Лікування сколіозу у дорослих і дітей: 1-го, 2-го, 3-го та 4-го ступеня – МОЖЛИВО!

На скільки сильно змінилася зараз наша буденність, раніше діти більше гуляли на вулицях, займалися спортом, любили уроки фізкультури та постійно були активні. Яка ж ситуація зараз? Через карантин переважна більшість школярів та студентів на дистанційному навчанні, уроки фізкультури відсутні взагалі або їх замінили факультативними заняттями. Через економічні зміни більшість батьків зайняті на роботі й не мають часу водити дітей на спортивній секції та розвивати їх фізично.

Життя кожного з нас змінилося через коронавірус covid-19, досить важкі економічні та політичні умови, а це дуже впливає на здоров’я нашого майбутнього покоління.

Що робити, щоб діти виросли здоровими, і самим зберегти молодість?

Здоров’я людини, неважливо чи це дитина, чи це дорослий, багато у чому залежить від стану та здоров’я хребта, якби не дивно це не звучало.

Якщо вивчати тисячолітній праці медицини різних країн, зустрічається інформація про те, що хребет і стопи – це основа нашого життя. Твій хребет – це твоє здоров’я, не більше і не менше.

Чи не перебільшене значення хребта та стоп у нашому житті? І чи справді сколіоз – це захворювання, яке спричиняє багато труднощів і важко лікується, чим старший пацієнт по віку? 

Наш хребет, як стовбур дерева, через нього проходять дуже важливі судини кровопостачання, спинний мозок та нервові зв’язки. Така будова хребта зумовлює його основну функцію – живлення кожного органу нашого тіла. І важливо зазначити, те, що защемлення хоча б однієї судини чи нерва, через викривлення чи деформацію хребта, відбувається прямий вплив на внутрішні органи та системи. Орган починає втрачати свої функції працювати на пів сили або навіть може порушуватися його робота повністю.

Чому сколіоз, кіфоз та плоскостопість – це серйозні хвороби опорно-рухового апарату? Які найпоширеніші захворювання хребта пов’язані з порушенням постави?

Сутулість та сколіотична постава

Це ще не діагноз і не важка патологія, проте це той тривожний дзвінок для батьків дитини, коли потрібно починати активно діяти. Щоб вилікувати і відкоригувати сутулість чи сколіотичну поставу достатньо укріпити м’язовий корсет та усунути довге статичне перебування у одній позі (носіння важких предметів довше ніж 20 хв, занадто м’який матрац і висока подушка, неправильне сидіння за столом, одноманітна робота однією рукою, асиметричний спорт)

Кіфоз та сколіоз це найпоширеніші дитячі підліткові та дорослі захворювання хребта.

Кіфоз – це викривлення хребта у сагітальній площині. Можна сказати, що це горб або кругла спина. Початковий кіфоз – це сутулість. Характерними ознаками кіфозу є висунута шия вперед, направлені вперед плечі, великий прогин у попереку.

Лікування кіфозу полягає у комплексному підході:

 • лікувальна гімнастика
 • фізіотерапевтичні процедури
 • масаж та сеанси остеопатії, щоб налагодити кровопостачання та функції органів, які були уражені.

Сколіоз – це найважче захворювання серед дітей підлітків та дорослих, якщо брати порушення постави. Чому?

Тому що, сколіоз – це викривлення хребта у фронтальній площині. Чим вищий ступінь сколіозу, тим серйозніші зміни у хребті й відповідно, наслідки в усьому організмі. Деколи навіть спостерігається ротація або обернення хребців, їх деформація, зменшення кровопостачання легенів, шлунку, мозку, болі у лопатках, плечах та попереку. Деколи може бути втрата чутливості кінцівок та усе, що пов’язано з порушенням кровопостачання хребта у різних ділянках.

 

Типи сколіозу та його класифікація

Розрізняють сколіоз грудного, грудо-поперекового та поперекового відділів хребта, а також одночасний розвиток кіфозу та сколіозу – це кіфосколіоз і він найважче піддається корекції.

Розрізняють такі типи сколіозу:

 • вроджений (ще в утробі)
 • спадковий (розвивається несподівано та прогресує швидко)
 • ідіопатичний (за невідомих причин чи у комплексі декількох причин)

Також сколіоз відрізняють за ступенем важкості (викривлення) інакше ми словами є чотири стадії або ступені сколіозу від найлегшого – першого до найвищого четвертого ступеня.

І-ий ступінь (перший ступінь) сколіозу

Перший ступінь сколіозу візуально ще так активно візуалізується і дуже часто батьки пропускають цю стадію у своїх дітей та не зважають на сколіоз в себе.

Лікування першого ступеня сколіозу полягає у двох-трьох разовому відвідуванні лікувальної гімнастики або заняття по відеоматеріалах, курс фізіотерапевтичних процедури, курс  масажу та контроль свого стану через три місяці. Відповідно нормалізація місця роботи і сну. Правильне харчування

ІІ-й ступінь (другий ступінь) сколіозу

Другий ступінь сколіозу відносно легко піддається корекції від трьох до шести місяців. Для цього необхідно комплексне лікування з інтенсивними заняттями, фізіопроцедурами, масажем. Лікування проходить під наглядом інструктора і дуже важлива регулярність лікувальної гімнастики для укріплення м’язового корсета, який пізніше буде утримувати хребет, щоб не повернувся сколіоз. Відповідно не забувати за нормалізацію місця роботи і сну. Правильне харчування.

