Кіберполіцейські викрили українців, які поширювали вірус «EMOTET»

У рамках міжнародної спецоперації департаменту кіберполіції спільно з Головним слідчим управлінням Нацполіції, Офісом Генерального прокурора України,  із залученням колег з правоохоронних органів Німеччини, США, Великобританії та Нідерландів,  було викрито та заблоковано діяльність транснаціонального хакерського злочинного угруповання з розповсюдження найнебезпечнішого і найстійкішого вірусного програмного забезпечення — «EMOTET». Про це інформує Департамент кіберполіції Національної поліції України.

Інфраструктура «EMOTET» включала сервери, розташовані по всьому світу, і фактично була БОТ-мережею. «Вірус» поширювався шляхом спам-розсилок, через документи “Word”, “Excel”. Електронні листи виглядали як попередження про безпеку облікового запису, запрошення на вечірку і навіть як застереження від поширення COVID-19.
Проникнувши у програмне забезпечення, вірус використовував «інфіковану» техніку для подальшої розсилки, а також встановлював на пристрій додаткові віруси. У результаті шкідливе програмне забезпечення викрадало персональні дані користувачів, зокрема паролі, логіни, історію браузера, платіжні та банківські дані тощо. У подальшому зловмисники перераховували гроші на свої підконтрольні рахунки.

Під час слідчих дій встановлено двох громадян України, які забезпечували належну роботу інфраструктури розповсюдження вірусу та підтримували його безперебійну діяльність.

Перший заступник начальника Департаменту кіберполіції Сергій Кропива повідомив: «Локомотивом проведення операції виступають українські правоохоронці, а роль координаторів виконують Європол та Євроюст. На даний час підтверджено, що вірус завдав збитків банкам і фінансовим установам США та Європи на  2,5 мільярда доларів».

Читайте також:   Де виявлено нових хворих на коронавірус на Львівщині

Кіберполіцейські спільно з правоохоронцями іноземних держав одночасно провели обшуки на території України, Нідерландів, Німеччини, Франції, Литви, Канади, США та Великобританії. За результатами вилучено серверне обладнання, комп’ютерну техніку, носії інформації, що містять відомості про компанії, на які здійснювалися кібератаки. Також вилучено банківські картки, гроші, «чорнові» записи з паролями, логінами та ключами до закриптованих сервісів. Наразі повністю заблоковано діяльність БОТ-мережі «EMOTET», яка розташовувалася на більш ніж 90 серверах у різних країнах світу.

Розслідується кримінальне провадження за ст. 361 (несанкціоноване втручання в роботу комп’ютерів, автоматизованих систем, комп’ютерних мереж чи мереж електрозв’язку), ст. 361-1 (створення з метою використання, розповсюдження або збуту шкідливих програмних чи технічних засобів),  та за ст. 190 (шахрайство) Кримінального кодексу України. Зловмисникам загрожує позбавлення волі на термін до дванадцяти років з конфіскацією майна.

Усі оперативні новини на нашому Telegram-каналі Приєднуйся!