Мовний омбудсмен закликав Раду не підтримувати скандальний законопроєкт Бужанського про мову

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь закликає народних депутатів не підтримувати й зняти з розгляду проєкт закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо навчання державою мовою в закладах освіти” (№ 2362) авторства “слуги народу” Максима Бужанського.

Про це мовний омбудсмен написав на своїй сторінці у “Facebook”.

“Звертаюся до народних депутатів України зі закликом не підтримувати і зняти з розгляду проєкт закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо навчання державою мовою в закладах освіти” (№ 2362). Цей законопроєкт, внесений народним депутатом України Бужанським, передбачає істотні зміни до освітнього та мовного законодавства, спрямовані на звуження сфери застосування української мови в освітньому процесі”, — написав Кремінь.

Він наголосив, що законопроєкт пропонує зірвати перехід на українську мову навчання вже з 1 вересня 2020 року учнів 5-11 класів, які досі навчалися російською мовою, відклавши цей перехід ще на три роки, до 2023-го.

“Міністерство освіти й науки впродовж трьох років провело всю необхідну роботу з підготовки вчителів, підручників, методичних матеріалів для того, щоб наші діти з 1 вересня могли здобувати якісну освіту українською мовою. Ухвалення законопроєкту 2362 позбавить школярів такої можливості, а отже, поставить їх у свідомо гірші умови в реалізації індивідуальної освітньої чи професійної траєкторії”, — зазначив Кремінь.

За його словами, проєкт дозволяє і після 2023 року викладати 40–60 % предметів російською мовою у 5-11 класах із навчанням мовою меншин (згідно з чинним законодавством — 20 %). А також у всіх школах України можна буде викладати “один або декілька предметів”, у тому числі, російською мовою.

Читайте також:   Стало відомо, де найбільше електрокарів зареєстровано в Україні

“Твердження, що цей законопроєкт спрямований на захист порушених конституційних прав російської чи інших національних меншин, не відповідають дійсності. Адже Закон України “Про освіту”, мовні норми якого були предметом розгляду в Конституційному Суді, рішенням Конституційного Суду № 10-р/2019 від 16 липня 2019 року визнаний таким, що відповідає Конституції України”, — написав Кремінь.

Уповноважений також звернув увагу на те, що законопроєкт Бужанського вже викликав громадські реакцію і протести, “ігнорування яких може призвести до непередбачуваних наслідків”.

Він зазначив, що Міністерство освіти й науки України не підтримує законопроєкт № 2362, оскільки він суперечить цілям освітньої реформи, а також потребує лише термінових видатків із держбюджету на суму 56 млн грн.

“І це за тих непростих епідеміологічних умов, коли є немалі шанси розпочати новий 2020–2021 навчальний рік здобувачам освіти дистанційно, а не в шкільних класах”, — зауважив Кремінь.

Профільний парламентський комітет з питань гуманітарної й інформаційної політики, зважаючи на очевидні ризики, також рекомендував відхилити цей законопроєкт. Утім, документ внесли до порядку денного роботи Парламенту.

Усі оперативні новини на нашому Telegram-каналі Приєднуйся!