ІІІ-й ступінь (третій ступінь) сколіозу

Третя стадія сколіозу – це вже зміни, які важко піддаються корекції, а для діагностування вже потрібно додатково робити рентген. Відповідно час корекції вже від пів року починаючи, адже щоб утворилася третя стадія сколіозу людина вже роками повинна була не бачити свого викривленого хребта чи відкладати лікування. Ці зміни вже хронічні й викликають незмінні деформації. Якщо на рентгені вже є структурні зміни в тілах хребців по типу клиноподібних, тоді зменшити кут сколіотичного викривлення буде неможливо, в інших випадках майже  завжди першим  коригується поперекова дуга сколіотичного викривлення.

Лікування третього ступеня сколіозу полягає у лікувальній гімнастиці мінімум п’ять, а деколи й шість разів на тиждень під наглядом індивідуального інструктора, ще декілька курсів лікувального масажу, фізіотерапевтичних процедур та сеанси остеопатії, які на цьому етапі є обов’язковими, адже потрібно налагодити кровопостачання внутрішніх органів та усунути їх деформацію, яка вже 100 процентів є наявна при 3 ступені сколіозу. Також при III ступені сколіозу обов’язково виготовляється корсет Шено, який потрібно носити за призначенням у строгі години.

ІV ступінь (четвертий ступінь) сколіозу

Кут викривлення при 4 ступені сколіозу сягає 40-50 градусів.

Лікування четвертого ступеня сколіозу вже потребує оперативного втручання. Таке колосальне викривлення хребта фактично неможливо усунути якимось медикаментами, народними методами, тільки масажем чи іншими обіцянками з інтернету.

За допомогою лікувальної гімнастики, масажів та фізіотерапевтичних процедур лише можна утримувати хребет у поточному стані та зменшити болі. Проте очікувати зменшення кута викривлення нереально. Після операції потрібна тривала реабілітація, але також не вирівняти хребет повністю не вийде.

Як можна вберегти свою дитину від сколіозу та запобігти розвитку сколіозу у дорослого

Перше і найголовніше – це профілактичні огляди. Сколіоз дуже швидко може прогресувати з першого ступеня на третій. Це можуть спричинити якісь гормональні зміни, зміни в харчуванні, зміна фізичної діяльності чи виснажлива робота або спорт.

5 порад, які врятують дитину і дорослого від сколіозу і полегшать лікування сколіозу, якщо він вже є.

 1. Правильна організація місця навчання/ роботи та місця сну ці параметри найбільше впливають на рівність хребта. Довге статичне перебування в неправильній або не фізіологічній позі для хребта є основою або тригером появи сколіозу.
 2. Збалансування та насичення свого харчування мікроелементами та вітамінами, щоб обмінні процеси у органах, кістках відбувалися правильно, щоб не було дефіциту потрібних елементів для будови м’язового корсета та кісток.
 3. Заняття профілактичним спортом. Йде мова про симетричний не високоінтенсивний спорт, для підтримки фізичного стану та м’язів спини, щоб вони могли утримувати хребет і не давати йому деформуватися.
 4. Додати плавання, адже у басейні хребет не відчуває сили тяжіння і немає дискомфорту. Проте пам’ятайте, що плавання, як і будь-які силові фізичні чи інші навантаження, не можуть бути без тренера. Якщо вже є наявні викривлення потрібен контроль реабілітолога. Адже, якщо вже друга наявна стадія сколіозу всі заняття спортом можуть працювати на погіршення ситуації
 5. Слідкувати за взуттям та пройти перевірку стоп.  Це необхідно, щоб з’ясувати чи є плоскостопість/варусна чи вальгусна деформація, адже у 90 відсотків випадків захворювання стоп і є першопричиною розвитку деформацій тазу та утворення сколіозу/кіфозу у дитини та  в дорослого. Щодо взуття, то важливо носити зручне не деформоване взуття, уникати довгого носіння високих  підборів, взуття, яке здавлює пальці ніг. Занадто м’яке чи занадто тверде взуття також викликають зміни у стопі.

Та найголовнішим способом уникнути сколіозу чи інших захворювань хребта та стоп завжди буде – профілактична діагностика та консультації спеціаліста. Зверніть увагу, що спадковий сколіоз в рази небезпечніший за ідіопатичний.

Завітайте на діагностику опорно-рухового апарату в Академія Грація Міжнародний центр корекції постави Оксани Слінько у Львові. За 2 години активної діагностики кожного сантиметру хребта та стоп, Ви отримаєте повну і вичерпну консультацію щодо стану вашого хребта зараз, отримаєте прогнози на майбутнє і при потребі в Вашій присутності буде складено індивідуальний комплексний курс корекції постави.

Телефонуйте до наших адміністраторів і отримайте консультацію, чому у Вас болить спина!  +380983669886 або на сайті www.akademia-gracia.com