Менінгіт. Як запобігти хворобі?

Минулого тижня всю Львівщину сколихнула страшна звістка: 28 жовтня, до Львівської обласної інфекційної лікарні госпіталізували п’ятеро дітей з підозрою на менінгіт (запалення мозку). Усі діти зі Львова. У двох дітей діагноз вже підтвердився, ще трьох ретельно обстежують. А майже місяць тому у Львівській області констатували смерть 3-річної дівчинки внаслідок менінгококової інфекції. Про це повідомлялось редакцією Варта 1

Що саме спровокувало в дітей виникнення менінгіту поки що встановлюють медики, але наголошують: застуда, грип, навіть пневмонія можуть перерости в це тяжке захворювання з жахливими наслідками. Що це за інфекція, і чи можливо від неї уберегтися, намагається дати відповідь Департамент охорони здоров’я ЛОДА.

Існує декілька епідеміологічних типів менінгіту

– Бактеріальний менінгіт – це один із найбільш небезпечних видів хвороби, що характеризується невідкладним станом та найвищим ризиком смерті. Існують вакцини, що запобігають виникненню деяких типів бактеріального менінгіту. Збудники бактеріального менінгіту, передаються від однієї людини до іншої. Деякі бактерії розповсюджуються через їжу.

– Вірусний менінгіт – досить небезпечний, однак в цілому протікає легше, ніж бактеріальний. Як правило, якщо імунна система організму функціонує нормально, хворі на цей тип менінгіту не обов’язково потребують особливого лікування та швидко одужують. Крім того, існують вакцини для профілактики деяких типів вірусного менінгіту. 

– Грибковий менінгіт.Випадки захворювання на цей етіологічний тип менінгіту трапляються досить рідко, хоча інколи для розвитку хвороби вистачає потрапляння спорів грибка в організм через дихальні шляхи. Крім того, хворі на цукровий діабет, рак та ВІЛ-інфіковані належать до групи підвищеного ризику зараження грибковим менінгітом. 

– Паразитарний менінгіт.Існує безліч паразитів, які можуть стати причиною менінгіту або викликати захворювання мозку чи нервової системи людини. Як правило, в порівняні із бактеріальним чи вірусним, паразитарний тип менінгіту трапляється досить рідко. 

– Амебний менінгіт. Первинний гнійний менінгіт (менінгоенцефаліт) – це рідкісне, але смертельно небезпечне захворювання, збудником якого є Амеба неглерія Фоулера (лат. Naegleria fowleri) – це непаразитичний мікроорганізм, що розповсюджений у теплих водах та ґрунтах. 

– Неінфекційний менінгіт.Менінгіт може виникати і в результаті певних неінфекційних причин: рак, системний червоний вовча́к (рідше хвороба Лібмана-Сакса), певні лікарські препарати, травма голови, а також операція на мозку. 

 Бактеріальний менінгіт 

Бактеріальний менінгіт – це дуже серйозне та смертельно небезпечне захворювання. Смерть від цього типу менінгіту може настати протягом декількох годин. Більшість людей виліковується від бактеріального менінгіту без наслідків. Проте досить часто виникають серйозні ускладнення, що призводять до певних розладів та навіть втрати дієздатності (пошкодження мозку, втрата слуху та нездатність до навчання). 

Ознаки та симптоми бактеріального менінгіту 

Зазвичай першими симптомами менінгіту є підвищення температури, головний біль та ригідність (збільшення тонусу) потиличних м’язів. До інших поширених симптомів належать: 

  • нудота,
  • блювання,
  • фотофобія або світлобоязнь (хвороблива чутливість ока до світла),
  • зміни психічного стану (розгубленість). 

На відмінну від дітей старшого віку, новонароджені та немовлята відносяться до групи підвищеного ризику розвитку бактеріального менінгіту. Найбільш поширеними симптомами менінгіту у малюків є дратівливість, блювання, втрата апетиту, спад активності. Крім того, лікарі завжди оглядають стан великого тім’ячка та перевіряють рефлекси для діагностики причини захворювання у дітей. Якщо ви помітили один із перерахованих вище симптомів у свого малюка, негайно проконсультуйтеся із лікарем. 

Симптоми бактеріального менінгіту можуть розвиватися раптово та миттєво, а можуть і з’явитися через кілька днів (у більшості випадків, протягом 3-7 днів після зараження збудником). Пізніше можуть розвиватися і такі небезпечні симптоми менінгіту, як судоми чи кома. Тому кожен, хто помітив у себе симптоми менінгіту, повинен якнайшвидше звернутися до лікаря. 

Як запобігти менінгіту?

На сьогоднішній день вакцинація є найкращим способом захистити себе та своїх дітей від бактеріального менінгіту. Існують такі вакцини проти збудників менінгіту: 

  • менінгококова вакцина,
  • пневмококова вакцина,
  • Hib-вакцина від гемофільної інфекції. 

Лікарі можуть призначати антибіотики тим, хто контактував з хворим на менінгококову інфекцію. Як правило, це робиться з профілактичною метою. Приймати антибіотики для профілактики захворювання можна у таких випадках: 

  • при контакті з хворими на менінгіт, збудником якого є менінгококи,
  • родичам (особливо тим, які належать до групи високого ризику розвитку цього захворювання) хворого із тяжкою формою протікання Hib-інфекції. 

Ви можете дізнатися у вашого лікаря або у місцевих закладах охорони здоров’я, чи потрібна профілактика даного захворювання вам та членам вашої сім’ї. 

На сьогоднішній день вакцинація від менінгіту не входить до календаря щеплень в Україні як обов’язкова, а відноситься до рекомендованих. Тож специфічна вакцина від менінгіту не закуповується за кошти державного бюджету, але може закуповуватися за кошти місцевих бюджетів чи інших джерел, не заборонених законодавством, або громадянами у приватному порядку. Так, в Україні зареєстрована вакцина від менінгококової інфекції – “Менактра”. 

Україна за кошти державного бюджету закуповує Hib-вакцину від гемофільної інфекції: вакцину для профілактики захворювань, збудником яких є HAEMOPHILUS INFLUENZAE типу b, серед яких і менінгіт. Ця вакцина наявна в усіх регіонах, на 1 жовтня в регіонах залишалось 262 371 доз, інформація про наявність вакцини щомісяця оновлюється на сайті МОЗ

Питання включення специфічної вакцини від менінгіту та інших вакцин (пневмококової, ротавірусної, папіломавірусної) до національного календаря щеплень вивчається і має бути розглянуто окремо з урахуванням багатьох чинників. Розглядається можливість впровадження планового щеплення пневмококовою вакциною.

 

 

 

 

Posted in Львів, НОВИНИ, Статті
Çàãðóçêà...