На варті львів’ян: “«Варта1» — це кожен з Вас”, — Ігор Зінкевич

Уже кілька років поспіль місто Лева доводить — його родзинка не тільки у каві та шоколаді. Підвищений рівень безпеки — ось чим дійсно пишаються львів’яни. За свій спокій мешканці міста завдячують не тільки правоохоронцям та владі, а громадській організації «Варта1», яка виникла 5 років тому.

Команда ГО займається перевіркою та поширенням інформації з питань безпеки міста та вирішенням проблем населення. У соціальних мережах сторінка організації має більше 137 тисяч підписників, а це — кожен шостий львів’янин.

Ідейним натхненником, засновником та головою виконавчого комітету ГО «Варта1» є Ігор Зінкевич. В інтерв’ю газеті «День» він розповів, що насправді хвилює, принципи діяльності, фінансування та модерування каналу «Варта1». Сьогодні Ігора Зінкевича знає та поважає безліч львів’ян, а зовсім скоро, 21 липня, він, як кандидат у депутати у 116 виборчому окрузі, позмагається за місце у Верховній Раді.

Як виникла ГО «Варта1»?

У нас було одне завдання — чути людей. Ще першого грудня 2013 року, я був у складі компанії «Auto dreаm club». Один із власників автотюнінгів Андрій запропонував зробити автопробіг на підтримку всіх, хто стоїть на Майдані. Ціль — показати Львову, що ми є. Ми їхали голосно: з сигналами, гомоном, аби підняти байдужих людей. У той перший пробіг брало участь всього-на-всього 50 автомобілів. Третього грудня у нас був ще один автопробіг. 12 і 15 — інші. В цілому — 4 автопробіги за 2013 рік. Під час пробігів, у нас був канал на рації «Zello» — метод спілкування учасників. Ми її використовували між своїми, аби не розривати ланцюжок. Автопробіг був гарний, без жодних порушень, тому що ми всі чітко розуміли ситуацію. Другий автопробіг був більшим. До нас почали приєднуватися люди, які розуміли: ми стоїмо за них. Тому львів’яни перестали боятися.

Читайте також: Очільник “Варти1” Ігор Зінкевич розповів, чому вартО боротися за зміни у країні (ФОТО)

Ми підвозили на Майдан людей, тому що маршрутка курсувала до 23:00 години, а в першій ночі ми відвозили додому шеф-кухаря і привозили заміну, бо потрібно було готувати різну їжу й змінювати охорону. Ми з Майданом були весь час на зв’язку. Революція закінчилася, а канал залишився. 13 грудня 2013 року була створена «Варта1», яка дала можливість координуватися і спілкуватися і вдень, і вночі. Якби не Майдан, нічого цього б не було. Вся ця організація народилася спонтанно.

Скільки людей працює у команді?

У нас є 5 засновників, і 16 людей — основа «Варти». Я набрав у свою команду активістів, які хоч трошечки розбираються в юриспруденції. Вони відповідають за патрулювання, знайдені/загублені речі, слідчо-оперативні дії, різні юридичні справи. Тобто є конкретні люди, які мені дають інформацію від профільної комісії. А моє завдання — донести інформацію до загалу.

Що ти усвідомив щодо діяльності організації після того, як почав працювати в держорганах?

Працюючи в поліції, я щодня чув, що у нас все погано. А потрібно ставити перед собою чітке питання: «Що потрібно зробити, аби допомогти?». Що потрібно, аби поліція працювала краще? — швидка подача інформації та візуалізація. Де чітко видно ДТП, злочин і т. д. З цим нам дуже допомагають львів’яни на «Варті», де кожен — і учасник дій, і кореспондент.

Що таке «Варта1» зараз?

«Варта1» — це звичайні люди. Ми роками не бачили змін. Все «зрада», «зрада», «зрада». А тепер пішов прогрес. Коли люди закидають фото, де поліцейський порушує якийсь закон, одразу по 15 коментарів: «Що порушив? Чому порушив? До «Варти1» люди боялися обговорювати владу та поліцію. Тепер — ні. Вони показують своє розуміння ситуації. Іноді я сам роблю помилки у постах, і я вибачаюся, бо не встигаю. Це нормально. Головне, що я займаюся тим, що мені подобається. І люди це розуміють.

Чому “Варта1” потрібна сьогодні?

Це питання до громади, а не до мене. Одного разу я втомився і сказав, що зупиню інформування “Варти1” хоча б на день. Але це нереально. У мене є можливість нічого не постити в соцмережах, не давати інформацію, але люди починають писати прямісінько в приватні повідомлення. І пишуть різне: тут треба дитині помогти з коштами на операцію, тут потрібна кров, тут мене обікрали, тут мені потрібна інформація про ДТП, тому що мене хочуть засудити… Цей потік неможливо зупинити. Це потрібно просто розвивати.

Це громадська позиція. Це те, що громаді болить, говорить, розказує. Люди постійно просять допомоги, бо не знають, як з тим розібратися. На жаль, я зараз не маю можливості максимально чітко відписувати на всі коментарі, але в мене є помічники-адміни, і якщо є щось дуже важливе — мені пишуть в приват. Я розумію, що деякі речі мені приходиться робити самому, бо органи не реагують. У нас є 150 патрулів, і буває, що всі вони — зайняті. Наприклад, нещодавно було 3 ДТП поспіль. У хвилину різниці. Це при тому, що у нас є 8 діючих патрулів, і ще є “виклики додому”. Є моральний “знос”. Люди бояться того, що скажуть інші.+

Коли бачу, що люди кожних 5 хвилин пишуть на “Варту1” про свої проблеми, я розумію — нас не знищать. “Варті1” немає чого боятися.

Усі оперативні новини на нашому Telegram-каналі Приєднуйся!