір’ї музею «Тюрма на Лонцького».

За оцінками дослідників, це були жертви політичних репресій, яких вбили енкаведисти у 1940–50-х роках. За спогадами очевидців, політичних в’язнів розстрілювали просто у подвір’ї колишньої в’язниці і тіла скидали у ями. Під час розкопок знайшли радянські гільзи. Людські останки були засипані кількома шарами землі і побутовим сміттям.

 

 

СТЕЖТЕ ЗА ОПЕРАТИВНИМИ НОВИНАМИ У TELEGRAM ТА INSTAGRAM